Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 25.-29.10. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Susannah Appelbaumová svou fantasy prvotinou rozhodně neotráví, Susannah Appelbaumová: Dutý drahokam (Traviči ze země Caux 1)

Appelbaumová Susannah : Traviči ze země Caux 1 - Dutý drahokam

Země jako z pohádky je zamořená zlobou, nenávistí a především jedem, z čehož ji může zachránit pouze jedno jediné Vznešené dítě. Na první pohled obyčejný a ničím nezajímavý námět, příběh ale svojí srdečností a vřelostí okouzlí. Jinými slovy, Traviči ze země Caux je milá knížka o lidské zkaženosti, která však vždy může být napravena.

Hned na jedné z prvních stránek se čtenář spolu s hlavní hrdinkou Břečťankou dozví, že právě ona je mýtické Vznešené dítě a její úlohou je spasit krásnou zemi Caux. Po zbytek děje už jí člověk jen drží palce, doufaje v „A žila šťastně až do smrti“. Autorka ji totiž vykreslila jako milou, zábavnou a hodnou jedenáctiletou dívenku, čímž předem zabránila čtenářům, aby si ji neoblíbili. Podobně i druhá z hlavních postav, chlapec Jeřáb, vzbuzuje sympatie u leckoho, ač je hrdina poněkud nešikovný. Možná přívětivost protagonistů způsobuje jejich čistá nevinnost, se kterou bojují proti krutosti dospělých.

Zápletka zůstává zajímavá i překvapivá po celou dobu, i když je v jistých směrech hodně dětská. Téměř nikdy to ale není nepříjemné, čtenář si tak v Travičích ze země Caux může se shovívavým úsměvem na rtech oddechnout od kruté reality všedního světa. Tomu napomáhá i mnoho fantastických skutečností, které se promítají napříč celou knihou a jinak téměř identický svět od toho našeho odlišují. Platí to ale i naopak, lze zde najít i nenápadná pojítka s naším současným světem, často podávaná s humorem.

Susannah Appelbaumová v pěti bodech

  • Pochází z rodiny lékařů, díky tomu v ní od dětství roste zájem o jedy.
  • Nyní žije v USA s manželem a dvěma dětmi.
  • Už jako dítě se velmi zajímala o květiny a rostliny obecně.
  • Inspiraci pro Traviče ze země Caux bere především ze svého mládí na francouzském venkově.
  • Mnoho let pracovala v žurnalistice.

Susannah Appelbaumová napsala svou prvotinu velmi srozumitelně, a i když do ní ukryla několik skrytých narážek, žádná hádanka není přímo součástí hlavní příběhové linie. Tím román splňuje jeden z hlavních předpokladů k tomu, aby se stal kvalitní odpočinkovou četbou. Tomu odpovídá i poměrně malé množství postav, jak hlavních tak vedlejších, které jsou (z části i kvůli infantilním jménům) snadno zapamatovatelné. Každá je také úplně jiná a většina z nich má i své přesně vymezené místo na straně zla či dobra. Nic však není dané úplně přesně a existuje zde i něco jako vývoj charakterů.

Appelbaumová často popisuje prostředí, čtenář se dozví mnoho podrobností především o flóře země Caux. Zde lze obdivovat její smysl pro detail, protože rostlin tu vytvořila a popsala spoustu. Vzhledem k tomu, že postavy projdou poměrně velké území, čeká tu také několik popisů krajinek a okolní přírody obecně. Vše se ale drží v rozumných mezích, i zde autorka zachovává srozumitelnost a přiměřenou jednoduchost textu. Dutý drahokam je pouze první díl trilogie, má tedy otevřený konec, ale čtenáři je po dočtení celkem jasné, jakým směrem bude Susannah Appelbaumová pokračovat. Další pokračování by mělo podle nakladatelství vyjít v červnu 2013, poslední díl na začátku roku 2014.

Celým příběhem prostupuje optimistický dojem, i přes občasné temné okamžiky. Jak je v pohádkách obvyklé, vždy vítězí dobro nad zlem, i když možná poněkud neobvyklými způsoby. Celou knížku navíc doprovázejí malé ilustrace, pokaždé u začátku kapitoly, které text příjemně dokreslí (například konvalinka s lebkami místo květů). Pokud zrovna nevíte co číst, Traviči ze země Caux jsou pro děti nebo duchem mladé a pohádkám nakloněné dospělé výborná volba.

  • Susannah Appelbaumová: Dutý drahokam (Traviči ze země Caux 1)
  • Euromedia Group, 2013
  • překlad: Barbora Lyčková
  • obálka: Miro Hadinec
  • 369 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
6. března 2013, Klára Konečná

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Traviči ze země Caux 1 - Dutý drahokam

Traviči ze země Caux 1 - Dutý drahokam
Vložit do pytle na zboží  Koupit 369 Kč 332 Kč