Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Démonská trilogie se odehrává v realitě horší než samo peklo ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Démonská trilogie se odehrává v realitě horší než samo peklo, Peter V. Brett: Démonská trilogie

Brett Peter: Démonská trilogie 1 - Tetovaný

Ve světě podobném našemu se vyděšení lidé protloukají příliš krátkými dny, aby o temných nocích končili ve chřtánech démonů povstalých ze zemského Jádra. Lidstvo vymírá ukryto za magickými symboly-chranami a pak se náhle objevuje nový Osvoboditel. Vlastně dva. Bývalí přátelé. Sedlák Arlen potetovaný chranami a bojovník z pouště Ahmann. Jadrnci přestávají být největším nebezpečím.

V záplavě urban fantasy či paranormálních romancí se dnes zástupci drsnější či epičtější hrdinské fantasy objevují méně často. Démonská trilogie k nim patří naprosto jistě a zaslouženě. Peter V. Brett v ní vytvořil obdivuhodně propracovaný svět podobný našemu středověku. Liší se tím, že s příchodem noci pořádají zástupy démonů hon na lidi a slídí v ní až do prvních slunečních paprsků, protože zastavit je mohou jen zvláštní magické symboly. Ale nezdá se, že by je mohly zastavit nadobro, takže boj s nimi je téměř nemožný.

Lidstvo čeká na návrat Osvoboditele, ale pozná jej?

Lidé žijí odnepaměti v zajetí hrůzy. Pod příkrovem tmy na povrch země vylézají vražedná monstra. V minulosti lidstvo nad démony zvítězilo a pod vedením Osvoboditele je na staletí zahnalo do Jádra. Nyní jsou tajemství boje s nočním zlem ztracena a monstra se vrátila, aby dokončila práci. Lidstvo vymírá. Někdo v úkrytu za chranami, další v boji s démony, ale všichni skončí stejně.

Z pouště však přichází s obrovským vojskem Anhmann, který si říká Osvoboditel. Chce nejen zvítězit nad jadrnci, ale obyvatele Žírných krajů ještě obrátit na svou víru. Ale kým je pak Arlen, nyní Tetovaný samotář, který se snaží ve svých soukmenovcích vzbudit odvahu bránit se spárům démonů? Oba výjimeční bojovníci se budou muset postavit nejen vraždícím monstrům a sobě navzájem, ale i vlastnímu svědomí.

Svět, kde by nikdo nechtěl žít

Autoři literatury žánru fantasy již vytvořili nespočet realit více či méně odlišných od našeho světa. Některé jsou téměř pohádkové a život v nich by byl splněným přáním, jinde se lidé musejí vypořádat s nějakým temným zlem. V málokterém je však lidstvo na pokraji vyhubení. Peter V. Brett si vysnil svět, který je bez nadsázky noční můrou. Život na pokraji smrti od zrození až do povětšinou násilného konce je skutečně silná káva.

Peter V. Brett v pěti bodech

  1. Narodil se v New Rochell, stát New York, v únoru 1973.
  2. Studium anglické literatury a dějin umění na univerzitě v Buffalu zdárně ukončil v roce 1995.
  3. Svůj první rukopis s názvem An Unlikely Champion ztratil, ale podle autora to prý není žádná škoda.
  4. Absolvoval kurz tvůrčího psaní fantasy v roce 1999, kde napsal úvodní kapitolu Tetovaného. V následujících letech jej stále zdokonaloval, až v roce 2008 kniha vyšla a zaznamenala velký úspěch.
  5. Žije v Brooklynu se ženou a dcerou, kde ve volném čase relaxuje nad komiksy a při hraní počítačových her.
Brett Peter V.: Démonská trilogie 2 - Pouštní Kopí
Démoni, kteří se vynořují zpod zemského povrchu, aby se vrhali na lidi, kteří se nestačili schovat na chráněném území. Děti přihlížející roztrhání a požírání vlastních rodičů, když jejich magická ochrana selže. Málokdy je zoufalství, beznaděj či smutek tak podrobně a poutavě líčeno na stránkách knihy jako v Démonské trilogii.

Hrůznou realitu, kterou stvořil, popisuje Peter V. Brett velmi poutavě, ale za krátký čas se čtenář spíše soustředí na probíhající děj románu, než na tesáky a drápy pekelných kreatur trhajících lidské maso či křik nebohých umírajících. Při sledování životů hlavních postav jsou tyto hrůzné detaily upozaděny, podobně jako je tomu například ve světě Walking Dead a podstatným se pak stává jen příběh.

Cestování časem i střet odlišných kultur

Vyprávění čtenáře okamžitě vtáhne do víru dění, když je otevřeno útokem na jednu z vesnic s obvyklými tragickými následky. Jen máloco jej pak dokáže vytrhnout z barvitého a poutavého příběhu, jímž celá trilogie bezpochyby je. Utrpení, kterému byli před vydáním všech tří dílů čtenáři vystaveni, když čekali na pokračování napínavého příběhu, je naštěstí dnes již trápit nemusí.

Brett Peter V.: Démonská trilogie 3 - Válka za bílého dne
V knize Tetovaný jde zejména o představování hlavních postav vyprávění a světa, v němž žijí. První díl série má poměrně ucelený příběh a na sérii celkem výrazné ukončení, příběhy dvou dalších dílů jsou pak mnohem složitější a komplikovanější. Do relativně přímočarého vyprávění životních příběhů jednotlivých hrdinů, kteří později ovlivní celý jejich svět, se postupně přidávají další dějové linie.

Autor v nich odhaluje stále více z minulosti a pohnutek svých postav, které jsou jen málokdy pouze černobílé. Tedy, největší zlo je pevně dané a ať již lidé učiní cokoli, nikdy se nedokážou hrůzným činům démonů ani nepřiblížit. Pouštní kopíVálka za bílého dne si tedy mnohem více hrají s přechody v čase a čtenáři pak orientaci v ději velmi usnadňují letopočty na počátku každé kapitoly.

Jeden za všechny, nebo všichni za jednoho?

První díl se zaměřuje hlavně na obyvatele žijící ve společnosti připomínající křesťany našeho středověku, další pak akcentuje jejich protiváhu v tomto příšerném světě, která výrazně připomíná muslimy z naší historie. Na rozdíl od některých jiných sérií, jež zůstávají spíše u povrchního líčení tamního společenského zřízení, náboženství nebo magie, jako je tomu například v sérii Stín od Johna Sprunka, proniká Démonské trilogie mnohem hlouběji, než by leckdo čekal.

Nejednoznačné charaktery hlavních postav, které prochází poměrně výraznými proměnami, nové a nové dějové linie, které se v průběhu vyprávění spojují, aby se zanedlouho rozešly úplně nebo originální pohled na smrtící nebezpečí ohrožující lidstvo – takové je dílo Petera V. Bretta.

Díky mnoha postavám, prostředím a dějovým liniím rozehrál autor kaleidoskop politických i církevních intrik, a čtenář tak může sledovat tajná spojenectví i zrady, stává se svědkem vítězství a porážek jednotlivců i celých vojsk. Seznamuje se s největšími tajemstvími neznámých kultur a zároveň se bez problému může ztotožňovat s hrdiny, kteří mají stejné potřeby i přání.

To je jen několik ilustrativních příkladů skutečností, které z Démonské trilogie dělají poutavou, originální a nezapomenutelnou ságu, jež se může bez obav měřit s jinými fantasy sériemi zvučných jmen.

  • Peter V. Brett: Démonská trilogie (Tetovaný, Pouštní kopí, Válka za bílého dne)
  • Triton, 2010 – 2013
  • překlad: Mirka Polová
  • obálka: Larry Rostant
  • 456 + 624 + 664 stran; 399 + 489 + 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 + 440 + 449 Kč)
17. listopadu 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Démonský cyklus 2 - Pouštní Kopí

Démonský cyklus 2 - Pouštní Kopí
Vložit do pytle na zboží  Koupit 489 Kč 440 Kč

Démonský cyklus 1 - Tetovaný - Dotisk

Démonský cyklus 1 - Tetovaný - Dotisk
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč

Démonský cyklus 3 - Válka za bílého dne

Démonský cyklus 3 - Válka za bílého dne
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč