Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Adaptace: Do třetice všeho prapodivného, Jeff VanderMeer: Adaptace (Jižní Zóna 3)

Varáčková Miroslava: Adaptace

Oblast X. Záhadná anomálie, která se vzpírá pochopení. Mnoho lidí se snažilo, ale dosáhli jen toho, že je tento úkaz připravil o všechno – o čas, o klidný spánek a slušnou řádku z nich dokonce o život. Nyní však přišla doba, kdy má Jižní zóna vydat svá tajemství…

Adaptace Jeffa VanderMeera je vyvrcholením trilogie volně navazujících románů. V Anihilaci, prvním dílu z cyklu Jižní Zóna, jsme se podívali s jednou z výprav přímo do Oblasti X v hororově laděném příběhu. Autorita se vydala zcela odlišnou cestou a představila nám pracovníky výzkumného střediska zabývajícího se výzkumem záhadného jevu. Po dočtení těchto dvou knih měl čtenář hlavu doslova přeplněnou otázkami a teoriemi a zároveň toužebně očekával, že v závěrečném dílu trilogie se dočká odpovědí.

Budiž proklet, autore!

Je zvláštní, jak může být vzájemně související trilogie různorodá, co se týče námětu a vyznění jednotlivých dílů. Každopádně – co se nemění je styl, kterým jsou všechny tři knihy napsány. Pokud jste předchozí díly přečetli, dokážete odhadnout, co vás čeká. Adaptace je těžké a tuhé čtení psané naprosto nezvyklým jazykem připomínajícím mnohdy zvrácenou poezii prokletých básníků. Ano, VanderMeer je svého druhu básník; pohrává si s poetickými popisy, pod kterými je cítit nádech hniloby, rozkladu a disharmonických tónů vyvolávajících podvědomý pocit nesprávnosti.

Oproti předchozím knihám je tu však jeden zásadní rozdíl. V rámci uzavření děje je totiž třeba dávat odpovědi namísto kladení otázek, a tak se opět budeme prokousávat mnoha banálními a zdánlivě nevýznamnými situacemi, které však postupně budou skládat střípky mozaiky v komplexní obraz toho, co a jak se vlastně událo. Aby byl výsledek co nejkomplexnější, rozhodl se VanderMeer naservírovat čtenářům tři nezávislé dějové linie, z nichž každá ukrývá část pravdy. Střídavě se budeme dívat do minulosti s důrazem na postavu strážce majáku, na osud předchozí ředitelky ústavu pro výzkum Oblasti X a do třetice putovat v přímé návaznosti na Autoritu se Šéfem a Ptačím duchem, kteří se vydali po stopách předchozích výprav lovit přízraky minulosti přímo do zakázané zóny.

Vandermeer je bezesporu talentovaným vypravěčem. Děj vás opět vtáhne a v mnohých pasážích budete přemýšlet o nadměrné spotřebě omamných látek či antidepresiv během psaní tohoto textu. Na tomto místě se sluší smeknout klobouk před Pavlem Bakičem, jehož překlad je bez nadsázky dokonalý! Atmosféra textu je neopakovatelná, čtenář je doslova lapen do osidel fantazie. Postupně gradují pocity paranoi, bezmoci a temnota natahuje své spáry a křičí: „Přistupte blíže!“

Když vyloučíme vše nesprávné…

Vypravěčskou zručnost lze ukázat různými způsoby. V Adaptaci vás bude bavit zejména osvětlování mnoha drobností, které se v předchozích dílech tvářily jako nevysvětlitelné záhady. Mnohé z nich však mají zcela prostá a logická vysvětlení, u kterých se i přesto, že se mnohdy jedná o mrazivé detaily, pousmějete. Zjistíte, že jste se nechali chytit do mnoha malých pastiček, které na vás autor cestou k finále nalíčil.

Mnohem horší je to však s vysvětlením zásadních dotazů. Postavy se mnohdy vrací po svých vlastních stopách nebo stopách svých předchůdců, což dává šanci osvětlit pohled na minulé události a předložit či vyvrátit nějakou teorii s tím spojenou. Na celkové odpovědi ohledně původu či účelu Oblasti X šel VanderMeer od lesa a pojal rozuzlení po svém. Řekl sice mnoho, ale ve své podstatě vlastně vůbec nic. Celý trik spočívá v tom, že postupně vylučuje (ať již děním nebo přímo ústy hrdinů) spoustu možností ohledně toho, co Oblast X není, ale jednoznačná odpověď na to, co JE, zkrátka chybí.

Jeff VanderMeer v pěti bodech

  1. Jeffrey Scott VanderMeer se narodil 7. července 1968 v Bellefonte v americkém státě Pensylvánie. Většinu dětství však prožil na Fidži, kde jeho rodiče pracovali v Mírových sborech.
  2. Jeho publikační činnost je vskutku bohatá – má na svém kontě více než deset novel z oblasti fantastiky, a dalších pět mimo tuto oblast.
  3. Je také uznávaným editorem antologií, přičemž jich má na svém kontě více než patnáct. V češtině však vyšla pouze New Weird: Trochu divná fantastika (Laser-books, 2008).
  4. Všechny tři novely z cyklu Southern Reach Trilogy – Anihilation, Authority a Acceptance vydal během roku 2014 (v češtině pod názvy Anihilace, Autorita a Adaptace vydalo Argo). Trilogie se dá sehnat v originále i jako jeden svazek. V blízké budoucnosti se Anihilace podívá i filmové plátno.
  5. Jeho literární činnost nezůstala bez odezvy a nadchla laickou i odbornou veřejnost. VanderMeer je držitelem ceny Nebula, Rhysling Award, BSFA Award, British Fantasy Award, World Fantasy Award (dokonce 3×!), byl nominován na ceny Hugo nebo Locus. A to je pouze výčet těch významnějších literárních cen.

Vzhledem k tomu, že tahle kniha je určena čtenářům s bohatou fantazií, nehodnotil bych tento neortodoxní přístup jako chybu – jediné, co může způsobit, jsou spekulace, jestli to náhodou nebylo způsobeno tím, že si VanderMeer ukousl příliš velké sousto, příběh neukočíroval a nakonec celou záhadu prostě a jednoduše nedokázal v rámci nastavených mantinelů vysvětlit.

Adaptace je důstojné finále trilogie Jižní zóna. Možná vás neposadí na zadek, ale to zejména proto, že se postavy vrací na dříve navštívená místa, a tím pádem trochu chybí onen efekt tajemna při objevování nového. Přesto, že dostanete odpovědi, byť šalamounsky zaobalené, je finální verdikt ponechán na čtenářově fantazii, což může být trochu problém. Ale mrazivé pocity a plíživou paranoiu po dočtení vám už nikdy nikdo nevezme, stejně jako pocit, že končí něco úchvatného a jedinečného.

  • Jeff VanderMeer: Adaptace (Jižní Zóna 3)
  • Argo, 2017
  • Obálka: Pablo Delcan
  • Překlad: Pavel Bakič
  • 278 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
12. února 2018, Martin Bečvář

Adaptace

Adaptace
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč