Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Běžná otevírací doba, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 18:00, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Matrix Ostrava: Běžná otevírací doba, v prodejně může být maximálně jeden zákazník
Objednávky nadále odchází, mohou ale nabrat několikadenní zpoždění. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Démon z East Endu ohrožuje Londýn, Petra Slováková: Démon z East Endu (Ve službách královny 1)

Slováková Petra: Démon z East Endu

První díl cyklu Ve službách královny s názvem Démon z East Endu zavede čtenáře do prostředí průmyslové revoluce ve Velké Británii. Autorka Petra Slováková se pouští do českým čtenářům méně známého steampunku, který má svou oblibu hlavně v zahraničí. Je na čase, aby steampunk více prorazil i k nám a lepší knihu domácí provenience, díky níž byste tento podžánr sci-fi a fantasy poznali, na českém trhu prozatím nenajdete.

Ocitáme se v období viktoriánské Anglie, na trůně vládne královna Viktorie a Londýn je plný parních strojů. V jedné chudé čtvrti ovšem začaly umírat děti. Nebyly na nich známky jakékoli vraždy, a když začala úmrtí postupně přibývat, bylo jasné, že se nejedná o pouhou nehodu. Liliana a Viktor Kelbyovi, speciální vyšetřovatelé ve službách Jejího Veličenstva, byli na královnin příkaz povoláni do akce, jenže teď stojí proti nepříteli, se kterým se doposud ještě nesetkali.

Do hry se dostává i královnin bývalý ochránce Michael Sterling, který má slabost pro Lilianu. Je samý sval a k drsnějšímu vzhledu mu přidává i páska přes oko, o které přišel při atentátu na vládkyni. Sterling se do boje vrhá po důkladném rozplánování akce. Stejně tak se chová i Viktor, který kdysi přišel v boji o jednu ruku. Je však velice chytrý a vyzná se ve vědě, takže pro něj nebyl žádný problém si část paže sestavit. Sice v ní nemá moc citu, ale svůj účel přece jen plní. Poslední lord z rodu Kelbyů je někdy velmi roztržitý a často i panikaří, obzvlášť v situacích, kdy na něj všichni spoléhají. Díky tomu někdy vznikají i vtipné situace, jež celou vážnost odlehčí.

Zato Liliana je vůči Sterlingovi i Viktorovi pravý opak. Je velice akční, do bitev se vrhá bezhlavě a situace řeší za pochodu. V její krvi navíc koluje i gen vlka. Má tak schopnost proměnit se v divoké zvíře a v tu ránu se z ní stává hotový zabiják. Vlčí krev má v sobě i její bratr Viktor, ten ale odolává, jak jen může. Liliana si právě kvůli divoké vlčici, která se hluboko uvnitř skrývá, drží dál od těla jeho i Michaela. Přestože se od sebe hlavní trojice povahově velmi liší, vycházejí spolu velmi dobře. Tvoří výborný tým, a ačkoli je to někdy záhadou, z každého boje vyjdou ve zdraví bez větší újmy.

Petra Slováková v pěti bodech

  1. Narodila se v roce 1987 v Ostravě a vystudovala Mendelovu univerzitu v Brně.
  2. Začínala s poetickou tvorbou, kterou publikovala v denním tisku a soutěžních sbornících. V roce 2013 vyšlo souborné vydání jejích poetických textů u vydavatelství Epika pod názvem Básně.
  3. Její příspěvky se pravidelně umisťují na předních pozicích různých literárních soutěží. Svými pracemi přispěla také do několika antologií českého hororu.
  4. V prosinci roku 2013 jí vyšla ve vydavatelství Rogerbooks sbírka povídek Železonoc a jiné podivnosti.
  5. V roce 2012 byla ve sborníku Mlok vydána novela Cvrček v krabičce, za kterou autorka získala ocenění Pulec v prestižní Ceně Karla Čapka.

Přestože má příběh přes čtyři sta stran, autorce stačilo jen pár postav a právě ty jsou v celém příběhu velkým tahounem. Slováková nevymýšlela zbytečné vedlejší charaktery, ale naopak více do hloubky rozpracovala protagonisty i jejich psychologii. I když se jedná stále o ty samé hrdiny, čtenáře nenudí a v průběhu děje naopak stále překvapují. Hlavní trojku tvoří sympatické postavy, které si člověk snadno oblíbí.

Čtenář se může zprvu obávat, jestli si debutantka neukousla moc velké sousto, ale není čeho obávat. Stejně jako u postav se autorce velmi dobře podařila popsat atmosféra Londýna ve století páry a věrohodné popisy pochmurných večerů na Temži dokáží čtenáře vtáhnout do příběhu. Petra Slováková se vyžívá v delších popisech, které však nejsou vůbec nudné. Používá především dlouhá souvětí a příběh jí tak sice moc neodsýpá, ale zato s Démonem člověk stráví více času a řádně si to s ním užije. Navíc čtenáře už jen na první pohled správně naladí krásně zpracovaná obálka.

První díl plánované trilogie Ve službách královny přinesl na pulty knihkupectví steampunkový příběh zasazený do jedinečného prostředí, který okouzlí každého fanouška fantastiky. Navíc se nejedná o zahraničního autora, nýbrž o Češku, která přesto zvládá kulisy viktoriánského Londýna na výbornou. Teď už se jen můžeme těšit na pokračování s názvem Čarodějnice z Lavender Hill, které se prozatím chystá na prosinec roku 2015.

  • Petra Slováková: Démon z East Endu (Ve službách královny 1)
  • Brokilon, 2015
  • obálka: Giorgio Grecu
  • 432 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)
22. října 2015, Lenka Srolová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Démon z East Endu

Démon z East Endu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 398 Kč 358 Kč

Démon z East Endu - s věnováním autorky

Démon z East Endu - s věnováním autorky
Vložit do pytle na zboží  Koupit   398 Kč