Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Do vraždy krutého hraběte a zmizení osiřelého chlapce možná vnese světlo Poustevník z Eytonského lesa, Ellis Peters: Bratr Cadfael – Poustevník z Eytonského lesa

Ellis Peters: Poustevník z Eytonského lesa

Poklidný klášterní život mladičkého šlechtice je brzy přerušen tragickými událostmi. Nejenže ztratil otce a jeho opatrovnictví se domáhá mocichtivá babička. Záhy potkává tajemného mladíka a jejich křehké přátelství je okamžitě podrobeno těžké zkoušce, když v blízkosti opatství nalezne Cadfael tělo majitele nedalekého panství. Aby spravedlnost zvítězila, milosrdný bratr se musí opět postavit za ty nejubožejší.

Milovníky klasické detektivní literatury (zejména ctitele bohatého jazyka a jemného dámského rukopisu) potěšil další svazek kultovní žánrové série o tajemných případech Bratra Cadfaela. Nové vydání knih oblíbené britské autorky počátku 20. století, Elis Pargeterové (která stvořila tohoto exbojovníka od Svatého hrobu a benediktina z kláštera ve Shewburry jako Elis Petersová), čtenáře opět zavede do rozbouřené Anglie v polovině 12. století.

Třetí kniha současné tuzemské reedice jmenované série (ve skutečnosti již 14. svazek cyklu) nazvaná Poustevník z Eytonského lesa vylíčí další nelítostný boj o životy a budoucnost nevinných. Pár mil od kláštera je nalezena mrtvola tyranského šlechtice stíhajícího nevolníka a na první pohled se viník zdá jasný. Při bližším zkoumání je ale vše mnohem složitější. Aby zkušení vyšetřovatelé mohli určit a potrestat vraha, musejí odhalit všechna dlouho skrytá tajemství i jejich souvislosti.

Usilování o moc ničí duše a životy nenasytných sobců i střídmých obětí

Bývalý křižák a bojovník za pravdu v rouchu řeholníka, bratr Cadfael, je znovu nucen pustit se do vyšetřování. Jinak budou trpět nevinní v jeho blízkosti i v dalekém okolí. Těžké životy anglických poddaných totiž komplikují nejen spory panovníků vrcholící občanskou válkou, ale též smrtící pře ostatní šlechty. Zášť a touha po lepším postavení se dotýká i obyvatel převorství Petra a Pavla, kde studuje také desetiletý syn lorda z Eatonu. Chlapec čelí otcově smrti i babiččině úsilí navrátit ho domů, aby pod jejím vedením spravoval zděděné panství a rozhojnil je brzkým sňatkem.

Opat však stojí na hochově straně, když ten nechce ukončit studium, opustit přátele a už vůbec se netouží ženit. Jenže veřejné mínění se kvůli novému eatonskému poustevníkovi i temným událostem na pozemcích řádu obrací proti benediktinům. Když se jednoho večera začne malý lord pohřešovat a v Eytonském lese objeví tělo neznámého šlechtice, padá stín na celé převorství. Cadfael je opět jedinou nadějí svých bratří, ztraceného mladíka i jeho kamaráda, podezřelého z nejhoršího.

Láska a přátelství jen těžce vítězí nad bezcitností či nenávistí

Příběhy historických detektivek líčící prošetřování temných zločinů bratrem Cadfaelem, si zásluhou své duchovní matky u čtenářů vydobyly nadmíru silné postavení. Stvořila totiž na 12. století velmi pokrokového muže s někdy až revolučními kriminalistickými metodami, jehož lze směle porovnávat se známým protějškem z knihy/filmu Jméno růže. Oba netradiční duchovní mají, přes všechny rozdíly, leccos společného. Vlivem životních zkušeností mají oba stejné pochopení vůči lidským slabostem, na něž hledí shovívavě a s nadhledem. Přesto jsou však neochvějnými obránci pravdy, kteří ale hledí spíše na reálnou spravedlnost, než na formální literu zákona. Zejména Cadfael, jenž je také civilnější a o něco rošťáčtější než literární Baskervill. Vůbec celá série Pargeterové je prosluněnější a navzdory občasným zločinům též poklidnější než syrový a temný Ecův příběh.

Stejně jako v předchozích vyprávěních (Zázrak sv. Winifredy a Splátka růží) se bratr Cadfael zastává slabších, aby jejich práva nebyla potlačena střetem s financemi a vlivem. Dějová linie se však v některých knihách liší. Zatímco v úvodním příběhu série šlo o relativně přímočaré (i když náročné) vyšetřování jediného zločinu, Poustevník z Eytonského lesa přináší, obdobně jako předchozí svazek, již daleko složitější detektivní záhadu.

Nespornou řeholníkovu inteligenci také ve třetím svazku prověří více zločinů, jež spolu mohou a nemusejí souviset. Naštěstí se pohotový bratr může spolehnout nejen na vlastní zkušenosti, ale také na pomoc starých známých (čtenáři si ze Splátky růží jistě pamatují sympatického šerifa, s nímž se hlavní postava evidentně již delší čas přátelí) i na zcela nové hrdiny.

Oblíbená literární série novým vydáním mnohé získala, ale také ztratila

Detektivní cyklus o bratru Cadfaelovi tuzemskou reedicí přišel k nadmíru půvabným malbám na přebalu a bez nadsázky se dá říci, že celkově prošel úžasnou vizuální proměnou. Každý z nově vydaných knižních svazků je působivý – od muchovské titulní ilustrace, přes lakované ornamenty až k efektnímu písmu. Potěší oči i duši všem čtenářům, bez ohledu na zkušenosti s tímto cyklem.

Ohledně děje však situace tak jednoduchá není. Znalce série nezaskočí jisté přemety v souvislostech mezi příběhy, k nimž došlo přeskočením vydání svazků následujících po prvním dílu. Naopak prvočtenáře tak mohlo na chvíli zmást datování, posun historických událostí nebo zmizení a zjevení některých hrdinů. Přesto chybějící svazky nové ctitele patrně neochudí o zážitky z četby a pozitivní dojmy z vyprávění. Třebaže přelomové, historické události na pozadí jednotlivých příběhů zatím děj knih příliš neovlivňují.

Zároveň se však autorka sympaticky drží osvědčeného stylu a nadále používá košatý, poetický jazyk s patinou starobylosti i zajetou dějovou koncepci. Vždy čtenáře seznámí s aktuální situací bratra Cadfaela a přátel i s důležitými novými postavami (jimž do života zasáhne zločin), rozkryje složité (nejen) romantické vztahy a v neposlední řadě ukáže zprvu nepřehlednou vraždu. Co je ale důležitější, zločiny následující po úvodním vyprávění jsou propracovanější a spletitější, díky čemuž jsou i zábavnější. Pargeterová ale nešokuje přemírou krve či násilí.

Ellis Peters, vl. jménem Edith Mary Pargeter (1913 – 1995), v pěti bodech

  1. Anglická spisovatelka velšského původu se narodila v hrabství Shropshire, kde žila prakticky celý život.
  2. Vystudovala gymnázium a následně pracovala v lékárně až do 2. sv. války, kdy vstoupila do Královského námořnictva (medaile Britského impéria).
  3. Přestože nevystudovala VŠ a literární tvorbě se učila sama, dostala od Birminghamské univerzity čestný magisterský titul.
  4. Po odchodu z armády začala psát historické a detektivní romány, ale věnovala se i bohemistice a překladům z češtiny (Hrabal, Neruda aj.), již milovala, stejně jako tuzemskou kulturu i Prahu.
  5. Pod různými pseudonymy napsala více než 70 knih, nejprve inspirovaných válkou, v šedesátých letech i historických (trilogie), zejména sérii populárních detektivek o bratru Cadfaelovi.

Vystačí se střízlivým, téměř jemným popisem zločinů, jichž nemusí být mnoho, přesto její knihy neztrácejí napětí a čtivost. Autorka ještě šikovně uplatňuje bohatou znalost historie, jen tak mimochodem čtenáře přenese staletí do minulosti a tam je udrží v očekávání, dobré náladě i fascinaci prostředím. Působivé detaily, svěží popisy i charakteristiky, atmosféra – vše napomáhá realisticky líčit strasti a radosti života v semináři, na šlechtickém panství nebo v chatrči pachtýře.

Proto je každému čtenáři mnohem jasnější dosah temných činů a tragičnost ovlivňující životy postižených i podezřelých v tamní společnosti. V prostředí ovládaném vírou, pověrami, chtivou šlechtou nebo předsudky. O to silněji pak zapůsobí morálně silný a zároveň lidský Cadfael, bojující s přáteli nezištně a neúnavně za dobrou věc, a třebaže ne vždy se řídí pravidly, srdcem pokaždé.

  • Ellis Peters: Poustevník z Eytonského lesa (Bratr Cadfael 14)
  • Mystery press, 2021
  • překlad: Zuzana Ceplová
  • 240 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)
20. července 2022, Olga Buriánková