Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Death Note 5: Vina vraha se nedá vymazat tak snadno jako jeho paměť, Cugumi Óba a Takeši Obata: Death Note - Zápisník smrti 5

Óba Cugumi a Obata Takeši : Death Note - Zápisník smrti 5

Co všechno je vinný člověk schopen obětovat, aby ze sebe setřásl i nepodložené podezření, že je nejmasovějším vrahem jedenadvacátého století? Nebo ještě lépe, aby pokořil svého největšího rivala? Mladík Light Jagami je ochoten se vzdát i své svobody.

Light alias vrah Kira se nechal detektivem L, naoko přítelem a kolegou, ve skutečnosti hlavním protivníkem, zavřít do cely, aby dokázal svou nevinu. Detektiv, jemuž se přezdívá Rjúzaki, však tuší, že Lightova vynucená kapitulace je pouhým dobře připraveným plánem. Ale zvládne to dokázat vyšetřovacímu týmu, jenž mu stále nevěří? Navíc když se Light vzdal zápisníku smrti, své zbraně, a zcela na své vraždící já zapomněl?

Z předchozích dílů Death Note začíná být čtenářovi stále více jasné, že dobro a zlo jsou v této manze poměrně těžko definovatelné pojmy. Na jedné straně Light, geniální student a mnohonásobný bezcitný vrah, jenž zabíjí, aby svět zbavil zlých lidí. Na té druhé nejslavnější detektiv doby, génius, jenž by svým důvtipem mohl konkurovat Sherlocku Holmesovi. Ovšem pro získání informací se nebojí zajít až za dobře zřetelnou mez lidských práv. Tato manga je černobíle jen nakreslená.

L: „Už čtrnáct dnů nebyl zavražděn žádný zločinec! Tak se konečně přiznej, že jsi Kira!“
Light: „Neblázni, Rjúzaki! Chápeš to špatně! Já vím, že na mě všechny důkazy ukazují, ale to je past! Já nejsem Kira! Přibliž si mě tou kamerou a podívej se mi do očí! Copak jsou tohle oči lháře?! Tak mě přece pusť, Rjúzaki!“ (str. 24–25)

Cugumi Óba se nebojí svým postavám házet klacky pod nohy a vystavovat je stále komplikovanějším problémům ale i trapným momentům. Detektivova dříve tak bezchybná a jen přijatelně vychytralá osobnost podléhá zoufalé situaci. Kira zabíjí už příliš dlouho a L to značně znervózňuje. Na takto dlouhé a zároveň bezvýchodné vyšetřování jeho pýcha není zvyklá. Je ovšem tato zoufalost dostatečnou omluvou pro jeho jednání, jež znatelně překračuje hranice morálky a někdy i zákona?

Takeši Obata nejvíce sází na výrazy postav, jež působí velmi živě i na papíře. Vůbec nejzajímavější je ovšem Lightova proměna. Dosud se ze vzorného a inteligentního studenta postupně stával chladnokrevným a vypočítavým vrahem. Teď, když se vzdal vlastnictví zápisníku smrti, je na jediné stránce ukázána opačná změna jeho charakteru, a tu Obata zvládl na výbornou. A je jen důkazem, jak moc dělají ve výrazu a v povaze postavy (a nejen v manze) její oči. Spolu s Lightovým vzezřením se změnil i jeho doposud budovaný charakter a Óba vůči této proměně nezůstává netečný. A zřetelně si toho všimne nejen čtenář, ale i L.

Cugumi Óba a Takeši Obata v pěti bodech:

  1. Kromě Death Note spolupracovali na manze s názvem Bakuman, jež se točí kolem dvou chlapců se snem stvořit vlastní mangu.
  2. Cugumi Óba svou pravou identitu drží v přísné tajnosti.
  3. To jediné známé o něm je, že sbírá čajové šálky a vymýšlí příběhy mang, zatímco sedí na židli v podobné pozici jako L – s koleny pod bradou.
  4. Takeši Obata byl za svou práci na Death Note a Hikaru no Go nominován na prestižní komiksovou cenu Willa Eisnera.
  5. Kromě mang Obata ilustroval několik japonských novel.

Ne snad, že by Death Note jen zvážněl. Příchodem Misy Amane, Lightovy rádoby přítelkyně a druhého majitele zápisníku smrti, Óba zaručil scény přímo vybízející k humorným momentům. Misina naivní a lehkomyslná povaha kontrastuje s vážností celého vyšetřovacího týmu a nahrává k nezapomenutelně vtipným okamžikům. Dalo by se snadno říct, že Misina infantilnost a ztřeštěnost se do Death Note nehodí, ale je přesně tou trapně zábavnou komplikací, s níž se musí každý po svém vyrovnat.

Death Note se pomalu blíží k polovině své cesty a zatím stihl nabrat slušné obrátky. Šestý díl je naplánován na leden 2013 a podle všeho bude i tentokrát nabušen promyšlenými plány i nečekanými zvraty vyžadujícími rychlé reakce. Co všechno si vlastně Light připravil a jak jeho záměr nakonec dopadne? A co na to L? Na odpovědi určitě stojí za to si počkat.

  • Óba, Cugumi & Obata, Takeši: Death Note – Zápisník smrti 5
  • Crew, 2012
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Takeši Obata
  • 208 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
9. listopadu 2012, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Death Note - Zápisník smrti 5

Death Note - Zápisník smrti 5
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč