Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Calvin a Hobbes: Přátelé. Navždy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Calvin a Hobbes: Přátelé. Navždy, Bill Waterson: Svět je kouzelný (Calvin a Hobbes 11)

Watterson Bill: Calvin a Hobbes 11 - Svět je kouzelný

Existují jen dva druhy vztahů mezi publikem a stripy Billa Wattersona Calvin a Hobbes – buď je čtenáři milují, nebo neznají. Ti druzí mají to štěstí co dohánět, ti první naopak mohou smutnit, že již vše dohnali.

Pro vysvětlení: jedenáctá česky vydaná kniha legendárních stripů je zároveň knihou poslední. Nakladatelství Crew tak definitivně dohnalo náskok, který si chlapec a jeho tygr nastřádali za ta léta, kdy jim byla v tuzemsku věnována jen minimální pozornost.

Poslední. Jen těžko se tato informace nepromítne do samotného čtení, do čtenářova pocitu – obzvláště pak, jde-li o čtenáře pravidelného. Vážnější tóny, které se do stripů postupem let dostávaly – ona melancholie ukrytá za úsměvem vlídného a chytrého humoru – tak nabírají na hlasitosti.

Jistě, s Calvinem a Hobbesem se budete především smát, ostatně, právě prostřednictvím svého nenásilného a skvělého vtipu se tahle stripová série dostala až na samotný vrchol své kategorie napříč všemi věkovými skupinami. Oba hrdinové opět s kouzlem sobě vlastním komentují svět (převážně dospělých), tu z pohledu dítěte, tu z pohledu velice vyzrálého. Ukazují na jeho nesmysly, absurdity a kouzla i nádhery. Tak jako v deseti knihách předtím. A opět ve vynikajícím překladu Richarda Podaného, díky němuž série funguje i v češtině na výbornou s hvězdičkou. (Což je známka, jichž Calvin ve škole jistě mnoho nedostává.)

Zabijácké kolo, vesmírný pilot Sekáč, nesnášení školy, koupání, sportu, holek (převážně Susie, přičemž všem je nám jasné, že jednou v budoucnu Calvin+Susie=VSL), stavění epických sněhuláků, jízda na sáňkách, tu a tam ironické existenciální linky – všechny oblíbené CalvinoHobbesovské propriety se objevují zas a znovu, aniž by se někdy omrzely. Jejich škála využití je stejně pestrá a kouzelná jako fantazie malého dítěte, Calvina, které vězí v Billu Wattersonovi.

Je to příběh přátelství a je docela jedno, že přátelství imaginárního, protože těžko naleznete silnější. Je to kluk a jeho plyšový tygr. Ty, kdo již měli tu čest se s nimi seznámit, nepřekvapí ani nezklamou, ale dost možná dojmou. A tak i dokážou, že svět je ve své hořkosladkosti prostě kouzelný.

P.S.: Na úvod knihy vás možná vystraší zmínka nakladatele o ztrátě originálů a potřebě pouhého skenování pro vznik české verze knihy, na kvalitě počtení to však nemá nikterak veliký vliv.

  • Bill Waterson: Svět je kouzelný (Calvin a Hobbes 11)
  • Crew, 2014
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Bill Watterson
  • 128 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
25. listopadu 2014, Josef Horký

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Calvin a Hobbes 11 - Svět je kouzelný

Calvin a Hobbes 11 - Svět je kouzelný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč