Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Amélie obohacuje barevnou paletu dětské fantazie, Petra Neomillnerová: Amélie a barevný svět

Neomillnerová Petra: Amélie a barevný svět

Dvě třináctileté dívky z pražské Tróje v předvánočním čase. Jedna živá, druhá neživá, přesto kamarádky. A jejich čerstvé přátelství, do nějž čtenáře uvedl román Amélie a tma, čelí první překážce.

Améliina matka Lydie, bývalá operní pěvkyně, držela svou dceru, s níž společně zahynuly při velké povodni před více než sto lety, úzkostlivě v tmavém domě na břehu Vltavy, kde se společně ukrývaly před lidmi i moderní dobou. Améliino nečekané přátelství s na pohled stejně starou Markétou jim oběma změnilo (ne)život. Už nejsou samy. Ve starém domě s nimi bydlí nejen Markéta, ale i její maminka Elen.

Jenže pomalu nastává to, čeho se Lydie obávala a před čím se snažila dceru ochránit. Její kamarádka už se nevěnuje jenom jí, hodně času tráví se spolužákem Samem a Amélie tak začíná žárlit. Taky by ráda měla někoho, kdo by ji chtěl políbit. Brzy však tento malý zádrhel ustoupí do pozadí, protože je ohroženo jejich bezpečí. O Lydiin dům se začíná zajímat Markétin otec, šťouravý novinář. A při procházce zasněženou Nerudovkou dívky zjistí, že Amélie s Lydií nejsou jedinými duchy v Praze. Houslař Jakub je sice plachý a hodný, ale v Praze jsou i jiní duchové. Prokletí. A těm se přátelství s lidmi nezamlouvá.

Lubomir_Kupcik_Amelie-ilustrace
autor ilustrace: Lubomír Kupčík

Dětskému příběhu vetkla Petra Neomillnerová opět mírně dobrodružnou zápletku, která udrží v malém i větším čtenáři napětí, ale zároveň ho nevyděsí. Z jejího románu dýchá vánoční atmosféra, nikoli veselá, ale spíše pochmurná a zadumaná, a tomu odpovídají i výrazy protagonistek na výmluvných ilustracích Lubomíra Kupčíka.

Nejedná se ale o smutný příběh, spíše o náhled dětských očí na vážné události, ať už jde o hádku rozvedených rodičů, setkání s opilými bezdomovci či pocit, že rodiče vás zradili. Na druhou stranu však čtenář znalý první knihy o Amélii (kterou doporučuji přečíst před tímto románem, protože autorka neopakuje, k čemu minule došlo ani jak se dívky seznámily) a dalších děl Petry Neomillnerové snad ani nemůže veselou historku očekávat.

Petra Neomillnerová v pěti bodech

  1. Její práce se vyznačují velmi čtivým literárním stylem, a až naturalistickou syrovostí a tvrdostí, a to jak po stránce dějové, tak i v charakterizaci postav.
  2. Debutovala povídkou Ta, kterou smějí sedlat jen bohové… v časopise Pevnost, ve kterém pravidelně vycházejí její knižní recenze a články o magii.
  3. V roce 2006 vydala první samostatnou knihu – sbírku Vlastní krev, v níž soustředila příběhy o čarodějce Moire a přidala několik dalších povídek. Následovaly první díl cyklu Písně čarodějky (příběhy čarodějů Moire a Desmonda) s názvem Nakažení (2007), sbírka povídek Hry na bolest (2007) a první část cyklu o upírce Tině Salo ze současné Prahy Sladká jak krev (2007).
  4. Další čtenářsky oblíbenou hrdinkou se stala zaklínačka Lota, autorka jí věnovala romány Psí zima (2008) a Žár krve (2011) a mnoho povídek včetně sbírky Zaklínačka Lota (2009).
  5. Petra Neomillnerová se kromě fantastiky zabývá také magií. Na toto téma jí již vyšly v Tritonu knihy Magické kameny (2006), Milostná magie (2007) a Runová magie (2007) a nejnovější dva přírůstky v nakladatelství Epocha v edici Magická knihovnička – Magický zvěrokruh (2010) a Magický herbář (2011).

Malý čtenář (či předčítající rodič) se nemusí obávat, že po minulém závěrečném šťastném konci nastane nudná fáze, jak spolu „žili šťastně i po smrti“. V knize samozřejmě oproti minulému dílu chybí ono vzájemné poznávání jiných světů dvou hlavních hrdinek, z jejichž pohledu je příběh střídavě vyprávěn (a pro lepší přehlednost rozlišen typem písma), avšak to opatrné napětí, co se stane, až to někdo zjistí, nepostrádá dětský román ani tentokrát.

Amélie sice už žije v barevném světě a Petra Neomillnerová další výbornou knihou obohacuje barevnou paletu dětské fantazie, zároveň však tak činí v barvách temných, které jsou pro její tvorbu charakteristické. Provedla to ovšem formou pro dětského čtenáře přístupnou a lákavou.

  • Petra Neomillnerová: Amélie a barevný svět
  • Albatros; 2013
  • ilustrace: Lubomír Kupčík
  • 92 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
1. listopadu 2013, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Amélie a barevný svět

Amélie a barevný svět
199 Kč 179 Kč