Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Agent JFK 12, Stín legendy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Agent JFK 12, Stín legendy, Tomáš Němec

Němec Tomáš: JFK 12 - Stín legendy

Tomáš Němec má na svém kontě zatím sice jen pár textů, ovšem každý z nich více než zřetelně naznačuje, že se v něm skrývá nemalý tvůrčí potenciál. To byl také jeden z důvodů, proč si ho spisovatelská dvojice Procházka – Žamboch jako prvního pozvala k hrátkám na svůj soukromý „píseček“ jménem agent JFK. A nutno řící, že se jim to bohatě vyplatilo. Němcova Chladná hra se bez problémů vyrovnala všemu, co zde zatím vytvořili oni sami, a mrazivé dobrodružství Johna Francise Kováře v jakési době ledové si čtenáře získalo svou originalitou i profesionálním zpracováním.

Není tedy divu, že po úspěchu prvního příběhu dostal tento autor zanedlouho další příležitost, aby spolu s agentem JFK ukázal, co v něm vězí. A Němec opět nezklamal, čehož důkazem je JFKáčko s číslem dvanáct pojmenované Stín legendy. Dějově tu autor přímo navazuje na Kovářovu krkolomnou akci v Procházkově Houbovém světě. Při ní se mu sice podařilo odvrátit akutní smrtelné nebezpečí hrozící Zemi i agentuře, ale být zachráncem světa není zas takové terno, jak se o tom píše v románech. Obzvláště, když máte pár mocných nepřátel, kterým ležíte pěkně v žaludku.

V agentuře EF totiž už delší dobu zuří skrytý boj o moc, přičemž se nehraje nijak čistě. Takže se milý John najednou ocitá před soudním tribunálem, kde nakonec vyfasuje pořádný flastr v podobě několikaletého vyhnanství na pouštní planetě. Sice to nebude žádná „brnkačka“, ovšem pro člověka jeho schopností by to zase neměl být tak velký problém. JFK ovšem netuší, že jeho nepřátelé mají minimálně jednu ruku pěkně dlouhou, takže se vyhnanství může pouhou úpravou několika číslíček (koordinátů) změnit v jistou smrt v naprosto neobyvatelném světě. Ale naštěstí má i on dlouhoruké přátele, kteří ho nenechají v bryndě. A tak se čísílka opět přesunují.

John se tedy nakonec ocitá na jedné ze základen satelitního prstence obklopující zdejší alternativu Země. V tomto vesmíru svádí technicky vyspělé lidstvo neustálý boj na život a na smrt s mimozemskou rasou. Prstenec je přitom jakýmsi mohutným zbrojně-technologickým komplexem, kde vznikají nové zbraně a odkud vojáci vyrážejí do boje. Kovář se tu neocitl náhodou, má před sebou nový nebezpečný úkol. Jeho představená Ljuba Bytewská před nedávnem totiž dostala záhadný email od muže, kterého všichni už dlouho považovali za mrtvého. Ale ještě víc než odesilatel Bytewskou překvapil obsah emailu. Zdá se, že neúplná rovnice je klíčem ke zbrani, jež může změnit chod vesmíru…

Stín legendy se sice na první pohled tváří jako čistá hard sci-fi se spoustou kosmických lodí, supermoderních technologií a genetických manipulací, ale skutečnost zas tak přímočará není. Němec se rozhodl pominout možnosti, které mu tak lákavě nabízel motiv mezigalaktické války s „emzáky“, a příběh nasměroval trochu jinam. Vytvořil tak originální a čtenářsky velmi atraktivní „koktejl“, v němž se sci-fi mísí s prvky thrilleru a zejména jeho oblíbené detektivky, to vše v poměru takřka ideálním.

Jako obdivovatel americké drsné detektivní školy tu představuje JFK v roli soukromého očka, které se mimo jiné snaží přijít na kloub podivným únosům prostitutek odehrávajícím se v podsvětí prstence, jež má na svědomí zločinec obecně přezdívaný Jack. Pro Johna je to částečně výborné krytí, které mu umožňuje pohybovat se po základně poměrně volně, ovšem do pátrání je také zainteresován i z osobních důvodů. Kromě toho se pokouší splnit svůj hlavní úkol, čili vypátrat odesilatele emailu. Aby to ještě nebylo málo, zaplete se i do drsné soutěže korporací, kde hlavní výhrou je cesta z pekla prstence do rajské náruče matičky Země.

V tomto příběhu tedy rozehrává autor vražednou hru intrik, lstí i hrubé síly, v níž musí hlavní hrdina našlapovat neobyčejně opatrně, aby vůbec přežil. Vyžaduje to od něj pořádnou dávku kreativity, pohotovosti, inteligence i ostrých loktů a sex-appealu. Nic z toho mu naštěstí nechybí, otázkou ale je, jestli to vše má v dostatečném množství. Nezbývá než mu držet palce.

Chytlavý, rychle se odvíjející příběh plný akce, který dokáže zaujmout i pobavit – to jsou hlavní charakteristiky druhého Němcova vstupu do světů JFK. Jeho text pak ukazuje, že propojení několika žánrů tímto způsobem může být nejen možné, ale i velmi žádoucí.

Jen pro informaci – Stín legendy je vlastně první část dvojknihy, přičemž dokončení pod názvem Prokletí legendy se ujal sám Mirek Žamboch.

  • Tomáš Němec: JFK 12 – Stín legendy
  • vydal: EF + Triton, Praha 2007
  • obálka: Marek Hlavatý
  • 159 stran / 99 Kč
24. září 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 12 - Stín legendy

JFK 12 - Stín legendy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 99 Kč 89 Kč