Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Bestseller ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Bestseller, Svatopluk Doseděl

Doseděl Svatopluk: Bestseller

Horor jako literární žánr se v českých zemích neprosadil tak jako jiné žánry fantastické literatury – science fiction a fantasy. Ne že by se horor nečetl a nevydával, ale v množství vydaných science fiction a fantasy horor vyjde pouze v několika titulech za rok. V čtenářské popularitě jej u nás vlastně zastupuje pouze jeho král – Stephen King.

Původní současný český horor je téměř neznámý pojem. Zatímco sci-fi a fantasy se u nás věnuje mnoho autorů, a někteří jsou populárnější než mnohá zahraniční superstar, ať jsem přemýšlel, jak chtěl, na nějakého českého čistě hororového autora jsem si nevzpomněl.

Svatopluk Doseděl (narozen 1968) je asi jediný, kterého znám. Kromě této knihy ještě v r. 1998 vydal v nakladatelství Gumruch DTP povídkovou sbírku Krvavá hostina a vydal i několik povídek v různých časopisech. Jak autor sám přiznává, jeho oblíbencem je už zmiňovaný Stephen King, nejslavnější autor hororů na světě. A po přečtení románu Bestseller mi bylo hned jasné, že King je i jeho literárním učitelem.

Děj Bestselleru se odehrává v zimních Skalistých horách roku 1994, v městečku Carbon Hill, kde za velmi podivných okolností umírá slavný autor hororů Malcolm Ferry. Jeho smrt byla nezvykle brutální a krvavá a policie nebyla schopna určit, kdo či co ho roztrhalo na kusy. Za jeho tajemnou smrtí stojí nový rozepsaný román „Black and White“. A právě tohoto rukopisu se po Malcolmově smrti zmocní jeho přítel, méně úspěšný spisovatel Quentin Clark. V momentě, kdy začne román v mírně pozměněné podobě přepisovat do počítače, začnou se kolem jeho domu dít podivné věci. Na parapetu okna něco zanechá otisk tlapy se šesti drápy, přičemž žádné takové zvíře neexistuje, pokud tedy nevěříte v indiánskou legendu o Sixfingerovi. A tím jsme se dostali ke zdroji zla.

Už po přečtení námětu na přebalu mi děj připomněl Kingovu knihu Temná půle, kde taky autorovi jeho dílo ožije a začne dělat „neplechu“. Vše se odehrává ve Skalistých horách, kam King umístil několik svých románů, oživlá indiánská mytologická postava je jako ze Řbitova zvířátek a závěrečná apokalypsa městečka Carbon Hill je jako vystřižená ze skvělých Nezbytných věcí. Je to možná trochu rána pod pás, možná by se každý horor dal odvodit od nějakého díla z rozsáhlé bibliografie mistra hororů, ale zde to působí moc okatě.

Dosedělův příběh má zajímavý námět splňující jedno z pravidel, která King ve své knize „O psaní“ uvedl, a to, že příběh musí čtenáře táhnout kupředu. Musí mít náboj, který nutí otáčet další a další stránky. To samozřejmě znamená vypravěčský talent a tento potenciál Doseděl vlastní. Co ale pravidla načrtnutá králem hororů nesplňuje, je neuvěřitelné množství emociálně podbarvených slov. Když se ušklíbl, tak posměšně, když ticho, tak napjaté, když hrobka, tak stará a olezlá aj. Věta typu „V těžkém, nepřirozeně vlhkém vzduchu se vznášela smrt“ by měla patřit do rodokapsů Večery po lampou, ale ne do této knihy. Stejně tak, myslím, nikoho nezajímá, že hrdina smrkal do kapesníků značky White Swam a že hodiny blikaly na videorekordéru JVC.

Druhým neduhem je jistá nelogičnost děje. Už samotný fakt, že na váš dům v horském městečku večer útočí neznámá bestie z lesa, bych asi neřešil tím, že bych chtěl za každou cenu odjet do pár mil vzdálené opuštěné horské chaty uprostřed zimních lesů. Stejně tak jsem nepochopil roli dívky Nancy, která podle „zázračného“ indiánského šamana Noaha měla zachránit svět před vypuštěným zlem v podobě Sixfingera. Po jejím strastiplném příchodu do chaty ji Quentin zmlátí do bezvědomí a už do děje vlastně nezasáhne, i když zlo je poraženo.

Svatopluk Doseděl vytvořil zajímavý horor, který na české literární poměry není k zahození. Ale prostě si myslím, že méně slov někdy je více.

  • Svatopluk Doseděl: Bestseller
  • vydal: Wolf Publishing, Praha 2005 (edice Pevnost č. 4)
  • obálka: Grigory Vyatkin
  • 192 stran / 89 Kč
18. prosince 2006, BoboKing

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).