Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Život George Lucase věrně kopíruje život Star Wars, Brian Jay Jones: George Lucas – Život stvořitele Star Wars

Jones Brian Jay: George Lucas - Život stvořitele Star Wars

Nejnovější životopis jednoho z nejslavnějších a zároveň nejbohatších filmařů nabídne pohled nejen do zákulisí vzniku slavné ságy z předaleké galaxie, ale taky umožňuje nahlédnout do vývoje kinematografie od 60. let.

Představovat Lucase a jeho životní dílo Star Wars, je asi stejně zbytečné, jako vysvětlovat rybám, že nemají plavat na souši. Všeobecná známost nejslavnější sci-fi pohádky, která dala vzniknout nejvýraznější popkulturní mytologii na světě, však není v rozporu s možností otevřít životopis otce tohoto díla od Briana Jay Jonese. Kniha neprezentuje pouze dosud neodhalené informace a šokující novinky o Star Wars, takovéto bulvární ambice opravdu nemá. Na úvod je nutné Jonese pochválit, že zasazuje faktografii do velice zajímavých souvislostí, které nejen dobře vykreslují okolnosti, příčiny a důsledky vzniku filmu, ale zároveň umožňuji čtenáři vytvořit si poměrně detailní představu o tom, jak fungovala a jak se proměňovala tehdejší kinematografie v Americe.

Knížka však není jen o Star Wars. Poměrně detailně se věnuje i ostatním Lucasovým projektům a dá se říci, že období před Star Wars je rovněž pod detailním drobnohledem. Na slavnou filmovou ságu dojde až po sto padesáti stránkách. Jejich pročtení umožní s napětím sledovat Lucasův přerod od talentovaného tvůrce experimentálních a nezávislých filmů, které si jen obtížně hledaly publikum, až k Lucasově roli průkopníka filmového blockbusteru s geniálním talentem vydělat na filmech obrovské množství zelenkavých dolarů. Zároveň však kniha donutí Lucase obdivovat, protože do pozice skutečné legendy filmové tvorby se vypracoval ze synka pocházejícího odnikud. Tedy ve skutečnosti Lucas odněkud samozřejmě pochází, ovšem kdo zná Lucasovo rodné město Modesto, ať se hrdě přihlásí do diskuse pod článkem. Autor se nevyhnul ani těmto zapadlým kořenům slavného filmaře.

Ocenit je nutné cit, s kterým Brian J. Jones k sepisování životopisného příběhu přistoupil. Umožní čtenáři vžít se do faktografie a prožívat s napětím věrně sesbírané informace. Při tom text vůbec nepůsobí dojmem jakékoli bulvarizace ani nepřehání se zveličováním emocionálně vyhrocenějších částí Lukasova života. Přesto je nutné upozornit, že životopis je poměrně rozsáhlý a občas se četba trochu zadrhne. Autor totiž v určitých okolnostech zabředne opravdu hlouběji než jen po kotníky, což někdy funguje výborně, ale občas se čtenář může podivovat, proč je v knize věnováno tvorbě filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy věnováno skoro stejně prostoru jako popisu jedné z technických divizí Lucasfilmu. I přes občasné zadrhnutí se však autorovi podařilo lavírovat mezi svižností textu a faktografickou hutností ve zdravém poměru.

Pro ortodoxní fanoušky Star Wars je kniha povinností, i přes to, že v mnohém budou události hodnotit odlišně než autor životopisu. Ovšem doporučení je namístě dát i mnohem širšímu čtenářstvu. Příběh George Lucase je totiž zároveň příběh filmu, jak se vyvíjel, protože nenápadný chlapík z amerického zapadákova udával směr světové kinematografie. Přeci jen to už ponouká ke zvědavosti.

2. května 2018, Radim Červenka

George Lucas - Život stvořitele Star Wars

George Lucas - Život stvořitele Star Wars
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč