Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Boj se Sovím tribunálem nekončí. Scott Snyder překřtil Gotham na Soví město ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Boj se Sovím tribunálem nekončí. Scott Snyder překřtil Gotham na Soví město, kol.: Batman – Soví město

Snyder Scott a Capullo Greg : Batman - Soví město (brož.)

První sešit Batmanových příběhů z pera Scotta Snydera dopadl na českou komiksovou scénu jako meteorit a okamžitě si získal celou řadu obdivovatelů. Dokázal však Snyder kvalitativně navázat na úspěšný Soví tribunál v nejnovějším pokračování?

Soví tribunál zpochybnil i to málo, čím si návštěvníci Gothamu mohli být jisti, a Soví město v tomto trendu přirozeně pokračuje. Nově to vypadá, že Pařáti, nemrtví zabijáci Sovího tribunálu, měli před mnoha lety prsty ve smrti Alfredova otce Jarvise Pennywortha. Podobná zjištění však musejí stranou, neboť na Wayneovu rezidenci se řítí současnost. Armáda Pařátů probuzená tribunálem hodlá jednou provždy netopýrovu nadvládu nad Gothamem ukončit.

Od hnízda netopýrů do hnízda sov

Soví město logicky začíná přesně tam, kde se s námi Soví tribunál rozloučil. Nečekaný útok Pařátů musí navíc Bruce Wayne nejprve odrazit pouze v županu, alespoň tedy než se dostane do zbrojnice, kde na sebe navlékne ocelový kostým ne nepodobný výzbroji legendárního RoboCopa. Ani ten jej však nedokáže zcela uchránit před drtivou silou, kterou nesmrtelní Pařáti představují.

Přestože se Bruceovi podaří ze sevření sovích pařátů vymanit, pro mnohé významné osobnosti města, které byly během „soví noci“ napadeny, je už pozdě. Zavražděný kandidát na starostu Lincoln March alespoň zanechá Batmanovi stopu, která jej nakonec dovede až do hnízda sovích pohlavárů.

Mezitím se z cely v Arkhamově léčebně podaří uniknout Mr. Freezeovi, který s oblibou proměňuje své soky v ledová sousoší. Nightwing s Robinem se jej sice pokoušejí zastavit, ale Freezeovo odhodlání pomstít se Brucei Wayneovi za to, že mu nedovolil probudit jeho v ledu uvězněnou lásku Noru, je příliš veliké, a tak se do celého případu musí vložit Batman. Jenže Soví tribunál tím získává čas, aby Temnému rytíři mohl zasadit poslední úder.

Příběh jako parní lokomotiva

Pokud předchozí sešit zdobila přímočarost a relativní jednoduchost, nejinak je tomu i v navazujícím Sovím městě. Příběh šlape a jako těžká parní lokomotiva se šine k vytyčenému cíli – závěrečnému souboji alfa samce mezi sovami s alfou samcem netopýrů.

Strojvedoucího Scotta Snydera trochu přibrzdí snad jen epizoda s Freezem, která je sice výborně nakreslená (hostující Jason Fabok) a nijak celkový obraz nenarušuje, ale také původní příběh ničím konkrétním neobohatí a ve výsledku tak působí spíše jako (ne)vynucená vsuvka. Odpovědi na otázku, zda se za Snyderovým úmyslem uvést na scénu Freeze skrývá něco víc, se v Sovím městě nedočkáme.

Současně přichází i drobné vystřízlivění z bombastického představení tajuplného Sovího tribunálu coby hybné síly šéfující po staletí Gothamu. Přestože Soví město taktéž nabídne několik zvratů, s tak silným momentem překvapení jako v jedničce už Scott Snyder nepřichází, respektive nedokáže jej tak dobře prodat. I tak ale americký scenárista odvádí solidní práci a většinu prvků, které v prvních číslech rozházel po Gothamu, se mu postupně daří spojovat.

Na kolenou, leč neporažen

Pomáhá mu v tom i vskutku atmosférická kresba Grega Capulla, který odvedl výbornou práci už v předchozí knize a znamenitě na ni navazuje i v tomto komiksu. Capullův zarostlý, za úzkými štěrbinami Batmanovy masky doutnající Bruce Wayne přesně odpovídá představě muže, který se ani sražený na kolena nehodlá vzdát.

Scott Snyder a Greg Capullo v pěti bodech

  1. Scott Snyder je americký spisovatel a komiksový scenárista.
  2. Vyzkoušel si Batmana, Bažináče či krátce marvelovského Iron-Mana.
  3. Českému fanouškovi se představil komiksem Americký upír, na němž spolupracoval se Stephenem Kingem.
  4. Greg Capullo je zkušený kreslíř, který dělal u Marvelu na méně známé sérii Quasar či x-menovském spin-offu X-Force.
  5. Radost si udělal vlastní minisérií The Creech, v níž se výsledek laboratorního pokusu stává lovnou zvěří.

O to více zamrzí, že Capulla ve vedlejších dějových linkách, které se věnují Jarvisi Pennyworthovi (ano, Alfredův otec se v komiksu dočkal minipříběhu!) a doposud neznámé mladé instalatérce Harper, vystřídal Rafael Albuquerque a Becky Cloonanová. Albuquerque, jehož si Snyder přivedl z Amerického upíra, totiž skvěle zvládá noční scény v dešti, ale na rodinnou idylu před krbem a zejména vykreslení věrohodného lidského obličeje si příliš nepotrpí. Kresba Becky Cloonanové pak připomíná spíše teenagerovské dívčí komiksy a do celého konceptu navzdory atraktivitě hlavní hrdinky Harper ani v nejmenším nezapadá.

Na druhou stranu Snyder podobnými okrajovými příběhy dokazuje, že jeho pojetí Batmana zahrnuje nejen postavu Bruce Waynea, ale celý Gotham. Při čtení komiksu se ostatně podobný pocit skutečně dostavuje. Snyder neprobouzí k životu pouze Batmana a jeho protivníka, ale oživuje celé město včetně chrličů v nejzapadlejších uličkách. Alfred Pennyworth, Dick Grayson, Martha a Thomas Wayneovi, ale i dosud anonymní obyvatelé Gothamu jako sourozenci Harper a Cullen dostávají u Snydera dostatek prostoru, aby se stali něčím víc než jen postavami na stránkách knihy. To je na akčně laděný komiks stále nadprůměrný výkon.

  • kol.: Batman – Soví město
  • Crew, 2013
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 208 stran, 499 Kč brožovaná, 739 Kč pevná vazba (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč a 665 Kč)
8. ledna 2014, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Batman - Soví město (brož.)

Batman - Soví město (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč

Batman - Soví město (váz.)

Batman - Soví město (váz.)
739 Kč 665 Kč