Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Žádná expanze není nekonečná, James S. A. Corey: Leviatanova zhouba (Expanze 9)

big_leviatanova-zhouba-7sB-495866

Laconie. Tato kdysi zapadlá planeta ve stejnojmenném systému je významným exportérem imperiálních snů o lepší budoucnosti pro ty, kdo si to zaslouží. V nemalé míře se také podílí na vývozu moderních bitevních lodí, které mají zvláštní schopnost pozitivně motivovat všechny potenciální zákazníky. V poslední době se nicméně Laconie přeorientovává na výrobu šílených diktátorů a hrozeb schopných zlikvidovat veškerý život ve vesmíru.

Raketový vzestup Laconské říše může skončit stejně rychlým pádem. S pomocí mimozemských technologií se jí povedlo stát se nejdůležitější částí lidského společenství, kontrolující jak Sluneční soustavu, tak centrální systém bran vedoucích do více než 1300 světů. Jenomže tato technologická výhoda má nepříjemné vedlejší účinky. Probouzí se totiž něco, co v minulosti doslova vymazalo civilizaci stavitelů bran. A existenci lidstva chápe jako nedokončenou práci.

James Holden a posádka Rosinanty by potřebovali být na stovce míst najednou. Jakmile se Nejvyšší konzul Duarte přestane starat o své impérium, vycítí jeho poddaní, že nastal čas malinko upravit politické uspořádání. Přestože Laconie ještě stále disponuje nejsilnějším loďstvem, její vedení je paralyzováno. Někteří stále věří v Duartův návrat, ale ten už má mnohem nebezpečnější sny.

James S. A. Corey ve čtyřech bodech

 1. Pod tímto pseudonymem se skrývá autorské duo Daniel J. Abraham a Tyler C. Franck.
 2. Abraham v současnosti pracuje jako scénárista komiksové verze Písně ledu a ohně.
 3. Tyler C. Franck je osobní asistent G. R. R. Martina.
 4. Na motivy knižní série Expanze vznikla i seriálová adaptace.

Je to poměrně snadné. Čím víc se budou jednotlivé světy snažit o získání samostatnosti, tím častěji se laconská vesmírná flotila bude muset spoléhat na technologie odvozené od protomolekuly. Což přiláká pozornost tajemného vraha civilizací. To ovšem neznamená, že spokojit se s nadvládou Laconie přinese věčný mír. Už dávno není otázkou jestli, ale kdy zmizí další lodě a další kolonie se odmlčí. Pokud této hrozbě neunikli ani stavitelé bran, jak by se to mohlo podařit lidem?

Holden a jeho posádka tak stojí před neřešitelným problémem. Najít způsob, jak eliminovat něco, proti čemu nejspíš ani není ochrany, zatímco se je snaží laconské síly zajmout a zlikvidovat. Nicméně v podobně nezáviděníhodné situaci je i samotné vrchní velení Laconie. Musí lokalizovat svého vůdce a přesvědčit ho, že teď není čas na uskutečňování alternativních cílů k dosažení vlády nad lidstvem. Už jenom proto, že Winston Duarte má v plánu poněkud drastičtější metody jak zachránit civilizaci.

Série Expanze

 1. Leviatan se probouzí (Expanze 1)
 2. Kalibánova válka (Expanze 2)
 3. Abaddonova brána (Expanze 3)
 4. O poklad Ciboly (Expanze 4)
 5. Hry Nemesis (Expanze 5)
 6. Popel Babylonu (Expanze 6)
 7. Vzestup Persepole (Expanze 7)
 8. Tiamatin hněv (Expanze 8)
 9. Leviatanova zhouba (Expanze 09)

Ještě nikdy nebylo v sázce tolik. Autorům se povedlo pospojovat všechna témata z přechozích knih v jedno epické finále. Pokud měli hlavní hrdinové po prohrané válce s Laconií sklony k pesimismu, teď musí propadat zoufalství. Naomi je sice formálně stále hlavou odboje, ale ani její vůdčí schopnosti nedokážou přesvědčit všechny rebely, že mnohem důležitější než přežít další den je zajistit přežití celého lidstva. Konzulova dcera Tereza teprve nyní poznává, jakou katastrofu její otec nevědomky připravil. A co všechno znamená imperiální mír. Ale klíčovou postavou se paradoxně stává Amos, jehož pobyt na Laconii změnil. Stále to sice je ten přímočarý svalovec s poměrně jednoduchými zásadami, nicméně teď navíc získal i schopnosti, které se budou velice hodit.

Jestliže objev protomolekuly vedl k otevření bran, pak existence tisíců nových světů znamenalo narušení hegemonie Země a Marsu. To následně připravilo půdu pro vzestup Laconie a konfrontaci se zdánlivě neporazitelným protivníkem. Expanze je série plná fascinujících motivů, kde se největší důraz klade nikoli na fantastiku, ale na jednotlivé protagonisty a jejich charakter. Právem tak lze Expanzi prohlásit za mistrovské dílo.

 • James S. A. Corey: Leviatanova zhouba (Expanze 9)
 • Triton, 2022
 • Obálka: Daniel Dociu
 • Překlad: Vladimír Nový
 • 432 stran, 439 Kč (v e-shopu Fantasye již za 395 Kč)
11. prosince 2022, Tomáš R. Tokoš

Expanze 09 - Leviatanova zhouba

Expanze 09 - Leviatanova zhouba
Vložit do pytle na zboží  Koupit 439 Kč 395 Kč