Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Brasyl ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Brasyl, Ian McDonald

BRASYL

Zkuste projít skrz. Není to jen hezký výraz, je to superpozicí knihy Iana McDonalda Brasyl, spojením mezi stejným atomem v různých stavech v různých universech. A nejkrásnější na tom je, že řešení může přijít z kteréhokoli možného stavu světa, z kterékoli časové dimenze. Tento příběh je vlastně logickým výpočtem. Matematika byla vždy dobrá na vysvětlování fyzikální reality. Idealisté knihu odkládají a syroví racionalisté a cynici s dychtivostí sobě vlastní a kyselým úšklebkem na rtech tiše šeptají: já to říkal.
Celé multiversum je jeden obrovský kvantový počítač. Všechno jsou informace. Všechno je myšlenka. Toto je fabulí příběhu roztříštěného do tří časových linií na jediném místě.
Jen málokomu je dovoleno se opravdu rozhodnout, jaký život žít. Zde v předloženém příběhu se několika málo postavám tato možnost nabídne. Universum ovládané čísly, která jako naděrované štítky běží skrz boží tkalcovský stav.

Toto jsou pouze zesložiťující informace. Rozhodně vás nemají odradit od čtení, pouze umožnit vidět přesah knihy již v samotném počátku. Bez předsudků čtěte příběh jezuity Tovaryšstva Ježíšova, jenž je vyslán do Brazílie za úkolem nejtěžším. Obrácení bezvěrců na pravou víru křesťanskou to není, protože když jsou svatí unavení, stěny mezi světy slábnou a lze se odvážit i těch nejmocnějších konání. Čtěte příběh televizní producentky hledající diváky a především oběti pro svou nově vznikající reality show se stále více pobuřujícími náplněmi. A co může být pro Brazílii větším magnetem, než strašná prohra fotbalového utkání na mistrovství v roce 1950?

A čtěte příběh muže beroucího a odkládajícího identity a jména tak, jak každý večer odkládáme staré a chystáme čisté spodní prádlo. Alibi, vícečetné totožnosti a náhradní já jsou nutnou součástí tohoto světa z uhlíkových vláken, kde vás šaty, boty a drobnosti v kapse díky monitorování prozradí všude. Není bezpečné být jednou osobností moc dlouho. Rychlost je všechno. Tento muž může prožít kousek světa třeba jako ochránce ženy, jež si nese na těle vytetovaný počítač, díky němuž se může nabourat do kvantové reality a pozměnit několik málo výpočtů. Pozměnit osudy několika ubožáků. Ona je mrtvá dívka, která oživla a on je další mrtvý sympatický hrdina.

Všechny světy jsou pravé; ať už tomu věříme nebo ne, žijeme v poslední šeptané slabice času. Ve snech. Brasyl je kniha snílků nacházejících se v jiných realitách, možných světech, kterým je dopřáno vysnít si společný příběh, protknout se v jediném časovém horizontu a věřit, že je možné změnit svět tak, aby nestagnoval, aby stále neopakoval proběhnuvší chyby, aby jednoduše nebyl věčným peklem.

Kniha Brasyl ukazuje ryzí zvrácenost jakékoli přítomnosti, bere postavu minulou, současnou a budoucí z jejího přirozeného prostředí a staví je na otáčející se, rezavějící a skřípající matematické kolo času. Není lehké vypořádat se s každodenností, „takzvanou“ realitou. A to si zkuste představit, že jich kolem vás a přímo vámi probíhá lhostejně nekonečně mnoho a nezáleží, co jste, kdo jste a kde jste. Jednoduše běžíte za tím rozjetým vozem, k němuž jste náhodně připoutáni. My si myslíme, že se můžeme rozhodovat, kterým směrem se chceme ubírat, ale o výsledku je rozhodnuto, ten byl dán v okamžiku, kdy byl svět stvořen a zároveň dokončen. Ano, svobodná vůle je jedna z největších iluzí života, tedy alespoň takto je to napsáno v této knize. Věřte či vězte, v každém případě neprohloupíte, pokud věnujete několik pozorných hodin četby tomuto vyváženému, žánrově stmelenému románu, jenž otevírá dveře vědecké fantastice opět trochu náročnějšího řádu.

– Ian McDonalad: Brasyl
- Překlad: Mirka Polová
- Argo/Triton, Praha 2010.
- Obal: Stephan Martini
- 328 stran / 359 Kč

4. listopadu 2010, Kamila Vozáková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).