Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Otevírací doba 13:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Dan Simmons připravil chlapcům děsivě drsnou bojovku, Dan Simmons: Temné léto

Simmons Dan: Temné léto

I na malém městě se může odehrát velké drama, zvlášť když se režie ujme Dan Simmons, do hlavních rolí obsadí zvědavé a odvážné děti a proti nim postaví staré tajemné síly.

Léto roku 1960, městečko Elm Haven v Illinois. Dětem právě začaly letní prázdniny, nejlepší doba roku prodchnutá jízdami na kole, baseballem, hrami v lese a pátráním po tajemstvích. Idylická svoboda. Ovšem jen do té doby, než se skupina chlapců zaplete do nebezpečné hry na kočku a myš s nevyzpytatelným a těžko pochopitelným zlem, které se jejich městečkem šíří z uzavřené školy Old Central.

Dan Simmons dokáže zázraky i s jednoduchou látkou. V Temném létě čtenářům nabízí nostalgický pohled do nevinného dětství, kdy děti netrávily čas hraním počítačových her, ale kdy jejich hrací plochu tvořil tichý les spolu s poli a celým městem. Dobu, kdy si kluci nedělali starosti s odřenými koleny a jejich rodiče je volali domů až na večeři. Kdekomu se po dětství hodně zasteskne a někoho třeba zamrzí, že podobně dobrodružné a nespoutané dětství nezažil.

Dale byl unavený, rozbolavělý z desítky utržených ran a natažených svalů, poškrábaný na rukou i nohou, nervózní ze svědění, které mu způsobovaly tuhé kalhoty, dehydratovaný do té míry, že mu popraskaly rty a rozbolela ho hlava, a vyhladovělý, protože od snídaně před třinácti hodinami nesnědl žádné pořádné jídlo. Cítil se úžasně. (str. 209)

Ale tato lítost čtenáře přejde přesně ve chvíli, kdy začne jít pořádně do tuhého. Simmons čtenářům naservíruje děsivý příběh několika chlapců, při jehož čtení skutečně naskakuje husí kůže vždy, když se v románu setmí, a to s takovou přesvědčivostí, že nejeden člověk zapomene i dýchat. Plastické popisy nestvůr, hysterie i častá bezvýchodnost situace sníží okamžitě teplotu v místnosti o několik stupňů.

Přestože jsou hlavními protagonisty děti ve věku přibližně jedenácti let, autor se s nimi nijak nemazlí a vystavuje je problémům, v nichž by si nezachoval chladnou hlavu ani dospělý. A zoufalá situace si žádá zoufale drsná řešení, jaká si v dnešní době většina lidí dokáže jen těžko představit. Ale v roce 1960 na americkém maloměstě? Pro zachování atmosféry nezbývá, než Simmonsově představivosti věřit. Autor navíc dění v příběhu podkresluje historickými událostmi, ať už zcela pravdivými nebo zčásti smyšlenými. Díky tomu získává děj na realističnosti a uvěřitelnosti.

Dan Simmons v pěti bodech

  • Američan, narodil se roku 1948 v Peorii ve státě Illinois.
  • Vystudoval anglický jazyk a pedagogiku, dlouhá léta učil na základní škole – láska k jazyku a literatuře obecně je z jeho knih jasně patrná, prakticky každý román v sobě skrývá odkazy na rozličná klasická díla. V oblibě má zejména Williama Shakespeara.
  • Hned jeho první román, horor Píseň Kálí, se dočkal významného ocenění – World Fantasy Award v roce 1986.
  • V České republice stále nejvíce boduje svou slavnou dvoudílnou space operou Kantos Hyperionu.
  • V poslední době píše romány na pomezí mainstreamu a fantastiky, v nichž po svém zpracovává známé historické události (Terror – ztracená Franklinova námořní výprava) nebo osudy slavných osobností (Drood – Charles Dickens, Továrna křiváků – Ernest Hemingway).

Ze začátku může mít čtenář problém s rozlišováním postav, protože chlapci působí a jednají dost podobně. To se však s přibývajícími stránkami změní a díky charakterovým vlastnostem a odlišným rodinným situacím jednotlivých protagonistů si v nich čtenář brzy udělá pořádek.

Nové vydání Temného léta obohacuje autorův úvod, který by však čtenáři neseznámení s příběhovými zvraty měli číst pouze na vlastní nebezpečí. Simmons v něm totiž poodhaluje některá dějová překvapení. Za přečtení rozhodně stojí, jak si v něm v něm ujasňuje svůj názor na výchovu dětí a jejich trávení volného času a přibližuje svou inspiraci pro napsání Temného léta. Ale ten, kdo se chce nechat některými momenty překvapit, by si ho měl nechat až na později.

Temné léto je skvěle atmosférický horor plný napětí, zoufalství i krásných okamžiků, barvitých i děsivých popisů, ale hlavně román o dojemné dětské odvaze a odhodlání.

  • Dan Simmons: Temné léto
  • Laser-books, 2012
  • překlad: Milan Žáček
  • obálka: Tom Hallman
  • 574 stran, 479 Kč (v e-shopu Fantasye již za 431 Kč)
29. prosince 2012, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Díky
Tor - 03. 01. 2013 19:23

za recenzi, já vím, proč se na to těším :-)
Není zač, přeji příjemné počtení :-)...
Sabina - 03. 01. 2013 20:58

Není zač, přeji příjemné počtení :-)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Temné léto

Temné léto
499 Kč 449 Kč