Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Američtí bohové ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, omluvte prosím delší dobu vyřizování vašich objednávek, potýkáme se po inventuře s technickými problémy. Může docházet ke zpoždění v řádu dní.

Američtí bohové, Neil Gaiman

Gaimen Neil: Američtí bohové

Bohové provázejí lidstvo už od úsvitu dějin. Jsou odrazem víry člověka v někoho většího, než je on sám. V bytosti, které mu mohou stejně tak pomoci jako i uškodit. A právě proto se k nim lidé vždy modlili a přinášeli jim oběti. Ovšem moc každého boha je přímo úměrná počtu a síle víry jeho vyznavačů. Navíc – čím je jich méně, tím více slábne a upadá do zapomnění.

To je ovšem představa, která je pro každého z bohů tou nejhorší noční můrou. Protože co pak má takový slabý a zapomenutý bůh vlastně dělat? A čím se má živit? Božství je poněkud úzká specializace a na pracovním trhu nepříliš žádaná. Nad takovými a mnoha podobnými otázkami se zamýšlel i Neil Gaiman. Toto téma ho nakonec zaujalo natolik, že se na něm rozhodl vystavět celou knihu. Knihu, ve které se moderní Amerika střetává s prastarými mýty.

Na počátku příběh vypadá poměrně jednoduše…

Stín byl zrovna propuštěn z vězení, nemá se ovšem kam vrátit. Všechny jeho plány a sny padly s nedávnou smrtí manželky, která navíc zemřela za dosti choulostivých okolností. Takže mu nabídka výstředního a tajemného muže jménem Středa přijde vhod a nechá se najmout jako ochranka i společník na cestách v jednom. O tom, že to nebude zrovna bezpečná práce, se zanedlouho přesvědčí na vlastní kůži, když je přepaden neznámými muži, zbit a s tajemným vzkazem poslán zpět ke svému zaměstnavateli.

Ani to ale Stína nemůže odradit, a tak dál se Středou navštěvuje různé divné týpky a snad ještě podivnější existence. Setkává se zestárlým drsňákem Černobogem, charismatickým černochem Nancym, půvabnou Easter či majitelem pohřebního ústavu panem Ibisem. Čím déle je Stín ve společnosti Středy, tím naléhavěji si uvědomuje, že se kolem něj děje něco podivného. S překvapením zjišťuje, že bohové opravdu existují. A že on sám se s jedním z nich zapletl…

Příběh je vlastně jakýmsi putováním Amerikou nejen ve skutečném významu toho slova, ale i v přenesené rovině. Hlavní hrdina objevuje jak stíny a temnotu na místech, kde by je nikdy nečekal, tak sám sebe. Na této cestě do vlastního nitra si postupně uvědomuje, co je skutečně důležité, a co je jen pouhé pozlátko. Stín nakonec pochopí skutečný plán svého chlebodárce a rozhodne se mu postavit. Dospěje k rozhodnutí, které ovlivní nejen jeho další život, ale i životy mnoha dalších – bohů i lidí.

V Gaimanově pojetí jsou bohové velmi podobní lidem, a to charakterem i povahou. A jak by také ne, když si je lidé stvořili k obrazu svému. Nic však netrvá věčně. Stejně jako se mění lidstvo, mění se i bohové. Neustále vznikají noví, a ti staří upadají do zapomnění. Ovšem ideje umírají mnohem obtížněji než jejich tvůrci, proto obraz boha pracujícího na benzínce, bohyně vydělávající si na živobytí coby prostitutka či Ježíše pokoušejícího se chytit stopa by vlastně ani neměl nikoho překvapit. Realita je tvrdá.

Není náhoda, že si autor jako hřiště pro své hrátky zvolil právě Ameriku. Vždyť je to země, kterou osídlili příslušníci snad všech národů a národností. A každý z nich si ve svém srdci přinesl z domova vlastní víru a vlastní bohy, které se pokoušel předat potomkům. Ovšem Amerika je v jistém smyslu také největším „zabijákem“ bohů. Každého z nich dokáže pohltit a zároveň do sebe vstřebat jeho moc a sílu, aby ji přetvořila v něco naprosto jiného.

Text Amerických bohů je až po samý okraj nabitý překvapivými a mnohdy absurdními obrazy, do nichž se promítá široká škála autorových vizí, od obyčejné všední reality až po naprosté šílenosti a morbidity. Ovšem nejpřekvapivější je, s jakou lehkostí jednotlivé zdánlivě naprosto nesourodé prvky zapadají do vlastního příběhu a posunují ho dále. Přes domněle jednoduchou přímočarost vlastního děje, který sleduje osudy hlavního hrdiny, anebo právě pro ni, se autorovi daří až do posledních chvil uchovávat napětí a zastírat pravý smysl mnoha událostí. Když pak ve finále odhaluje roušku všech tajemství, nezbývá čtenáři než si okouzleně povzdechnout, že na to nepřišel sám. A přečíst si knihu ještě jednou…

  • Neil Gaiman: Američtí bohové
  • vydal: Polaris, Frenštát p. R. 2007
  • překlad: Ladislava Vojtková
  • obálka: Vertigo
  • 463 stran / 289 Kč
18. května 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).