Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Abarat 3: Absolutní půlnoc představivosti zastínila absolutně úžasnou sérii ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Abarat 3: Absolutní půlnoc představivosti zastínila absolutně úžasnou sérii, Clive Barker: Absolutní půlnoc (Abarat 3)

Barker Clive: Abarat - Absolutní půlnoc

Je to tragédie, že tak výborná série, která dokáže uchvátit jak mladého, tak dospělého čtenáře, v Česku skončila na okraji zájmu. A je úplně stejná tragédie, že její třetí díl, na který čtenáři čekali celých sedm let, nedostál důstojnosti obou předchozích svazků.

Clive Barker je jeden z mála spisovatelů anglo-amerického hororu, který je natolik dobrý, že se dokázal prosadit i u nás. Jeho povídkové Knihy krve, krátký psychedelický román Noční rasa či monumentální svazek Imajika nabízejí výlety do krajin bezbřehé, děsivé a zvrácené fantazie, kterou nelze než být fascinován.

V knihách ze světa Abaratu autor výplody své bouřlivé fantazie omezil natolik, aby seděly k vyprávění cílenému na malého či dospívajícího čtenáře, přesto jim to ani v nejmenším neubírá na jejich pozoruhodnosti. Na rozdíl od dospělácké prózy navíc Abarat doplňují časté ilustrace samotného autora, které ještě dále umocňují dětskou a zároveň pohádkově hororovou atmosféru.

Samotný příběh Abaratu staví na stejném základu jako (ostatně podobně snová) Alenka v říši divů od Lewise Carrola – mladou dívku odnese přírodní katastrofa do zvláštního pohádkového světa paralelního k tomu našemu a ona tam prožívá prazvláštní dobrodružství. Kromě vlídných a bizarních bytostí tam na ni čekají samozřejmě i nebezpeční nepřátelé, kteří se neštítí zabíjet, když na to přijde. A o čem je vlastně Absolutní půlnoc?

Ve třetím díle Abaratu Candy pokračuje na své pouti Abaratem. Musí se vyrovnat s tím, že ve své hlavě odhalila princeznu Bou, kterou všichni dávno považují za mrtvou. Musí se popasovat se svým otcem, jehož ve skutečném světě pošpinilo zlo, jaké tam prosáklo z Abaratu. A musí se samozřejmě postavit i Bábě z Půlnoci, co se chystá přikrýt všechny ostrovy obřího archipelagu absolutní tmou, aby jim mohla neomezeně vládnout ve jménu zla.

Co už tu dvakrát bylo

Poté, co na konci druhého svazku Abaratu ukončil hlavní dějovou linku, se Clive Barker musel vypořádat s tím, že je třeba najít nový příběh, jež by Candy mohla vyprávět. Problém Absolutní půlnoci spočívá v tom, že se mu to tak úplně nepodařilo. Jistě, i třetí díl má plnohodnotný mnohovrstevný příběh s řadou zvratů a monumentálním finále stejně jako výborné ilustrace. Čtenáři (a obzvláště ti menší) při jeho čtení budou zatajovat dech a čekat, jak se Candy povede odvrátit každé další nebezpečí.

Ale víc než co jiného působí Absolutní půlnoc jako mix věcí, které už tu jednou byly. Některé postavy, jichž se autor v předešlých svazcích úspěšně zbavil, se po krátkém a nepříliš uspokojivém vysvětlení vracejí, aby sehrály v novém příběhu novou roli, jako by se nic nestalo.

Clive Barker v pěti bodech

  1. Britský autor, narodil se v roce 1952 v okolí Liverpoolu.
  2. Proslavil se šesti sbírkami krátkých a svižných hororových povídek pojmenovaných Knihy krve.
  3. Kromě řady románů i krátkých příběhů z tohoto žánru má na kontě také temnou fantasy Imajika.
  4. Žije se svým přítelem, dcerou a zvířectvem v americké Kalifornii.
  5. Některé jeho povídky či romány byly zfilmovány, občas i samotným Barkerem.

Jako ještě větší překvapení působí zcela nová postava, do které se Candy bezhlavě zamiluje. Láska je rozhodně dobrý dějový prvek a do příběhu pro mladé výborně sedne, ale Clive Barker se kluka odnikud nenamáhá ani trochu popsat (natož, aby mu věnoval vlastní portrét), takže Candyina láska na první pohled spíše vypadá jako velký přešlap na straně autora.

Ani několik výše zmiňovaných vrstev příběhu dohromady tak úplně nesedí a v několika případech spíše sehrají samoúčelnou epizodní roli, než aby se spojily dohromady ve velkém finále. O to víc zamrzí, že Barker se příchod Absolutní půlnoci nad Abaratem pokusil zobrazit tak apokalypticky, až to ve výsledku působí přehnaně. Už jenom kvůli tomu, že správná apokalypsa by měla vyústit v několik smrtí. K těm sice skutečně dojde, ovšem autor je jako mávnutím proutku opět zvrátí.

Pošramocené kouzlo

Poté, co u nás v rychlém sledu vyšly dva mimořádně kvalitní svazky Abaratu, bohatě ilustrované pohádkově hororové série pro mladé, měli čtenáři poměrně vysoká očekávání ohledně potenciálního třetího dílu. Autor na něm pracoval celých sedm let a její tvorbu buď podcenil, anebo jí (mnohem spíše) věnoval až příliš mnoho času, takže květnatý výsledek se po pečlivějším čtení začne pomalu a jistě rozpadat jako domeček z karet.

Pro mnohé čtenáře tak bude Absolutní půlnoc spíše zklamání. To na druhou stranu nebrání tomu, aby byli stále šťastní, že se mohou znovu vrátit do barevného světa jménem Abarat. Navzdory mnoha chybám třetího pokračování má totiž stále své (byť pošramocené) kouzlo.

  • Clive Barker: Absolutní půlnoc (Abarat 3)
  • BBart, 2012
  • překlad: Adéla Bartlová
  • 536 stran, 590 Kč (v e-shopu Fantasye již za 531 Kč)
10. května 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Absolutní půlnoc

Absolutní půlnoc
Vložit do pytle na zboží  Koupit 590 Kč 531 Kč