Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zaposlouchejte se do zvuků pouště s audioknihou Duna, Frank Herbert: Duna (audiokniha)

Herbert Frank: Duna - CD

Největší sci-fi epos si našel novou cestu, aby všem připomněl, že klasická sci-fi rozhodně není mrtvá a že jí to může slušet v jakékoli podobě. Některé příběhy jednoduše nestárnou.

Příběh z pouštní planety Duna už měl mnoho podob. Kromě klasické knihy a jejích nesčetných, více či méně podařených pokračovaní Herbertových nástupců, syna Briana a spisovatele Kevina J. Andersona, se pouštní planeta Arrakis objevila hned v několika hrách, filmové i seriálové podobě, a tak bylo jen otázkou času, než se objeví ve stále populárnějším médiu audioknihy.

O samotném příběhu snad jen velmi stručně, protože snad žádný fanoušek sci-fi se nedokázal tomuto fenoménu vyhnout. A pokud náhodou ano, tak by se měl jít zahrabat. Metaforicky do písku a prakticky do stránek tohoto oceňovaného díla. Každopádně by ale byla škoda mu zbytečně příběh spoilovat, a tak jen ve stručnosti – klíčovou částí je pouštní planeta Duna, na které se jako na jediné nachází klíčová surovina pro celé galaktické impérium. Koření. Prodlužuje život, umožňuje navigátorům gildy cestovat vesmírem, Bene Gesseritu vychovávat mnišky-agenty hýbající celou společností a mentaty nahrazující zakázané počítače. Právě o tuto planetu svedou boj rody Atreidů a Harkonnenů, od dávných věků znesvářené. Celý tento spor je ale jen drobným odrazovým můstkem pro děj, který otřese v několika knihách tohoto velkolepého sci-fi eposu celým Impériem.

Podoba audioknihy má v případě Duny několik výhod. Duna samozřejmě patří mezi myšlenkově náročnější knihy a fakt, že někdo knihu čte za vás, dává posluchači mnohem větší prostor pro to, aby si nad nimi mohl zameditovat nad jejím obsahem. Hodně to potom usnadňuje trávení myšlenek a zvyšuje výživnost knihy. Občas narazí i zkušený čtenář na věci, kterých si dříve nevšiml, protože při poslechu má na vše tak nějak více času. A jindy zase dostane kniha větší spád díky naléhavému přednesu. Což také románu povětšinou prospívá, protože ruku na srdce, na dnešní poměry je knižní zpracování Duny poněkud málo akční, protože Herbetův postup vyprávění je velmi pozvolný.

Pochválit je třeba i samotné profesionální provedení audioknihy, především za angažování dvou narátorů, protože ženský hlas vyprávějící citáty z fiktivních literatur z vesmíru Duny je příjemným osvěžením při delším poslechu. Navíc jsou tak tyto citáty zcela přirozeným způsobem odděleny od samotného příběhu knihy a je jen dobře, že se tomuto význačnému prvku dotvářejícímu atmosféru a mýtickou hloubku Herbertova univerza díky tomu dostane zvýšená pozornost, jakou si zaslouží.

Na závěr si dovolím ještě jedno další doporučení, proč uvažovat o koupi audioknihy Duna. Jakýkoli důvod, který vám dá záminku si tento fenomenální příběh opětovně vychutnat, se totiž hodí. Audiokniha Duna dokáže poskytnout další rozměr požitku při poslechu pískem zaprášeného příběhu jednoho z nejzajímavější počinů sci-fi žánru. Přece jenom audiokniha nabízí trochu jiný pocit než klasické čtení, narátoři dokáží dodat důraz jiným pasážím, které by čtenář při běžném čtení mohl snadno minout a to by byla škoda. Protože v Duně na vás číhá zajímavá myšlenka či postřeh takřka na každé stránce.

  • Frank Herbert: Duna (audiokniha)
  • One Hot Book, 2016
  • Délka: 22 hodin 1 minuta
  • 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
23. listopadu 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Duna - CD

Duna - CD
379 Kč 341 Kč