Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Česká urban fantasy o vlkodlacích se taky píše. A M. T. Majar je dobrá! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Česká urban fantasy o vlkodlacích se taky píše. A M. T. Majar je dobrá!, M. T. Majar: Znamení vlka (Vlci 1)

majar-znameni-vlka

Vlkodlaci, alfové, indiánská magie a trocha romantiky a sexu. Nejen zahraniční autorky umějí psát takové urban fantasy. Talenty máme i doma v Česku.

Česká autorka, která se skrývá za pseudonymem M. T. Majar, se napřed proslavila svou sexy knihou Hot Boys o striptérech, kteří nemají s fantastikou nic společného. Její druhý počin, který ovšem napsala jako svou prvotinu, už ale nese výrazné prvky paranormálních romancí, respektive urban fantasy.

Ruben je dlouhý v mnoha směrech, má dlouhé vlasy, dlouhé ruce, dlouhý penis, dlouhý ocas. A dlouhý jazyk. Čímž jsem, doufám, vyčerpala použití slova „dlouhý“ pro následující řádky. Leda by to byl dlouhý den. (str. 51)

Jako hlavní hrdinka tu vystupuje Tori, Češka jako krev a mlíko, která se jednoho dne rozhodla přestěhovat do Ameriky. Život jí ubíhal docela normálním tempem až do osudného večera, kdy se rozhodla zkrátit si cestu domů přes temný noční park. Skončilo to tím, že ji skoro znásilnili, načež ji zachránil kolemjdoucí vlkodlak, který ji omylem infikoval lykantropií. A pak se s ním vyspala.

Romantika především

M. T. Majar je autorka, která má pro psaní talent, a ještě si příslušný žánr jednoznačně načetla, aby věděla s čím pracovat. Její kniha je maximálně čtivá a člověk si ani nevšimne, že už přelouskal všech dvě stě padesát stran. Všechno se točí okolo hlavní hrdinky, která vypráví ich-formou a čtenáři jí tudíž vidí až do hlavy. Tori navíc úspěšně sekunduje její zachránce a posléze přítel, z něhož se jen tak náhodou vyklube nepříliš zkušený alfa místní smečky.

M. T. Majar v pěti bodech

  • Vlastním jménem Markéta Marková se narodila ve znamení Štíra jako nejstarší ze tří sester, více prý není třeba vědět.
  • Nyní žije v Prostějově, pracuje v bankovnictví, nedávno se rozvedla a stará se o syna.
  • Na literárním kontě má dvě knihy, Hot Boys a Znamení vlka.
  • Ráda se kromě psaní věnuje i čtení. Obdivuje především Stephena Kinga, Dicka Francise nebo Kena Bruena.
  • Intenzivně se věnovala také lukostřelbě a chovu ušlechtilých koček.

Majar klade velký důraz na charaktery ústřední dvojice, jejich postupné sbližování a následné krize, jimiž vztah prochází, a tím jde na notu především čtenářkám chtivým romantiky. To ostatně dokreslují i sexuální scény, které autorka do knihy přirozeně zakotvila jako další úroveň vztahového vyprávění. Speciální přísadu navíc představují rozdíly mezi kulturním pozadím obou hrdinů, a tak není výjimkou, že se čtenáři smějí tomu, že hlavní hrdinka by dala království za rohlík s máslem, zatímco milý jí dělá k snídani americký sendvič.

První román se nevyhne chybám

Znamení vlka naneštěstí stále představuje první román, který kdy Majar napsala, a tak obsahuje několik chyb, jichž se začátečníci často dopouštějí. Vzhledem k tomu že knihu původně napsala jako internetovou fanfiction, celý úvod je postavený na principu „dokonalá hrdinka Mary Sue si najde vlkodlaka a bude se s ním vesele sbližovat“. Až po úvodních padesáti až sto stranách jako by si autorka uvědomila, že bude třeba napsat i nějaký děj, vývoj a hloubku postav a především to také nějak smysluplně ukončit.

Mám ráda číslo 69.
Ty dvě číslice vedle sebe hezky vypadají.
Je to těsně nad číslem dresu Jardy Jágra.
A je to naprosto fantastická pozice, ať jste dole, nebo nahoře. (str. 214)

Načež se rozjíždí akční děj plný vlkodlačích přeměn a vířících emocí, který je sice stále velmi čtivý a má logiku, ale s úvodem souvisí jen minimálně. Dokonce dojde i na to, že do ústřední dvojice vkročí třetí člověk a vytvoří tak milostný trojúhelník, z něhož bude autorka těžit nejen ve Znamení vlka, ale i v připravovaném pokračování. Celý svět Majařiných vlkodlaků tak sice dává smysl, chybí mu ale mnoho detailů, které by ze základní kostry udělaly skutečně uvěřitelný celek.

Slibná česká urban fantasy

Znamení vlka od české autorky M. T. Majar je především velmi slibná kniha. Slibná v tom smyslu, že i v Česku existují talentované autorky, které dokážou psát čtivou urban fantasy s charismatickou hlavní hrdinkou v čele, jež se směle vyrovná protagonistkám Patricie Briggs nebo Ilony Andrews a díky narážkám na českou popkulturu („Kdo je to Krakonosh?“ – str. 50) je dokonce i mírně předčí. To, že by si Znamení vlka zasloužilo lepší strukturu děje, promyšlenější svět a větší propracovanost hlavních charakterů, které na sebe celou dobu cukrují a přitom zachraňují své kamarády, už je jenom detail. Detail, který M. T. Majar v nadcházejícím druhém dílu snad hravě napraví.

  • M. T. Majar: Znamení vlka (Vlci 1)
  • FANTOM Print, 2012
  • obálka: Angela Waters
  • 256 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
8. května 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Znamení vlka

Znamení vlka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč