Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čarodějnice a upír musí za stínu noci čelit nástrahám šestnáctého století, Deborah Harknessová: Stín noci

Harknessová Deborah: Stín noci

Čas čarodějnic přinesl odpovědi na mnohé otázky týkající se Dianiny minulosti a jejího původu. Mnohé však zůstalo nevyřčeno a skryto za tajemnou oponou. Příběh neobvykle kombinující nadpřirozené bytosti, vědu, historii a romanci opět roztahuje svá křídla a své čtenáře zanese protentokrát hluboko do minulosti.

Čarodějnice Diana a upír Matthew stále pátrají po tajemném svazku č. 782, jenž skrývá nevýslovná tajemství týkající se podstaty čarodějnic. Nalezení tohoto svazku by Dianě poskytlo vše, díky čemu by mohla přijít na to, co je doopravdy zač. Jedinou šancí je vypravit se v doprovodu Matthewa do šestnáctého století a čelit tehdejší temné době a spoustě nebezpečných lidí. Krůček po krůčku společně zjišťují, že to nebude tak jednoduché, jak dosavad doufali.

Americká spisovatelka Deborah Harknessová opět dokázala, že kniha o upírech a čarodějnicích nemusí být vždy jen pouhým naivním a zamilovaným příběhem pro mladé čtenáře. Autorce se povedlo vykreslit tyto nadpřirozené bytosti ve zcela jiném světle, než je zvykem, a v souvislosti s věkem hlavních dvou postav lze z nich navíc vyčíst i určitou vyspělost, uvažování na úrovni a zcela vážné dialogy. Vše podtrhuje řádná dávka tajemné a nebezpečné atmosféry.

Poprvé jsem byla nadšená z toho, že jsem čarodějnice. Coby historička studuju minulost. A coby čarodějnice se do ní můžu přímo podívat. Do roku 1590 jsme se přesunuli, abych se mohla vyučit v umění ztracené magie, ale ve skutečnosti se toho tady můžu naučit mnohem víc. (str. 12)

Jednou z největších předností celého příběhu je prostředí, ve kterém se odehrává. Dvojice se totiž nepohybuje pouze v tajuplném alžbětinském Londýně, ale i v dalších evropských městech včetně Prahy. Není se však proč bát. Na rozdíl od jiných autorů právě Deborah vykreslila dávnou Prahu bez jediné chybičky. Dokonce do děje zakomponovala místa, která kdysi dávno existovala a byla schopna Prahu perfektně popsat. Každého Čecha tak jistě potěší kniha, která nabízí reálný pohled na místo, které dobře zná.

Projeli jsme kolem domu U Červeného lva, U Zlaté hvězdy, U Bílé labutě a U Dvou slunců. Nahoře na kopci jsme prudce zabočili a ocitli se na Hradčanech, ve čtvrti plné honosných domů šlechticů a dvorních pověřenců. (str. 364)

I přesto, že je Stín Noci románem zaměřeným spíše na historii, nechybí knize ani romantika ani akce ani nic dalšího. Přesto ale právě historie a dávná minulost hrají v tomto díle zásadní roli. I ten největší neznalec dané doby by si nepřipadal ztracený. Deborah Harknessová vše potřebné prostřednictvím Matthewa vysvětlila a uvedla na pravou míru. Historický román nikdy nepůsobil tak lehce a nenuceně.

Vše se samozřejmě netočí jen kolem Diany a Matthewa. Právě ve Stínu noci se začínají vynořovat Matthewovi staří dobří i nedobří přátelé, pracovní společníci, nepřátelé i nemálo čarodějnic, jež hrají zásadní roli v Dianině objevování sebe samotné. Nejeden čtenář může být tím množstvím nových postav zpočátku překvapen a zahlcen, nicméně jakmile přijde na kloub tomu, kdo je kdo, nic už nebrání tomu si knihu naplno vychutnat.

„Má v sobě krev vlka,“ zašeptala Louisa. „Je to ta čarodějnice z věštby.“ (str. 462)

První polovina na jednu stranu působí značně nezajímavě a obyčejně, avšak poté začně příběh nabízet mnohem více hlubších zápletek, které čtenáře upoutají a vyvolají nutnost odhalit všechna tajemství, která se nabízejí. Postupem času se ze Stínu noci stává bravurně napsaná historická próza, která nemá v literárním světě obdoby.

Deborah Harknessová v pěti bodech:

  1. Narozena v roce 1965, vyrostla na okraji Filadelfie, žila v Massachusetts, Chicagu, Kalifornii, New Yorku, Oxfordu a Londýně.
  2. Studovala historii na univerzitě Moung Holyoke, na Northwestern University a na Kalifornské univerzitě v Davisu, v té době se zabývala historií magie a vědy v Evropě v období let 1500–1700.
  3. Čas čarodějnic je její prvotinou, která vyšla ve Spojených státech a Velké Británii v únoru 2011; knihu začala psát v roce 2008.
  4. Píše blog o víně
  5. V červenci 2014 má vyjít třetí a závěrečný díl série o Dianě a Matthewovi s názvem The Book of Life.

Dá se říci, že svým obsahem má Stín noci svůj první díl v hrsti. V mnoha ohledech lze knihu označit za převratnou a to svou kombinaci minulosti a přítomnosti, ze které dýchá ta správná atmosféra a která své čtenáře téměř doslova zavede do světa intrik šestnáctého století.

  • Deborah Harknessová: Stín noci
  • Knižní klub, 2013
  • překlad: Martina Neradová
  • obálka: Diana Delevová
  • 536 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
2. března 2014, Lucie Želenská

Diskuze k článku

!!!!!Pozor!!!!!Pro čtenáře!!
Gabča - 20. 09. 2014 23:32

Velice doporučuji pro ty co mají rádi kouzla, romantiku, upíry, čarodějnice a démony. Styl psaní je ten dobrý, podstivý školský. Oba díly knížek se čtou velmi dobře. Musím zdůraznit, že jsem velice vybíravá osoba ohledně toho, co se týče vybírání knížek.Takže si ji určitě přečtěte.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Čas čarodějnic 2 - Stín noci

Čas čarodějnic 2 - Stín noci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč