Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Čtyři výpravy do města mrtvých ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čtyři výpravy do města mrtvých, Marellion: Čtyři příběhy z Asterionu

ant.: Marellion - Čtyři příběhy z Asterionu

Svět Asterionu má mnoho míst s pohnutou historií, ovšem jen málokteré z nich se vyrovná Marellionu, jednomu z center staré Arvedanské civilizace. Jednomu z mála měst, které nikdy nepodlehlo armádě Khara Démona. Cena za to ale byla vysoká a na celá tisíciletí se Marellion stal městem oživlých mrtvých. Jenže někteří dobrodruhové jsou natolik šílení, že je nezastaví ani celé knížectví povstalé z hrobu.

V prvním příběhu se kněž Mauril, Paní země a mrtvých, pokusí přemoci strašnou sílu Marellionské kletby zkrocením jednoho ze Stínů – duší velitelů armád bojujících o Marellion uvězněných v přírodní úrovni. Jenže při pokusu značně přecení své schopnosti a nemrtvé prokletí nechtěně přenese do dosud poklidného příhraničního města Tarosu. Špionka z Erinu Danuta a vůdce místních hraničářů Marin se pokusí celou situaci vyřešit a navrátit mrtvé zpět k jejich klidu a přitom si padnou do oka. Jejich vzájemné a lehce komické koketování sympaticky zpestřuje pátrání po původu nemrtvého zla.

Absolutní dobrodružnou klasikou je pak výprava skupiny dobrodruhů do Marellionské knihovny pro tajemný Kharův deník, obsahující některé z největších tajemství této osobnosti. Nakonec se ale výprava zvrtne a nevydaří se podle představ jejího vůdce, navíc nejeden z členů družiny přitom přijde o život. I přesto ale vůdce dojde k cennému poznání, že život má větší cenu než sebecennější poznání.

Studená krev je zase dalším střípkem ze života nymfomanky s psionickými schopnostmi Magnólie od Haniny Veselé. Pokud jste už někdy měli tu čest (třeba s nedávno vydaným románem Drak bere vše), tak víte přesně, do čeho jdete. A pokud ne, jde o přímo ideální možnost se Magnou seznámit. Tentokrát dostane psionička za úkol zachránit a přivést na správnou cestu jednoho z temných druidů, kteří podlehli příslibu nepředstavitelné moci od šíleného drakočlověka Drika Oranžového. Krátký, svižně napsaný příběh pro dospělé publikum se nebojí explicitních scén, narážek a morálně dosti pochybných charakterů.

Rozhodně nejšílenější partičkou celé knihy, ale patrně i celého Asterionu jsou však hrobníci z Albirejského hřbitova, kteří už mají za sebou několik vystoupení na Asterionské literární scéně. Tentokrát ale budou nekompletní, protože z party věčně ožralých dobrodruhů ve výslužbě jsou k dispozici jen Ragli, Uřvanej Chlíst a jejich odchovanec Zir, toto času eldebranský kat (což je vhodné doplnění pro rodinný podnik). Hrobnický příběh vybočuje svým odlehčeným tónem, který je příjemným ozvláštněním ostatních víceméně typických dobrodružek. Jenom škoda, že se nepodařilo držet laťku starších hrobnických historek, protože přece jenom v kadenci vtipných hlášek a ztřeštěných zápletek tahle trochu pokulhává.

Povedená sbírka povídek představuje temné kouzlo Marellionu a hned celou plejádu známých i neznámých hrdinů, kteří se s ním pokoušejí vypořádat. Vzhledem k tomu, že všichni autoři už mají něco za sebou, jsou všechny příběhy řemeslně slušně napsané a drží kvalitu na dobré úrovni. Prostředí Asterionu tomu navíc dodává jistý nádech neokoukanosti, protože skrývá nejeden originální nápad – a příběhy přitom neztrácejí vůbec nic z kladů klasické dobrodružné fantasy v tom nejlepším slova smyslu.

21. února 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Marellion - Čtyři příběhy z Asterionu

Marellion - Čtyři příběhy z Asterionu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč