Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zkouška ohněm, McCoy: Odkud přicházejí stíny, David R. George III

George III, David R.: Star Trek : Zkouška ohněm - McCoy  - Odkud přicházejí stíny

Trilogie spisovatele Davida R. George III se zevrubně věnuje trojici hlavních postav z původního seriálu: Kirkovi, Spockovi a McCoyovi. První svazek minisérie „Zkouška ohněm“ – Odkud přicházejí stíny – popisuje osudy doktora McCoye, bezmála jeho celý život, osobní vztahy a další události, které ho potkaly. Jde o velice dlouhou (myslím, že je to nejdelší existující trekový román) a dobrou knihu.
Všechny tři knihy začínají okamžikem smrti Edith Keelerové, k níž došlo v epizodě „Město na pokraji věčnosti“, Stíny s touto událostí spojuje vznik dvou alternativních dějových linií. První vypráví příběh ze „současnosti“ a pojednává o McCoyově životě po onom osudném dni, kdy mu James Kirk ve 30. letech 20. století nedovolil zachránit Edith Keelerovou, kterou následně srazilo auto. V knize najdete přepisy částí epizod a filmů, díky nimž můžeme jejich děj nahlížet z odlišných úhlů pohledu, také se však dozvídáme nové informace. McCoy se Spockem během těch let provádějí výzkum, s jehož pomocí chtějí přijít na kloub podivným lékařským nálezům. Paralelně sledujeme, jak jde McCoyův osobní život od desíti k pěti. V druhé dějové linii Kirk a Spock nezabránili McCoyovi zachránit Edith, čímž se nezvratně mění dějiny a doktor uvázne v minulosti. Sledujeme, jak žije, jak nachází sílu jít dál. Nicméně McCoye ze „současnosti“ pronásledují sny, vypovídající o druhém životě, a nakonec zjišťujeme, jak spolu oba životy souvisejí.
Bez obalu řeknu, že Georgův mnohomluvný styl nemusí vyhovovat každému. Některým čtenářům mohou detailní popisy a odbočky od hlavního příběhu připadat obtížné. Mně se naopak velice líbí, stejně jako celá kniha. Jelikož se obě dějové linie věnují McCoyovi a tomu, jak se protlouká životem, nesetkáme se s přemírou akce, občas na ni ale narazíme v „současné“ linii (obzvláště povedený je klingonský útok na planetu se Strážcem věčnosti). Georgův styl je však natolik podnětný, tak výborně oživuje hlavní i vedlejší postavy, až mě román zcela pohltil.
Všechno dobré ale trochu kazí občasné opakování děje. Kapitoly popisující „současnost“ a „minulost“ se střídají, a jak se k nim George vrací, příležitostně opakuje informace, které by snad ani nemusel. Jako by se ujišťoval, že si je čtenář zapamatuje, ten se s nimi ovšem setkal třeba jen o 30 – 40 stránek dříve. V beztak dlouhé knize mi to připadalo zbytečné, skoro jako vycpávkový text. Kniha tedy mohla být o něco kratší.
Přes to přese všechno toho George do knihy nacpal hodně. Odhlédneme-li od opakovaných pasáží, nenajdeme v textu prakticky žádná hluchá místa. Oba příběhy obsáhnou celá léta, proto bez problémů sledujeme McCoyův vývoj (a místy i dobrovolnou stagnaci). Něco je předvídatelné, něco vás zaskočí, později však pochopíte, že vše má logický základ. Zejména se mi líbilo, jak si opuštěný McCoy pomalu uvědomuje, že si pro něho přátelé nepřijdou, že už možná ani neexistují. Jeho urputné pokusy zanechat jim zprávu působí málem dojemně, protože víte, že nikam nepovedou. Když konečně opustí New York, poněkud vyčerpaný příběh získává s fascinujícími novými postavami opět elán.
V postavách tkví Georgova síla. Všechny známé hrdiny popisuje bezvadně, neznámé zase velice zajímavě. Díky svému stylu je píše trojrozměrně a nijak při tom netroškaří. Jenom je škoda, že se hodně věcí stran postav a děje odehrává „mimo obraz“ a čtenář se vše dozvídá ze shrnutí v následující kapitole, kdyby ale George nezvolil takový přístup, kniha by se snadno přehoupla přes tisíc stran. Nemusíte se ale bát, že byste přišli o cokoliv významného.
Hodně se mi líbilo, jak George navazoval na seriál. Nemám v lásce přehnanou, zbytečnou kontinuitu, Georgovu práci jsem si ale většinou vychutnával. Autor popisuje události z různých epizod a několika filmů, čímž nám je nabízí z odlišné perspektivy. Další narážky nejsou tak očividné, vesměs jde o zmínky, které vám vyloudí úsměv na tváři, pokud si je přiřadíte k dané epizodě, v opačném případě ale knihu nijak nekazí. George zaplňuje bílá místa (například se dozvídáme, jak admirál Nogura na začátku prvního star-trekového filmu opětovně povolal doktora McCoye do služby) a popisuje děj z jiného pohledu, než jak jsme zvyklí. Za všechny jmenuji pasáž, v níž sledujeme očima stařičkého McCoye slavný rozhovor s nadporučíkem Datem z epizody „Střetnutí na Farpointu“. Autor ale není ve vleku románové kontinuity, na několika místech ji porušuje.
Konec knihy je hluboce dojemný, dozvídáme se totiž, k čemu všechny události v knize vedly. Vidíme, jak byly všechny McCoyovy lásky od počátku odsouzené ke zmaru a jak může alternativní McCoy změnit život toho „opravdového“ k lepšímu. Dočítáme se, jak se McCoy vrhá ze vztahu do vztahu a ani v jedné časové linii si nikoho nepřipouští k tělu. I když příběh místy zpomaluje, nikdy se nevleče, vždy nás čeká něco zajímavého. Pokud vás ale nebaví příběhy točící se kolem postav, poohlédněte se raději po jiné knize.
Odkud přicházejí stíny je znamenitým začátkem minisérie „Zkouška ohněm“ a David R. George si touto knihou pojistil první místo na mém osobním žebříčku oblíbených spisovatelů Star Treku. Přes zmíněné výtky je tato kniha povinnou četbou pro všechny fanoušky původního seriálu.

  • David R. George III: Zkouška ohněm, McCoy – Odkud přicházejí stíny
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2008
  • přeložil: Ladislav Jelínek
  • obálka: John Picacio
  • 672 stran / 347 Kč

Recenze je převzata z této stránky a přeložil ji Radim Rouče.

25. září 2008, David Roy

Diskuze k článku

Ad Zkouška ohněm, McCoy: Odkud přicházejí stíny
Pantarei - 25. 09. 2008 18:01

Musím uznat, že tahle kniha je vážně dobrá - skoro by jeden řekl, že to je "opravdová" literatura :))
plenty fish date site
Williammax - 30. 07. 2021 19:13

dating sites free furry dating sim
gay senior daddy dating keller
KevinBeeri - 07. 08. 2021 12:41

gay male speed dating nyc gay dating terms totally free gay dating sites
best gay dating site 2021
KevinBeeri - 11. 08. 2021 15:57

tweet gay dating dating older gay guys gay incest dating
gay dating site lavender
KevinBeeri - 14. 08. 2021 14:19

gay bear site dating gay guy dating amanda joke gay male dating much younger
gay dating sites for teenagers
KevinBeeri - 17. 08. 2021 12:06

discrete gay dating dating older gay guys young gay dating site
gay dating alden baytown
Patrickamowl - 02. 09. 2021 16:42

gay dating websites england gay dating minneapolis gay dating hookup site site
gay dating sites in europe
Patrickamowl - 05. 09. 2021 18:28

gay 22 dating 18 scat dating gay gay dating indianapolis
free bi or gay dating sites
MichaelIrord - 07. 09. 2021 15:07

black asian gay dating dhunt gay online dating site gay dating radar site
gay dating sites for married
Henryexole - 12. 09. 2021 13:30

gay dating service chicago most used gay dating sites bisexual dating gay man
gay emo dating site
Henryexole - 15. 09. 2021 11:24

bluefield wv gay dating gay dating florida rich gay dating site
thesis writing service
GustavoJoync - 11. 10. 2021 10:41

essay writing companies custom writing essays
writers help
Matthewsok - 15. 10. 2021 19:15

resume editing service fix my essay
essay format example
BrandonNumma - 05. 11. 2021 22:48

same day essay writing analytical essays mla citation for essay
topics for an argumentative essay
DonaldMoime - 09. 11. 2021 18:16

essay shark write my essay 4 me essay on technology
cartoon sex games glf
Arthurveigh - 26. 11. 2021 19:12

sex nudity pc games adult games sex lost bet games sex
sissy sex games
Donaldrek - 30. 11. 2021 15:12

stripper sex games sex games for xbox 360 female oral sex porn games

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Zkouška ohněm - McCoy - Odkud přicházejí stíny

Zkouška ohněm - McCoy  - Odkud přicházejí stíny
Vložit do pytle na zboží  Koupit 347 Kč 312 Kč