Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Třetí Resident Evil přináší vyváženou dávku zábavy a hladových zombíků, S. D. Perry: Město mrtvých (Resident Evil 3)

Perry S. D.: Resident Evil 3 - Město mrtvých

S. D. Perryová se vrací s již třetí knižní adaptací známé herní série Resident Evil. V Městě mrtvých čtenáře znovu přivádí do Raccoon City, v němž hrdinové prvního dílu čelili monstrům a zvláštním hádankám v nedalekém sídle Umbrella Corporation. Jak už tomu u této ďábelské organizace bývá zvykem, opět se v jejích laboratořích něco neskutečně zvrtne a malé městečko musí čelit následkům nevydařeného pokusu.

Zatímco obyvatelé Raccoon City se stále vzpamatovávají z brutálních vražd v místních lesích, v parku přepadne podivný muž dívku a nevybíravě ji pokouše. Celé záležitosti v krátkých článcích tvořících úvod knihy se věnuje místní deník. Do města mezitím nezávisle na sobě míří mladý policista Leon Kennedy, jež teprve nedávno opustil policejní akademii, a Claire, pátrající po svém nezvěstném bratrovi Chrisi Redfieldovi. Právě Chris a ostatní členové hvězdného týmu S.T.A.R.S, s nimiž se čtenáři setkávali v předchozích dílech, byli první, kdo měli co odčinění s nemorálními praktikami vyšinuté Umbrelly. Raccoon City ale nově příchozím místo městského ruchu nabídne poněkud odlišný zážitek. Čekají na ně poloprázdné ulice, poničené budovy a nesouměrné hloučky podivně se ploužících lidí. Není třeba to dále protahovat – v Raccoon City propukla zombie apokalypsa!

Milovníci herní předlohy již určitě pochopili, že Město mrtvých opět představuje knižní verzi svého počítačového protějška. Tentokrát se ale nejedná o zcela přesné převedení původního příběhu na stránky knihy. Perryová si dovolí tu a tam lehkou kosmetickou úpravu děje, jindy dokonce radikální plastickou operaci. Podobné inovace sice narušují kánon, nicméně nabízí určité překvapení pro hráčskou část čtenářského publika. Stejným způsobem mění původní dialogy mezi postavami a přidává jejich myšlenkové pochody. Bohužel poněkud nešťastným způsobem.

S. D. Perryová v pěti bodech

  1. Celým jménem Stephani Danelle Perryová je americká spisovatelka, která zanedlouho oslaví 46. narozeniny.
  2. Svůj literární talent kromě série Resident Evil, propůjčila také knihám z prostředí Star Treku či Vetřelce.
  3. Knižní série Resident Evil čítá celkem sedm knih – šest pokračování a jeden prequel k prvnímu dílu.
  4. Do češtiny byly přeloženy zatím čtyři díly. Ten čtvrtý s podtitulem Podzemí vychází v únoru 2016.
  5. Perryová momentálně žije v Portlandu v Oregonu se svým manželem Mykem a dvěma dětmi.

Samozřejmě, Resident Evil je ze své podstaty béčková řežba. Pro takovou záležitost stačí poměrně ploché dvojrozměrné postavy, hlavně když dokáží zběsile střílet do živých mrtvých a v poslední chvíli uhýbat před jejich hladovými kousanci. Přesto by neškodilo, kdyby autorka věnovala alespoň nějaký čas propracování svých hrdinů.

Jelikož Leon právě vyšel akademii, dá se například určitá naivita a nevinnost v jeho případě očekávat a tolerovat. Autorka mu ji ale naložila takovou měrou, až místy působí jako totální trouba. Na úvod knihy tvrdošíjně považuje zombíky za opilce, zatímco se mu jedna dáma, z níž odpadává maso, snaží ukousnut polovinu kotníku. Jindy zase zcela bez otázek přijme vysvětlení, že velmi pokročilé střelecké schopnosti jisté postavy lze přičíst na vrub její zálibě v paintballu. Nájemná vražedkyně Wongová pro změnu jedná místy poněkud přecitlivěle, což vyvolává nutkavou potřebu informovat jí o tom, jak moc se zmýlila při volbě svého povolání.

Podobné omyly ale bohatě kompenzuje zástupkyně druhé dějové linie Claire Redfieldová a sympatická posila, s níž se při snaze utéct z města setkává. Kniha má navíc několik více či méně záporných a zajímavých charakterů, u nichž hlavní postavy hledají otázky na odpovědi, co se v Umbrella Corporation pro změnu zvrtlo tentokrát.

Hladoví zombíci čekají za každým rohem

Zatímco v postavách Město mrtvých poněkud pokulhává, v tísnivé atmosféře zcela exceluje. Konečně lze po třech dílech o Resident Evil prohlásit, že své čtenáře nefalšovaně děsí. Velmi tomu pomáhá rozmanité prostředí temných budov a rozsáhlých stok, stejně jako postavy, které na rozdíl od předchozích hrdinů působí mnohem zranitelněji. Konspiraci Umbrella i Caliban Cove ostatně dominovali ostřílení hoši a děvčata ze S.T.A.R.S, pro něž selhání zní jako cizí slovo. Claire a Leon oproti tomu působí jako lidé, s jejichž útrapami se dá velmi jednoduše ztotožnit a napjatě sledovat jejich více či méně úspěšné pokusy o útěk. Celkovému dojmu přidává i široký výběr vylepšených speciálních monster, na jejichž zneškodnění mnohdy nestačí ani celý zásobník.

Prazvláštní hádanky a vyšinutý bezpečnostní systém ďábelské korporace tentokrát Perryová zcela opomněla. Přinejmenším u hádanek se s tímto rozhodnutím dá velmi jednoduše smířit. Přece jen setkání s otočnými knihovnami mají čtenáři předchozích knih dostatek na několik dílů dopředu. Zbývající složky zaručené béčkové zábavy zůstaly na svém místě a Město mrtvých baví víc než kdy dřív.

Třetí díl hororové akční série po krátké odmlce znovu čerpá inspiraci ze svého herního předchůdce. Perryová se v takovém případě cítí jako ryba ve vodě a velmi povedeným způsobem přenáší příběh počítačového protějšku na stránky knihy. Z Města mrtvých na každém řádku sálá děsivá atmosféra, vyvolávající nepříjemné mrazení v zátylku pokaždé, kdy hrdinové narazí na zástup nemrtvých zombíků. Správná béčková řežba, děsivá monstra a vyhrocené napětí tak pomáhají zapomínat i na nešikovně zpracované postavy. Resident Evil proto zase baví a pro příznivce herní série přináší i něco navíc. Pořádnou dávku nostalgie.

  • S. D. Perry: Město mrtvých (Resident Evil 3)
  • FANTOM Print, 2015
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • Obálka: Titan Books
  • 288 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 174 Kč)
7. února 2016, Adéla Košařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Resident Evil 3 - Město mrtvých

Resident Evil 3 - Město mrtvých
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč