Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Apokalypsa udeřila. Přežije alespoň Čistý?, Julianna Baggottová: Čistý

Baggottová Julianna: Čistý

Po explozích se svět už nikdy nepostavil zpět na nohy. Hospodářství skomírá, jídla je málo, pocit bezpečí je luxus a nevraživost jen roste. Ten, kdo zkáze neunikl, žije znetvořený kdesi ve stínu a skrytý před okolními monstry.

Šťastlivcům žijícím v Dómu nic neschází. Jejich život se od toho před explozemi nijak výrazně nezměnil. Žít v dómu ale neznamená vždy pohodlí a bezpečí. Dóm má svá tajemství a ne všichni jsou ochotní přehlížet tomu, co vidí. Po útěku jednoho z čistých začíná běh na dlouhou trať, při kterém některá tajemství čeká velké odhalení.

„Víme, že jste tady, naši bratři a sestry. Jednoho dne vyjdeme z dómu, abychom se k vám připojili a žili spolu v míru. Prozatím na vás budeme s láskou v srdci zpovzdálí dohlížet.“ – strana 10

Pressia, mající panenku namísto ruky, si již na svůj obyčejný život zvykla. Se svým dědečkem přežívá v ruinách starého holičství ukryta před jednotkami OSR. Blíží se chvíle, kdy se její jméno objeví na seznamu a následně ji odvedou. Byla by tak nucena opustit svého těžce nemocného dědečka a zanechat ho na pospas osudu. To ale Pressia nechce. Na trhu, kde získává něco málo k jídlu, jí zkříží cestu Bradwell – další z těch, kteří s něčím splynuli – a později Patridge, uprchlík z dómu. Všechny tři následně čeká cesta, jakou ještě nezažili.

Dystopie se již dostaly do povědomí čtenářů z celého světa a přijít na trh s něčím, co tu ještě nebylo, není snadné. Julianna Baggottová nicméně vsadila na dystopii s převažujícími apokalyptickými prvky, která dovede čtenáři navodit husí kůži. Přeživší, které exploze nezabily, nezůstali bez následků. Všichni do jednoho splynuli s jinými věcmi a lidmi, kteří byli v moment explozí v jejich blízkosti. Někteří jsou zohaveni tak, že v nich již nepřebývá prakticky žádná lidskost.

Čistý se odehrává v několika následujících desítkách let, nikoliv ve vzdálené budoucnosti, a lze tak zpozorovat prvky současnosti. Kniha díky tomu rozhodně získává na reálnosti a lze tomuto smyšlenému osudu lidstva uvěřit. Příběh na své čtenáře dýchá a doslova je vtahuje do centra dění plného nebezpečí, smrti, utrpení a zrůdnosti.

Tento dystopický počin není vyprávěn pouze z pohledu Pressie, ale také Bradwella, čistého Patridge, jeho přítelkyně z dómu Lydy a vojáka OSR El Capitana. Díky všem těmto úhlům pohledu je možné vidět tudíž situaci opravdu ze všech stran. Přináší to pohled na svět, jak ze strany přeživších ve zničeném světě, tak i ze strany obyvatelů dómu.

Julianna Baggottová v pěti bodech

  1. Vyučuje na státní univerzitě na Floridě.
  2. Je spoluzakladatelkyní příspěvkové organizace Kids in Need – Books in Deed.
  3. Je vdaná a má čtyři děti.
  4. Její knihy byly vydány ve více než padesáti jazycích.
  5. Své knihy publikuje i pod jmény N. E. Bode nebo Bridget Asher.

Neřeší se jen přítomnost čistého na nepřátelském území, ale také dóm a jeho tajemství, propojení dómu s okolním světem, pravda o Patridgově matce a celé jeho rodině a přednostně samotný původ Pressie. Celých pět set stran je proto napěchovaných skvělým a hlavně do posledního detailu propracovaným dějem, který se jen tak nezastaví. V tomto víru událostí a akce začínají na povrch vycházet informace, o kterých neměl nikdo dříve ani tušení. Konáním Pressie, Patridge a Bradwella stojí svět na pokraji velké změny.

Čistý nabídne všechno. Chvíle napětí a strachu, momenty zoufalství, ale i naděje, trochu romance a plno nečekaných zvratů. Ať už čtenář v knize hledá tajemno, dobrodružství nebo něco jiného, s jistotou to najde právě v téhle knize. Čistý představuje první díl z apokalyptic­ké série.

  • Julianna Baggottová: Čistý
  • Jota, 2014
  • Překlad: Naďa Funioková
  • Obálka: René Senko
  • 528 stran, 378 Kč (v e-shopu Fantasye již za 340 Kč)
2. září 2014, Lucie Želenská

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Čistý

Čistý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 378 Kč 340 Kč