Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Apokalypsu bude provázet Tlukot křídel smrti, Paul Hoffman: Tlukot křídel smrti

Hoffman Paul: Tlukot křídel smrti

Papež Vykupitelské církve jde neochvějně za svým cílem – napravit největší Boží omyl. Nemyslí tím nic menšího než zlikvidovat lidstvo samo. Vítr z plachet mu nevezme ani fakt, že Thomas Cale, Levá ruka Boží a Anděl zkázy se opět chce postavit proti jeho plánu.

Útěk od Vykupitelů zanechal Thomase Cala v žalostném fyzickém i psychickém stavu a tak není divu, že se na začátku třetího dílu ocitá v ústavu pro choromyslné. Projde zde důkladnou terapií a mimo jiné taky poprvé v životě pozná, co to znamená být úplně bezmocný. Ve svém stavu se totiž nedokáže ani ubránit šikaně v ústavu a kvůli tomu hned několikrát zůstane jeho osud viset doopravdy na vlásku.

Ani potom, co se mu podaří dostat ven v jakž takž použitelném stavu, to nebude jednoduché, protože aby se mohl postavit Vykupitelům, musí ještě projít sítí intrik ve Španělském Leedsu. A bude si u toho muset zašpinit ruce, a to hodně. Ale to mu vůbec nevadí, vždyť právě to je jeho osud. Rozhodně se to ale nedá říct o lidech kolem něho.

Samotný příběh se ve třetím díle dostává do zajetých kolejí, které jsou vyježděné od stovek epických fantasy příběhů o záchraně světa díky úsilí skupinky mladistvých. To by bylo samozřejmě smutné zakončení velmi dobře rozjeté ságy, naštěstí ale Paul Hoffman neponechává knihu jet pouze na volnoběh příběhu, naopak řádně šlape na pedál psychologie postav a zařazuje vyšší rychlostní stupně vtipem, ironií, popkulturními odkazy a sofistikovanou hrou se čtenářem. Pravda, už to není tak rafinované, Hoffman totiž v posledním díle odkrývá všechny své trumfy a za nic už se neschovává. Navíc své metody a myšlenkové pochody odrývá v bonusech – doslovu a eseji na téma, jak stvořit originální svět.

Paul Hoffman v pěti bodech 1.Vystudoval angličtinu na New College v Oxfordu. 2.Svůj první román, The Wisdom of Crocodiles (Moudrost krokodýlů), psal třináct let a v roce 1998 byl podle něj natočen stejnojmenný film, v němž ztvárnil hlavní roli Jude Law. 3.Působil jako cenzor u British Board of Film Classification a tato práce ho inspirovala k napsání jeho druhého románu The Golden Age of Censorship (Zlatý věk cenzury). 4.Je rovněž tvůrcem či spolutvůrcem scénářů ke třem natočeným filmům a spolupracoval například s Francisem Fordem Coppolou. 5.První kniha trilogie Levá ruka boží vyšla v roce 2010 a byla vydána již ve 20 zemích světa.

Tlukot křídel smrti je ten typ knihy, v němž forma a styl prostě absolutně upozaďuje příběhovou kostru. Ne snad, že by šlo o nějaké pokusy o hru s jazykem – v tomto ohledu je vyprávění krystalicky jednoduché a čitelné. Jde hlavně o způsob práce s klišé, zejména konec je pozoruhodně nečekaný. Navíc trilogie se zpočátku zdatně maskuje jako kniha pro YA čtenáře, třebaže by asi byly uctívačky sexy teen upírů z této knihy lehce vyděšené. Suchý, zcela odosobněný styl vyprávění, který cíleně potlačuje emociální reakci čtenářů, asi uvzdychaným dušičkám nesedne. A třetí díl se už rozhodně nesnaží přetvařovat.

Rezignace na emoce je ale nutná, protože jinak by člověk jen těžko rozdýchával jednání hlavního hrdiny. Cale rozhodně není rytíř bez bázně a hany, ba co víc, nejde ani o populárního (anti)hrdinu. Cale je prostě veskrze zákeřný malý spratek, který opravdu šíří kolem sebe jen zkázu a zmar, a to i přesto, že sám je teď v podstatě mrzákem. Jednu svou milenku k smrti nenávidí a druhou klidně pošle na sebevražednou misi, aniž by přitom hnul brvou. A i když se čas od času odhodlá udělat „dobrý skutek“, většinou to dopadne stejně, ne-li hůře než kdyby jednal jako obvykle. Ani ostatní jeho souputníci povětšinou nejsou zrovna dobráci, to nejlepší, co se o nich dá říct je, že jsou absolutně pragmatičtí. Žádné zásady zde pro nikoho nehrají roli a jediné, co se počítá, je zastavení Vykupitelů.

Tlukot křídel smrti není veselé čtení a s postavami se jen těžko může někdo ztotožnit, přesto se kniha a potažmo celá trilogie čte neuvěřitelně lehce. Hoffmanova hravost, jeho postmoderní mix různých narážek a myšlenek a zejména suchý, cynický humor podpořený specifický způsobem vyprávění tvoří ojedinělý čtenářský zážitek. Pokud si člověk chce přečíst jinak napsanou fantasy, a přitom se nechce prokousávat složitým jazykem, rozhodně neudělá chybu, pokud sáhne po tomto díle.

  • Paul Hoffman: Tlukot křídel smrti
  • Euromedia Group – Knižní klub, 2013
  • překlad: Pavel Medek
  • 510 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
5. února 2014, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tlukot křídel smrti

Tlukot křídel smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč