Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Accelerando, Charles Stross

Stross Charles: Accelerando

Kdyby měly recenze v Pevnosti (a na Fantasyi) nadpis, u románu Accelerando bych zvolil ten z oblíbeného seriálu: Taková normální rodinka. Když se odloupnou všechny žánrové slupky a odstraní politologicky zaměřené přílohy, zůstane komorní příběh tří generací jedné rodiny, za jejíž jedinečností stál v prvopočátku nestandardní a komplikovaný vztah technologicky vylepšeného, schopného anarchisty a cílevědomé dominy, kteří nemohli žít spolu, ale ani bez sebe. A také jejich kočky, která se postupně z robotické hračky stala něčím úplně jiným, co mělo pro rodinu, a potažmo i vývoj lidstva, klíčový význam.

Na tento prazáklad Stross postupně navršil snad z každého subžánru sci-fi něco. První část připomíná gibsonovský kyberpunk z blízké budoucnosti, druhá a třetí poctivou space operu říznutou hard sci-fi o prvním kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Vše je zároveň doplněné systematicky vytvářenou vizí toho, jak se v důsledku překotného rozvoje technologií mohou lidstvo a samotná naše sluneční soustava během zhruba jednoho století změnit.

Rovnou podotýkám, že to, co budu na Accelerandu kritizovat, se podobá výtkám směřovaným Maruskovu Počítání hlav. Stross zcela potlačil potřebu vyprávět samotný příběh a až příliš se soustředil na kulisy. Zamiloval se do své podoby budoucnosti tak, že vše podřídil jejímu detailnímu zpodobnění. Tím sám sebe sice obsadil do role výtečného vizionáře – ale spisovatelské řemeslo dostalo řádně na frak. Román je proto kompozičně nevyvážený, text se rozpadá pod rukama a jednotlivé části visí jakoby ve vzduchoprázdnu.

Na tento problém si ale Stross zadělal už při samotném vytváření knihy. Tak jako u Reedovy Sestry Alice se u Acceleranda nejedná o celistvý text, ale o řadu povídek z téhož vesmíru. V jejich propojení do jednoho celku Stross zůstal někde v půli cesty – obsahově je nakonec všechno v pořádku, ale forma je rozvolněná a bez jednotícího prvku, který by dal knize potřebný řád (zmiňované politologické vsuvky, shrnující dění z globálního hlediska, nestačí).

Charles Stross patří k nejvšestrannějším současným autorům fantastiky. Bez větších problémů se dokáže pohybovat napříč žánry a vždycky po sobě zanechá nepřehlédnutelnou stopu. Accelerando i přes zmíněné výhrady tento jeho status jen podpořilo. Je pouze škoda, že autor nedokázal trochu zkrotit fantazii a podřídit ji knize jako takové.

  • Charles Stross: Accelerando
  • vydal: Talpress, Praha 2009
  • přeložili: Hana a Martin Sichingerovi
  • obálka: Jan P. Krásný
  • 588 stran / 389 Kč

Recenze je převzata z magazínu Pevnost 8/2009.

24. září 2009, Jiří Popiolek

Diskuze k článku

Ad Accelerando
Lamahe - 25. 09. 2009 11:00

vďaka za recenziu, no chcel by som sa ešte spýtať na kvalitu prekladu, ku ktorému už bola na inom webe rozsiahla pred-diskusia, ďakujem
RE: Ad Accelerando
Jiří Popiolek - 25. 09. 2009 11:54

Překlad nic moc, ale žádná apokalyptická hrůza.
RE: RE: Ad Accelerando
Lamahe - 25. 09. 2009 15:50

potešili ste ma, vydanie tejto knihy ma veľmi potešilo a s ohľadom na očakávania ohľadom prekladu vyvolané zmienenou pred-diskusiou je to pozitívny záver

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Accelerando

Accelerando
389 Kč 350 Kč