Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

V horách šílenství, Howard P. Lovecraft

Lovecraft Howard Phillips: V Horách šílenství

Americký autor Howard Phillips Lovecraft je nepopiratelně jednou z nejvýznamnějších postav světového hororu významem srovnatelný s E. A. Poem, na kterého navazuje. Dá se považovat za průkopníka moderního hororu, který do žánru vnesl nové motivy a techniky. Byl současníkem H. G. Wellse a R. E. Howarda.

K vyvolání atmosféry nepotřebuje Lovecraft temné gotické hrady a armádu strašidel – většina jeho příběhů se odehrává za denního světla. Stejně tak ukazuje, že pro vyvolání atmosféry děsu není třeba mystických událostí . V mnohých příbězích je vše logicky vysvětlitelné, byť za pomoci návštěv z kosmu nebo prastarých bytostí. Hrůzu vyvolávají často lidští přívrženci kultů, kteří tyto bytosti oslavují jako božstva. Samozřejmě, že Lovecraft dokáže tato (v současnosti) klasická hororová klišé využít také, ale dalo by se říci, že autor doslova do hororu „vnesl světlo“.

Setkání s tvory z hvězd, jiných dimenzí či z pradávné historie člověk zpravidla zaplatí šílenstvím nebo alespoň paranoidní hrůzou ze zdánlivě běžných věcí. Lovecraft je totiž mistrem ve vyvolávání hrůzy z maličkostí a každodenních samozřejmostí, nad kterými by málokoho napadlo přemýšlet. Jeho postavy, po svých prožitcích, zažívají hrůzu z kvílení větru, skřehotání racků nebo prostě z moře.

Je smutné, jak byl dosud tento velikán našimi nakladatelstvími opomíjen. Začátkem devadesátých let vyšla sice v nakladatelství Zlatý kůň edice Spisy H. P. Lovecrafta (1990), ale bylo to pouze nízkonákladové sešitové vydání. Dále se objevila v roce 1992 sbírka Šepot ve tmě nakladatelství Mladá fronta, v roce 1998 sbírka Bezejmenné město, která obsahovala mimo pěti povídek i rozsáhlý teoretický materiál a po dlouhých deseti letech se objevila v roce 2008 kniha Dunwichská hrůza nakladatelství B4U Publishing, která je však spíše uměleckým počinem, protože na 79 stranách obsahuje pouze stejnojmennou povídku a ilustrace známého jihoamerického malíře Santiaga Carusa.

Sbírka V horách šílenství je zaměřena na méně mystické stránky autorovy tvorby. Všechny povídky spojuje myšlenka, že v hluboké historii planety a v hlubokém kosmu je dost hrůz na to, aby nebylo potřeba vyvolávat nadpřirozené jevy. Ve sbírce sice chybí dvě vysloveně science fiction povídky Barva z kosmu a Ve zdech Eryxu, přesto je to výběr ilustrující autorovo moderní pojetí na pomezí hororu a science fiction.

V povídce Dagon se osamělý mořeplavec setkává s relikty historie, s nimiž by se nikdo nechtěl setkat tváří v tvář. Je však skutečně možné, že se v odlehlých koutech planety může skrývat ještě mnohé tajemství. Připomeňme si šok z nálezu latimérií – živých reliktů z dávnověku – a můžeme se zamyslet, co všechno ještě mořské hlubiny ukrývají.

Rovněž v povídce Slavnost je hrdina postaven tváří v tvář prastarým tvorům, které lidé uctívají rituály stejně starými, jako lidstvo samo. Starodávné město Kingsport ukrývá mnohá tajemství, která jsou odhalena právě o Vánocích, kdy uctívači starých tradic přichází vzdát hold tajemným tvorům minulosti.

Volání Cthulhu je jednou z nejslavnějších autorových povídek, která je inspirována autorovou posedlostí vytvářením mýtů, kde vystupují prastaré bytosti sestoupivší z nebes. Opět se setkáme s motivem hrůzy z pradávných časů a děsivým kultem uctívačů. Výraz cthulhu se dokonce vžil pro synonymum něčeho nepochopitelného a lidem zcela cizího.

Rovněž Hrůza v Dunwichi patří k tomu nejslavnějšímu z autorovy tvorby. V odlehlých místech se ozývá dunění v zemi a na kopcích hoří světla. Najdou se lidé znalí tajných učení, kteří vědí, jak otevřít bránu do jiných dimenzí a vpustit její obyvatele do naší reality.
Rozsáhlá práce V Horách šílenství čtenáře společně s Antarktickou expedicí přivede k nevídaným objevům velehor vyšších než Himaláje, monstrózních prastarých měst pod ledovým příkrovem a hrůz, která číhají v jejich podzemí. Autor nás provede miliony let od chvíle, kdy první bytosti z hvězd zaseli život do pustých pozemských oceánů až do dnešních časů, kdy lidé objevují poslední neprobádaná místa planety.

Stín z hlubin času začíná jako téměř čisté science-fiction o zvláštním způsobu cestování časem a končí jako čistý horor o hrůzách skrytých v ruinách pradávného města. Obálka Boba Eggletona je typicky paperbacková barevná příšerka, která je očividně inspirována Horami Šílenství.

Překlad si nedovolím hodnotit, ale nemohu opominout použití nového překladu, zatím co předchozí sbírky většinou používaly původních překladů pro sešitovou edici. V celkovém hodnocení mohu jen konstatovat, že se jedná o kvalitní výběr výborných povídek přinášejících čtenáři průřez autorovým dílem se zaměřením na moderněji pojatá díla. Pro mladší čtenáře SF, kteří nevlastní sešitovou edici ze začátku 90. let, je to kniha, která by jim neměla v knihovně chybět.

logosoutez_recenzentů
  • Lovecraft, Howard Phillips: V horách šílenství
  • Překlad Milan Žáček.
  • Obálka Bob Eggleton.
  • Laser-books, Plzeň 2010.
  • 344 stran / 229 Kč
27. prosince 2010, Piter

Diskuze k článku

Ad V horách šílenství
wiwi - 28. 12. 2010 00:07

Hmm, jsem ráda, že nejsem jediný šéfredaktor, který s jazykem na vestě stíhal termíny na poslední chvíli. :D
RE: Ad V horách šílenství
Piter - 20. 01. 2011 09:25

Termíny honím v práci - tohle je zábava :-)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).