Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čas jako dar, Steph Swainstonová

Swainstonová Steph: Hradební mýty 2 - Čas jako dar

Čas jako dar je druhá část trilogie Hradební mýty britské autorky Steph Swainstonové. Děj se odehrává pět let po skončení Roku naší války a vypravěčem je opět posel Kruhu nesmrtelných, míšenec Jant Šira, jemuž genetická výbava umožňuje jako jedinému člověku ve Čtyřzemí létat. Válka s Hmyzem, která tvořila ústřední zápletku prvního dílu, stále pokračuje, zde je ale pouze v pozadí vyprávění.

Základní dějové linie románu jsou dvě a vzájemně se proplétají. První je námořní plavba ke vzdálenému, nově objevenému ostrovu Tris, výspě emigrantů, kteří před mnoha staletími prchli před Císařem a vytvořili si specifickou, mírumilovnou formu demokracie. Zároveň však císařstvím zmítá vzpoura bývalého šermíře a Mžence, Gia, proti Císaři. Gio byl poražen v čestném souboji vyzyvatelem Střízlíkem a následně podle Císařových zákonů zbaven nesmrtelnosti, s čímž se není schopen smířit. Do vyvrcholení této vzpoury pak bude mít co říct nejen mimořádně bohatý Tris, ale i Jantova drogová závislost, která mu umožňuje vstupovat do Přesunu a následně do alternativního světa Epsilonu, jenž je se Čtyřzemím provázán více, než je zřejmé na první pohled.

Hradební mýty v sobě spojují new weird s military fantasy. Čas jako dar je ale podstatně méně „military“ než díl první. Svět Swainstonové je postaven na středověkém, „rytířském“ základě s katapulty, souboji na meče a karavelami, ale zároveň do něj pronikají vlivy moderní doby – tenisové rakety nebo noviny. Tím pravým důvodem, proč je řazen k new weirdu, jsou ale surrealistické, krutě krvavé a morbidní Jantovy vize z Přesunu.

Čas jako dar je mnohovrstevnatý román, který lze na jedné straně pojmout jako přímočaré dobrodružné čtení, protože autorka má jako málokdo jiný dar podmanivě vyprávět, ale zároveň je pozoruhodným podobenstvím o relativitě daru jménem nesmrtelnost, která může vyvolat podobně nebezpečnou závislost jako narkotika. Swainstonová je jednou z nejnadějnějších mladých autorek současnosti a tato kniha potvrdila sílu jejího talentu, ale zároveň ji posunula i po řemeslné stránce – druhý díl Hradebních mýtů je kompozičně daleko lépe zvládnutý než první. A protože se nejedná ani o experiment pro experiment, spojuje v sobě to, co je pro fantastiku klíčové: vizionářství se silným příběhem v pozadí, kterému tato mimořádně bohatá a sytá fantazie bezezbytku slouží.

  • Steph Swainstonová: Čas jako dar
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2007
  • přeložil: Milan Žáček
  • obálka: Edward Miller
  • 352 stran / 279 Kč

Převzato z magazínu Pevnost 4/2007.

26. května 2007, Jiří Popiolek

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Čas jako dar

Čas jako dar
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč