Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V šeru a stínu od Barb a J. C. Hendee se ukrývá zlo vraždící nebohé učence, Barb & J. C. Hendee: V šeru a stínu (Vznešení mrtví 7)

barb-jc-hendee-v-seru-a-stinu

Vzdělaná a statečná Wynn se po dlouhé době vrátila zpět do sídla Učeného bratrstva. Z ledového útočiště Vznešených upírů přinesla prastaré materiály, aby pomohly v boji s nočními zabijáky, ale místo vděku a pomoci ji čekalo jen zlehčování a nedůvěra. Existenci upírů její nadřízení popírali, avšak důležitost listin záhy potvrdilo nalezení mrtvol učenců, kteří se starali o jejich opisy.

Ke svým ctitelům se vrací temná upírská fantasy série Vznešení mrtví, jíž vytvořila autorská i manželská dvojice Barb a J. C. Hendee. A s ní i některé její hlavní postavy. První kniha druhé série této klasické fantasy nazvaná V šeru a stínu okrajově i nadále líčí příběhy upírů, jejich obětí i lovců, ale především život učené dívky Wynn při jejím návratu do bratrstva.

Sedmý díl tak jistě upoutá milovníky středověkých kulis, do nichž je realita celého cyklu zasazena, stejně jako přívržence magie a její neotřelé teorie i vzrušující praxe, učených diskuzí a tajemství ukrývajících se na zaprášených pergamenových stránkách i v městských ulicích.

Změna prostředí a hlavních postav neuškodila

Wynn se konečně vrací do klidu a ticha sídla Učeného bratrstva. Přináší tajemné svitky, jež s nasazením života získala v paláci Vznešené upírky, aby je v bratrstvu prozkoumali a vědomosti z nich použili při boji s nočními zabijáky. Listiny však dívce nadřízení zabaví a ona sama se stává terčem posměchu, protože její příběhy i existenci upírů všichni popírají. Ovšem jen do chvíle, kdy se najdou zohavená těla učenců, kteří nesli opsané stránky z Wynniných dokumentů. Vrah mizí, stejně jako pergameny, o něž se zajímají učenci, písaři, Vznešení nemrtví, královská rodina i tajemné vraždící zlo.

Upírská série se přesouvá za městské hradby

Na rozdíl od předchozích šesti dílů, je v nejnovějším svazku hrdinská fantasy plná akčních scén a cestování nahrazena fantasy městskou, protože větší část příběhu se odehrává za zdmi sídla Učeného bratrstva a zbytek v ulicích královského města v Malourné. Spolu s výměnou hlavních postav, kdy z výsluní autorského zájmu mizí Magiera, Leesil a Chap znamenají všechny tyto změny pro děj a prostředí dost podstatný obrat.

Baarb a J. C. Handee v pěti bodech

  • Barb se narodila v roce 1963 ve Washingtonu v rodině učitelky a farmáře, J. C. se narodil v roce 1959 v Michiganu zdravotní sestře a pracovníkovi U. S. Forrest Service.
  • Poprvé se setkali v Seattlu a jako pár spolu začali navštěvovat přednášky na univerzitě v Idahu.
  • Studovali angličtinu, literaturu a umění, posléze spolu založili konzultační IT firmu.
  • Zanedlouho začali se psaním, jehož počátky sahají až do studijních let; nejprve psali povídky a básně, ale život jim změnil až upírský cyklus temné fantasy; první část Dhampir vyšla v roce 2003.
  • Série Vznešení mrtví zatím obsahuje první šestidílnou řadu a první díl druhé řady V šeru a stínu.

Ústřední trojice se objevuje jen v podobě teskných vzpomínek ve chvílích slabosti učené dívky. Ve chvílích, kdy se jí stýská, cítí se osamělá a bezmocná, když kolem ní umírají lidé a nikdo ji nebere vážně. Kromě Wynn se vrací i její krvesajný obdivovatel Chane, který jí sice slíbil, že už se nikdy neuvidí, avšak nedokázal slib dodržet. Zpovzdáli ji sleduje a velmi se zajímá o přivezené upíří dokumenty i nebezpečí, které představují.

Staré i nové postavy gradují učené bádání

Milovníky lovců upírů z předchozích dílů výše jmenované asi příliš nenadchne, avšak kdo má v oblibě městskou fantasy zpestřenou pátráním v zaprášených archivech, vyžívá se v detektivním pátrání a vyučování magických dovedností, přijde si na své. V šeru a stínu by se totiž dalo přirovnat například k pátrání kapitánů městské hlídky Jestřába a Rybářky od Simona R. Greena.

Podobná postava i zde a vyšetřuje podivné vraždy, přestože mu všichni házejí klacky pod nohy a pravdu o dětech noci, která by mohla leccos vysvětlit, si nechávají pro sebe. Podezřelými se stávají členové bratrstva, jejich představení i opisovači nebo tajemní čarodějové. Na vlastní pěst po vrahovi pátrá i Wynn, která si jako jediná připouští skutečné nebezpečí.

Staré hrdiny nahrazují noví

K osamělé učené dívce se přidává Chapův potomek poté, co se znovu setkala s nemrtvým Chanem. Zatímco se Wynn snaží proniknout do praktické obranné magie a hledá odpovědi, které se ukrývají na pergamenových stránkách, také mnozí z představených v Učeném bratrstvu sledují s dokumenty a jejich tajemstvími vlastní cíle.

Nejsou jediní, kdo se chová zvláštně a skrývá mnohé. Dokonce i panovníkova rodina se snaží čestného kapitána odklonit z nepohodlného směru pátrání. I kdyby to mělo být na úkor spravedlnosti. Proto ani nejnovější díl série neztrácí napětí, obsahuje mnohé zvraty a překvapení. A co je nejdůležitější, dá se číst samostatně, bez znalosti předchozích dílů.

  • Barb & J. C. Hendee: V šeru a stínu (Vznešení mrtví 7)
  • Fantom Print, 2012
  • překlad: Zuzana Hanešková
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 416 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
16. února 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

r860vlto
ErickAporo - 10. 06. 2017 11:17

wh0cd905194 furosemide buy tamoxifen continued principen
ov0t1k12
ErickAporo - 26. 07. 2017 06:51

wh0cd197558 anafranil generic Ciprofloxacin 500mg

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vznešení mrtví 7 - V šeru a stínu

Vznešení mrtví 7 - V šeru a stínu
249 Kč 129 Kč