Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Život, vesmír a vůbec vám odhalí původ oblíbeného britského sportu a mnohem víc, Douglas Adams: Život, vesmír a vůbec (Stopařův průvodce Galaxií 3)

Adams Douglas: Stopařův průvodce Galaxií 3 - Život, vesmír a vůbec váz.

Nakladatelství Argo si dalo za úkol znovu vydat Adamsovu tvorbu – v případě Stopařské trilogie s ilustracemi Dana Černého, v případě dobrodružství Dirka Gentleyho s obálkami od Nikkarina – a tak se není čemu divit, že se v krásné nové edici na pultech knihkupectví objevil i Život, vesmír a vůbec, třetí díl Adamsovy pětidílné trilogie. Douglas Adams původní zápletku napsal jako nápad na nový film s Doctorem Who, ale když s návrhem neuspěl, použil alespoň její části ve svém pokračování stopařské série.

Začátek příběhu zastihne Arthura Denta tam, kde ho autor v Restaurantu na konci vesmíru opustil. Tedy na Zemi (v počátcích její existence), kde Arthur ve svém županu tráví poslední dobou volný čas o samotě dumáním nad tím, jestli by nebylo ku prospěchu věci zešílet. Pak si totiž člověk může v klidu pobíhat a objímat stromy a vůbec nemusí přemýšlet nad tím, že je na své vlastní planetě nespočet let předtím, než se vůbec narodí. Pak se ale po letech objeví Ford a také záhadná pohovka z trhliny v čase a než se oba (a čtenář) nadějí, jsou na kriketovém hřišti Lord’s, několik dnů před zničením planety.

Tehdy do děje vstoupí Slartibartfast, zručný architekt fjordů z prvního dílu, který se snaží zachránit celý vesmír před hrozbou osvobození planety Krikkit (podobnost s názvem sportu není čistě náhodná) a má pocit, že přesně Arthur s Fordem by mu v tom měli být nápomocni. Zapletou se tak do událostí táhnoucích se napříč celou historií – už kdysi dávno totiž došlo k tomu, že na planetě Krikkit ztroskotala kosmická loď, a tak její obyvatelé poprvé pomysleli na to, že by mohlo existovat něco jako vesmír. Protože se jim ale ta myšlenka pranic nezamlouvala, rozhodli se ho nenávidět a všechny ostatní rasy vyhladit.

Douglas Adams v pěti bodech

  1. Celým jménem Douglas Noël Adams.
  2. Občas označován i jako Bop Ad, k čemuž došlo misinterpretací jeho nečitelného podpisu.
  3. Byl velkým milovníkem techniky a ekologickým aktivistou.
  4. Na památku jeho díla je 25. května pořádán po celém světě Ručníkový den.
  5. Zemřel v květnu roku 2001 na infarkt.

V galaktické válce ovšem prohráli, ale díky dobrému právníkovi byla celá planeta odsouzena pouze k uzamknutí ve schránce z Po-Ma času, aby přežila všechny ostatní a Krikkiťané si mohli na konci věků užívat prázdného vesmíru. Jedna loď krikkitských bojových robotů ale uzamknutí unikla a vehementně pátrá po částech klíče, které zbylé Krikkiťany osvobodí. A přesně tomu musí staří známí hrdinové zabránit.

Ze začátku jsou na scéně jen oni tři, ale později též dostanou trochu prostoru pro sebe i Zafod a Trillian (a nemusíte zoufat, Marvin se také objeví). Samozřejmě dojde i na postavy nové a minimálně jedna z nich ještě vypadá slibně do budoucna. Je příjemným zpestřením, že na rozdíl od předchozích dílů má Život pevnější a jasnější zápletku se vším všudy. Záchrana vesmíru sice na první pohled zní docela neoriginálně, ale v Adamsově podání nikoho nudit nebude.

Autorovou značkou je samozřejmě stále jeho osobitý britský humor a způsob, jakým před čtenáře neustále servíruje myšlenky tak absurdní a ve své podstatě nesmyslné, že by si málokterý jiný autor něco takového dovolil. Zároveň ale vtip nevyužívá prvoplánově a pro levné gagy. Místo toho se nejednou ukáže, že cosi, co čtenář považoval za pouhou humornou vložku či snad nevážnou poznámku pronesenou jen tak, má vlastně na děj Života, vesmíru a vůbec nemalý vliv. A tak u každé věty hrozí, že se z ní časem vyklube něco mnohem většího.

Kdo neměl do této chvíle se Stopařovým autorem tu čest, ten by Životem rozhodně začínat neměl. Adamsem stvořené panoptikum šíleností totiž působí dostatečně absurdně i v případě, že čtenář si je vědom autorova stylu a předchozích událostí – bez jejich znalostí by se ovšem nemusel zorientovat vůbec. Jinak ale nejde knihu nedoporučit. Příběh léty své kouzlo neztratil a nový kabátek spolu se spoustou ilustrací od Dana Černého k Adamsovu dílu zkrátka padne.

  • Douglas Adams: Život, vesmír a vůbec (Stopařův průvodce Galaxií 3)
  • Argo, 2016
  • ilustrace: Dan Černý
  • 244 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
15. února 2017, Jan Holan

Stopařův průvodce Galaxií 3 - Život, vesmír a vůbec váz.

Stopařův průvodce Galaxií 3 - Život, vesmír a vůbec váz.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč