Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zlato mi koluje v žilách, je v mé krvi!, Rae Carsonová: Po zemi bloudím dál

rae-carson-po-zemi-bloudim-dal

Jen si to představte. Rok 1849, Spojené státy americké. Šílenství zlaté horečky je na vzestupu a do Georgie právě přicházejí zvěsti o nových nalezištích v Kalifornii. Doslova ráj na zemi – kam se jen podíváte, tam se to hemží třpytivým lesklým kovem. Kdo odolá pokušení riskovat všechno, jen aby získal bohatství o kterém se mu nikdy ani nesnilo?

Uprostřed všeho toho shonu žije svůj poklidný, ač trochu nuzný život dívenka jménem Leah. Na první pohled se zdá trochu obyčejná, možná až trochu vychrtlá. S manýry, které se více hodí k uličnickému chlapci, než dospívající mladé dámě. Jezdí na koni, střílí z pušky a vydává se sama na lov vysoké. Opravdu nepřitahuje žádnou pozornost. Má však zvláštní dar, dokáže vycítit zlato na míle daleko. Je totiž skryto hluboko v její podstatě, koluje v jejich žilách a barví jí oči do svého odstínu.

Když se o dívčině pozoruhodném daru dozví její strýc Hiran, rozhodne se krutě zavraždit její rodiče a přivlastnit si neteř pro sebe. V období zlatokopů se totiž její čich může setsakramentsky hodit. Dívčina z něj udělá toho největšího boháče pod americkým sluncem. Jeho plán má však jednu slabinu. Lee není hloupá, velice rychle svého krutého strýčka prokoukne a rozhodne se vzít nohy na ramena. Jenže kam by se měla vydat? No, přeci do Kalifornie, nového zlatého dolu. Tam se místečko pro někoho, jako je ona, vždycky najde.

Kniha Po zemi bloudím dál se jedním slovem vyvedla. Nebývá obvyklé, aby se v young adult knihách objevovala tématika divokého západu, ale musím přiznat, že se s tím autorka bravurně popasovala. Sice si nepotrpí na přílišné historické podrobnosti a kontexty, ale i to málo, co se v příběhu objevilo, stačilo – nastínění otrokářského problému, indiáni a snaha naplnit si kapsy valouny zlata. Navíc celou tuhle westernovou atmosféru krásně dokresluje dobově laděná mapka na předsádce knihy, díky níž se v dějové linii lépe orientuje.

Rae Carsonová v pěti bodech

  1. Autorka populární americké série Girl of Fire and Thorns.
  2. Hrdinkami jejích knih jsou většinou dívky, které dělají chytrá rozhodnutí.
  3. Rae pochází z Kalifornie.
  4. Nyní žije se svým manželem (také spisovatelem) a dvěma koťaty v Arizoně.
  5. Po zemi bloudím dál je její debut na české young adult scéně.

Velké nadšení sklidí i ústřední postavy a nejen ony. Nenajdeme tu sice žádné velké nadpřirozeno nebo magii (pouze slabý náznak daru Leah Weastfaldové, který má obrovský potenciál do dalších dílů), ale hrdinka toho má i tak až až. Nezachraňuje celé lidské pokolení, stačí, že se musí vypořádat s nástrahami nelehké cesty, která se v jednu chvíli promění v souboj o holý život.

Její kamarád z dětství Jeff či ostatní rodiny putující rozlehlou americkou krajinou navíc dodávají ději tu správnou atmosféru a ukazují, že pravé přátelství a pouto může vzniknout i ve chvíli, kdy to člověk nejméně čeká, a že i z těch největších nepřátel se časem mohou vyklubat ti nejlepší parťáci a možná i něco víc. Hrdinové jsou zkrátka a dobře různorodí, ale každý z nich oplývá svým vlastním příběhem. Každý podstupuje cestu plnou útrap kvůli svému jedinečnému snu, jenž v nich plane jako plamínek naděje a nutí je jít dál.

Rae Carsonová skutečně mile překvapila. Chvíli to vypadá, že Po zemi bloudím dál bude spíše taková nezáživná oddechovka, místo toho však autorka příběh proměnila ve „westernovku“ plnou napětí, akce, ale i poučení a životních zkušeností. Zbývá jen doufat, že v dalším pokračování se o slovo více přihlásí tajemná schopnost protagonistky, protože v úvodní knize byl tento nevšední dar spíše tlumen, což působí jako škoda.

  • Rae Carsonová: Po zemi bloudím dál
  • CooBoo, 2017
  • překlad: Kristýna Wanková
  • 352 stran, 329 Kč
8. května 2017, Anastasja Vištalová