Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Detektiv na konci světa, Ben Winters: Ztrápený svět

Winters Ben H.: Poslední policajt 3 - Ztrápený svět

Navzdory názvu recenze nejde o cestopis vysloužilého policisty. Naopak konec světa je zde myšlen doslovně a je doslova na spadnutí. Hlavní hrdina, poslední policajt Henry Palace, chce ještě předtím, než dopadne na Zemi děsivý meteorit Maia a vyhladí lidstvo, najít svou sestru Nico. Ale stihne to, než skončí Ztrápený svět?

V Henrym Palacovi se opětovně probudí poslední policajt, a proto se rozhodne opustit relativní klid a bezpečí společnosti svých kolegů v Policejní chalupě, jednom z mála relativně civilizovaně fungujících míst v USA. Týden před apokalypsou se rozhodne najít Nico a urovnat s ní vztah, který silně utrpěl jejich velmi rozdílným pohledem na situaci okolo meteoritu. Nico totiž věří, že lidstvo se dá zachránit a že vláda by to klidně mohla zastavit nebýt konspirace na nejvyšších místech. Proto se přidala k podzemní organizaci, která chce osvobodit neposlušného vládního vědce a získat dostatečný arzenál na to, aby výbuchem vychýlila meteorit k Zemi. Henry této ani žádné jiné konspiraci nevěří, ale chce si s Nico promluvit dřív, než bude na všechno pozdě.

Stopy jeho sestry vedou na opuštěnou policejní stanici v Rotary, k zabetonovanému bunkru a záhadně ubodané Asiatce. Pohled na ni v Henrym probudí jeho policejní instinkt, navíc jde pravděpodobně o členku stejné organizace, které se upsala i Nico, a tak ho čeká na vyřešení poslední případ. Ale dá se to stihnout do konce světa?

Čas hraje v příběhu velmi výraznou roli, a přestože jde o pomalou detektivku pouze s velmi skromnou dávkou akce, Winters dokáže čtenáři dodat pocit naléhavosti a až nečekaného napětí. Velmi příběhu pomáhají i nečekané zvraty a neustále drobné popichování čtenáře – co když má pravdu mladá a idealistická Nico a ne chladný, racionalistický Henry a svět se dá zachránit.

Ben Winters v pěti bodech

  1. Ben Winters žije v Indianopolis v americké Indianě.
  2. Proslavil se díky fantasy adaptacím literární klasiky jako Pýcha, předsudek a mořské příšery nebo Android Karenina.
  3. Za Posledního policajta obdržel ceny Edgar Award od Mystery Writers of America, Amazon Best Book of 2012 a byl nominován na Macavity Award v kategorii Best Mystery od Mystery Readers International.
  4. Druhý díl preapokalyptické série mu potom přinesl prestižní Philip K. Dick Award 2014.
  5. Napsal taky několik muzikálů jako Slut, The Midnight Ride of Paul Revere, Uncle Pirate, A (Tooth) Fairy Tale a Breaking Up Is Hard to Do.

Celkové vyznění je velmi civilní, bez patosu a logické, v tomto ohledu se Winters pevně drží stylu nastaveného předchozími díly. Oproti nim ale psychologicky rozkvetl hlavní hrdina, který se z mechanicky jednajícího a uvažujícího policajta stal emočně plnohodnotnou postavou. Konečně to vypadá, že konec světa dostihl i Henryho a začal se mu dostávat pod kůží. Rozvoji hlavního hrdiny prospívá i jeho nový parťák Cortéz, který se z nejasných důvodů rozhodl pomoci zoufalému Henrymu.

Poslední díl se opětovně hodně soustředí na detektivní zápletku a konec světa nechává nenápadně bloumat na pozadí, hlavně jako překážku v pátrání. Chcete vyslechnout svědka? Klidně, ale k němu se dostanete jedině na kole a cesta tam zabere celý den. A to je opravdový problém, když jich vám zbývá jen pár. Symbolicky to pěkně vyjadřuje Henryho sešit, do kterého si psal své poznámky k případům z celé série. I v něm totiž zbývá už jen pár stránek a v průběhu posledního dílu jsou všechny zaplněny.

O tom, jak se zbytek lidstva připravuje na apokalypsu se dovídáme jen tak na okraj pátrání, při výsleších a podobně, ale jsou to střípky nesmírně zajímavé. Někdo si užívá poslední chvíle života naplno, někdo zase dělá, že se nic neděje, jiný se zuřivě připravuje na dobu postapokalyptickou. Paradoxně nejvíc tak o upadající společnosti prozradí rozuzlení zápletky, které je sice trochu hektické, ale velmi emociální a s koncem světa samozřejmě hluboce provázané.

Ztrápený svět je velmi důstojné vyvrcholení celé série, které neopomene žádný z prvků z minulých dílů, jež z této série tvoří perlu mezi žánrovými kříženci. Jistě, pro zarputilé zastánce detektivky nebo klasické sci-fi bude žánrový překryv trnem v patě a na detektivní zápletce nebo sci-fi pozadí najdou nejednu mouchu, ale kdo hledá originalitu, nepřijde v Posledním policajtovi zkrátka. Svěží přístup, nápady i skromný, představuje k tak velkému tématu, jako je konec světa, velmi vítaný přírůstek do obou žánrů. A díky tomuto odlehčenému žánrovému mixu je Wintersovo vyprávění přístupné velmi širokému okruhu čtenářů.

  • Ben Winters: Ztrápený svět
  • Triton 2017
  • Překlad: Miroslava Polová
  • Obálka: Milan Malík
  • 260 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
25. března 2017, Jan Červenka

Poslední policajt 3 - Ztrápený svět

Poslední policajt 3 - Ztrápený svět
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč