Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Death Note 8: První poločas vyhrál Kira, souboj pokračuje s novými soupeři, Cugumi Óba a Takeši Obata: Death Note – Zápisník smrti 8

Óba Cugumi a Obata Takeši: Death Note - Zápisník smrti 8

Pravidla hry se změnila. Kira porazil svého úhlavního nepřítele a budování jeho nového světa bez zločinu nic nebrání. Dokud se z ničeho nic neobjeví dva noví protivníci.

Detektiv L a jeho pravá ruka Watari zemřeli. Light pod maskou zlosti a touhy po pomstě jásá – podařilo se mu zabít svého rivala a navíc zaujal jeho místo coby nový L. Jako Kiry se ho všichni bojí, jako vůbec nejznámějšího detektiva ho na slovo poslouchají veškeré tajné organizace a policejní útvary z celého světa. Téměř pět let si Light dělá, co ho napadne. Poté se mu ale postaví chlapec Near v čele nové organizace SPK, která má za úkol chytit Kiru, a mladík Mello, hlava mafiánské skupiny, jenž prahne po zápisníku smrti a nezastaví se před ničím.

L je mrtev. Znalci anime to věděli, jiní to tušili, ostatní o tom neměli ani páru. Ať už však byl L pro čtenáře jediným favoritem série nebo pouhou komplikací, které se Kira musel dříve či později zbavit, nic už nebude jako dřív. Slovní přestřelky, falešné přátelství hlavních protagonistů a hra na kočku a myš, v níž si nikdo nebyl jistý svou rolí, skončily.

Cugumi Óba ale Kirovi pokoj nedá. Po L totiž zůstali dva nástupci, z nichž se jeden měl ujmout jeho role, která Lightovi spadla do klína. A ani jeden se s tím nehodlá smířit. Jejich způsoby řešení problému se však diametrálně liší.

Near svým chováním i vzezřením zřetelně připomíná L. Sedí trochu divně a ostatním lidem věnuje jen nezbytně nutné množství pozornosti. L se musel neustále něčím cpát, Near si naopak potrpí na hračky. V provokování Lighta si se svým předchůdcem ale rozhodně nezadá. Jako hlava SPK udržuje s druhým L neustálý anonymní kontakt a peskuje ho jako malé děcko. Lightova situace se opět zkomplikovala – nejen, že se musí Nearovi bránit coby Kira a hájit svou pozici jako L, ale naopak mu nezbývá, než s ním i spolupracovat proti Mellovi, který unesl jeho sestru Saju za účelem získat zápisník smrti. Navíc netouží po ničem jiném, než ho co nejdřív zlikvidovat.

Mello také působí Lightovi problémy na všech frontách. Nejen že má v rukávu esa, o nichž Near ani Light netuší, oplývá také natolik destruktivní a nevyzpytatelnou povahou, že se nezastaví před ničím a neváhá střílet do vlastních řad. Díky geniálnímu mozku mu však jde podsvětí na ruku. I on si občas přisadí, když jde o pohrdání novým L a vůbec celou japonskou policií, což Lightova pýcha jen těžko snáší.

„Koneckonců, japonská policie je sice k ničemu, ale pomsta je ta nejnebezpečnější motivace.“ – Mello (str. 58)

Čtenář by ale neměl podléhat dojmu, že když ti dva vyrůstali spolu jako nástupci L, budou dohromady jedna ruka. Mello se nemůže smířit s tím, že byl Near vždy o něco lepší než on, hlavně tedy usiluje o jeho překonání. Jakýmikoli prostředky. Chycení Kiry pro něj představuje pouhý nástroj pro dosažení tohoto cíle. Na druhou stranu, Near se doprošovat nehodlá a jeho výzvu příjímá.

Cugumi Óba a Takeši Obata v pěti bodech

  1. Kromě Death Note spolupracovali na manze s názvem Bakuman, jež se točí kolem dvou chlapců se snem stvořit vlastní mangu.
  2. Cugumi Óba svou pravou identitu drží v přísné tajnosti.
  3. To jediné známé o něm je, že sbírá čajové šálky a vymýšlí příběhy mang, zatímco sedí na židli v podobné pozici jako L – s koleny pod bradou.
  4. Takeši Obata byl za svou práci na Death Note a Hikaru no Go nominován na prestižní komiksovou cenu Willa Eisnera.
  5. Kromě mang Obata ilustroval několik japonských novel.

Ani Rjúk tentokrát nezůstane pouhým pozorovatelem – zápisník, který odstartoval celou sérii, totiž původně nebyl jeho, což konečně nese své následky. Čtenářovi se opět poodkrývá svět smrtonošů a jeho složitá pravidla.

Nejen s jejich vykreslováním si Takeši Obata jako vždy vyhrál. Zároveň musel čelit několikaletému zestárnutí postav. U některých jedinců se změna projevila víc než u jiných. S příchodem nových charakterů nastal čas i pro nové způsoby chování, klíčová gesta a výrazy – zatímco Near representuje nevinnou vyrovnanost a snad i znuděnost, Mello oplývá výrazem šíleného génia. Jeho kožené, lehce teatrální oblečení a rozbalená tabulka čokolády v ruce této imagi dokonale nahrávají.

Po smrti L Death Note není nuda a i detektivovi skálopevní přívrženci, kteří si bez něj sérii nedokážou představit, by mu měli dát aspoň jednu šanci v podobě osmého svazku. Jeho odkaz budovaný po sedm dílů stále žije, jeho původní nástupci umí šlapat Kirovi na paty za doprovodu zábavných řečí a Cugumi Óba stále dobře ví, jak ukočírovat příběh a vymyslet takové zvraty a taktiky, aby jimi přikoval čtenáře k židli.

  • Cugumi Óba & Takeši Obata: Death Note – Zápisník smrti 8
  • Crew, 2013
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Takeši Obata
  • 206 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
12. listopadu 2013, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Death Note - Zápisník smrti 8

Death Note - Zápisník smrti 8
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč