Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Conan I. ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Conan I., Robert Ervin Howard

Howard Robert Erwin: Conan I.

„Jíst šťavnaté maso a pít silné víno, cítit žhavé objetí ženských paží a bláznivé vzrušení boje, v němž se čepele mečů míhají modře a rudě…“ Někde v koutku srdce každého chlapa spí tahle dávná, pravěká touha. A jejím dokonalým ztělesněním je barbar z Cimmerie. Říká se, že Conan je vlastně „ideální Američan“, že Howard do jeho postavy promítl typické vlastnosti amerických pionýrů Divokého západu, těch hromotluckých keltských horalů, kteří se do Nového světa houfně stěhovali ze zchudlého Irska.

České „conanovce“ nesporně potěší souborné vydání všech Howardových děl (tentokrát skutečně všech), v nichž jejich oblíbený hrdina vystupuje. Krásně vypravený první svazek (na kvalitním papíře, vázaný a působivě ilustrovaný) sestavil osvědčený překladatel Jan Kantůrek, předmluvou, autorským medailonkem a precizní bibliografií ho doplnil Martin Šust. Jednotlivé příběhy, rámované citáty z Nemedijských kronik, tvoří jakousi mozaiku Conanova života od prvního mladického dobrodružství v povídce Věž slona až po hrdinské kousky zkušeného válečníka v epizodě Lidé černého kruhu. Z jednadvaceti Howardem dokončených příběhů jich zde máme k dispozici dvanáct. Na vyvrcholení Cimmeřanovy kariéry, kdy dosedl až na královský trůn, se čtenáři mohou těšit v následujícím svazku.

Svět, v němž se Howardův barbar pohybuje, není na rozdíl od Tolkiena tolik ovlivněn germánsko-keltskými mýty a severskými ságami (snad s výjimkou povídky Dcera pána mrazu); je to spíše tajemná říše pohádek Tisíce a jedné noci, kde šikovní zloději zachraňují princezny z moci zlých čarodějů a kde se po moři plném oblud plaví mezi tajemnými ostrovy a magickými říšemi námořník Sindibád. Schéma pirátského příběhu snadno poznáme v Královně černého pobřeží, naproti tomu v Lidech černého kruhu je dovedně skryta osnova westernu, Bůh v míse je vlastně detektivka a zlověstný opočlověk v povídce Darebáci v domě jako by byl bratrancem orangutana s břitvou z Poeových Vražd v ulici Morgue.

A přesto se všechny ty osvědčené přísady stávají v ohnisku Howardovy imaginace nenapodobitelnou směsí, která, stejně jako u Tolkiena, vytvořila nový mýtus, inspirující další generace čtenářů i tvůrců.

  • Robert Ervin Howard: Conan I.
  • vydala: Aurora, Praha 2007
  • přeložil: Jan Kantůrek
  • obálka a ilustrace: Milan Dubnický
  • 496 stran / 298 Kč

Recenze byla uveřejněna v magazínu Pevnost 1/2008.

7. února 2008, Otomar Dvořák

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Conan I.

Conan I.
298 Kč 268 Kč