Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Bájná pečeť byla rozlomena, nechť vládne magie, Bernd Perplies: Bájná pečeť (Věk magie 1)

Perplies Bernd: Věk magie 1 - Bájná pečeť

Bernd Perplies dokazuje, že i v Německu umí napsat steampunk. Jenže není steampunk jako steampunk. Sice se zde nějak výrazně neobjevují žádné parostroje, ale za to se tu vyskytuje magie, která se vznáší všude ve vzduchu a praská, aby ukázala svoji sílu. Stačí s ní jen umět zacházet.

Skupince londýnských čarodějů, vedené Victorem Wellingtonem, se v Atlantickém oceánu podařilo rozlomit pečeť, která držela starodávnou mystickou sílu gigantických rozměrů pod pokličkou.

Mezitím v samotném Londýně umírá Albert Dunholm, První lordmág společenství nazývaného Řád Stříbrného kruhu. Reportér Jonathan Kentham je poslední, kdo vidí čaroděje naživu. Umírající tedy nemá jinou možnost, než mu odkázat svůj prsten, aby nepadl do rukou nepřátel. Takto se mladý novinář dostává víru dění a rázem je středem pozornosti. Od té chvíle dostávají věci rychlý spád, čarodějům po celém světě vrtá hlavou, za čím stojí náhlá přítomnost tak velkého množství magické energie a Jonathan se svým prstenem má jedinou možnost zabránit chaosu, který jinak nastane.

K tomu všemu se ze skotského Glasgow do Londýna vydávají Giles a jeho vnučka Kendra McKellenovi, aby se setkali s Prvním lordmágem, aniž by měli tušení o jeho smrti. A aby toho nebylo málo, do hry vstupuje i chlapík jménem Jupiter Holmes…

Velmi příjemný rozjezd

První kniha trilogie Věk magie, a potažmo i trilogie celá, v sobě ukrývá příběh říznutý steampunkem, jehož základem je přítomnost magie a čarodějů, kteří tuto mocnou sílu využívají. Bernd Perplies nehodlal troškařit a vytvořil tedy mix steampunku, alternativní historie, čistokrevné fantasy i detektivky. Na výsledek je krása pohledět… tedy ho číst.

Díky tomuto svěžímu mixu příběh vyčnívá mezi ostatní dostupnou literaturou a čte se jedna báseň. Stránky rychle utíkají, a než se kdo naděje, zase je samotnému konci o něco blíž. Sem tam přijde na řadu nějaký ten vtípek či humorná situace a i o zábavu je tím pádem postaráno.

Text je čtivý, přičemž děj oplývá hned několika strhujícími akčními scénami a pár zápletkami, jež se větví. Bezpochyby se některé z nich přenesou i do dalšího dílu, kde budou dále rozvíjet atmosféru autorova světa. Její vytváření Perpliesovi bezpochyby jde, čtenář skáče mnohdy z akce do akce a autor ho drží v napětí, co bude dál.

I když by se mohlo zdát, že je Bájná pečeť pouze průměrným počinem v oblasti fantastiky, jedná se o dílo dosahující určitých kvalit. Není divu, v Berndu Perpliesovi se ukrývá kus vypravěčského talentu.

Mnohdy super, chvílemi horší

Čtenáře nejvíce zaujmou akční pasáže, v nichž se odehrávají povětšinou čarodějnické čachry machry či které obsahují naháněčky a honičky nebo vtipné momenty s Jupiterem Holmesem, který prý údajně inspiroval sira Arthura Conana Doyla k vytvoření postavy Sherlocka Holmese, včetně všech jeho (zlo)zvyků a vlastností.

Co ale těmto částem knihy předchází, by se dalo nazvat pouze slabým odvarem bez chuti i zápachu. Ani ryba ani rak. Čtenář sice ví, že se něco semele, ale netuší kdy a modlí se, aby to bylo brzy a aby ta nudnější část už konečně skončila.

S prvním dílem dokázal Perplies lidi navnadit a postrčit k tomu, aby si nenechali ujít pokračování. Dokazuje tak, že se dobrý steampunk nepíše jen v Anglii nebo Americe, ale také v Evropě, konkrétně v Německu. Bájnou pečeť by si neměli ujít ti, kteří hledají zajímavou kombinaci různých žánrů, ale přitom nic excentrického.

  • Bernd Perplies: Bájná pečeť (Věk magie 1)
  • Fragment; 2012
  • překlad: Vladana Hallová
  • obálka: Max Meinzhold
  • 424 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
15. září 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Věk magie 1 - Bájná pečeť

Věk magie 1 - Bájná pečeť
369 Kč 332 Kč