Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Star Wars: Před dávnými časy... Když si skvělá společnost půjčí skvělý film, Glut Don, Goodwin Archie a Thomas Roy: Star Wars: Před dávnými časy... 1

Glut Don, Goodwin Archie a Thomas Roy: Star Wars: Před dávnými časy… 1

Před dávnými časy v jedné předaleké galaxii… se společnost Marvel Comics Group rozhodla vytvořit vlastní pokračování prvního dílu Star Wars. Nápad to byl rozhodně výborný a nadšence Hvězdných válek určitě potěší.

Děj prvního komiksového sešitu čtenáře zavede na úplný počátek příběhu o Luku Skywalkerovi, tedy na povstaleckou loď pod útokem Impéria, provede prvním dílem filmu a poté se vydá vlastní cestou. Potom, co Luke za pomoci Hana Sola zničí Hvězdu smrti, se cesty těchto dvou hrdinů rozejdou. Solo se ukryje před Jabba Hutem na odlehlou planetu, kde jej vesničané požádají o ochranu jejich domovů. Proto si založí tým tvořený humanoidním králíkem, galaktickým Donem Quijotem, přerostlým křečkem metajícím bodliny, klukem s pásovým droidem a bývalou velitelkou gangu. Luke se mezitím přidává k odboji proti Impériu a vydává se hledat planetu vhodnou pro novou základnu rebelů. A to je pouze začátek jejich dalších dobrodružství.

Jedná se o dílko, které vznikalo mezi lety 1977 a 1986. Proto je logické, že se zcela odpoutává od děje dalších dvou filmů. Pro čtenáře, kteří znají děj Star Wars od začátku do konce a od konce do začátku, může být tento fakt zklamáním, a tudíž se rozhodnou tuto knihu ignorovat. Což by byla rozhodně škoda, protože děj je i přesto velmi vydařený. Není sice tak dobrý jako od původních tvůrců, ale i tak rozhodně stojí za přečtení. Zaskočit můžou i některé nesrovnalosti, které se dají z dnešního pohledu brát jako chyby (například vzhled Jabby Huta). To je však jen další logický důsledek toho, že v době vzniku ještě tvůrci neznali filmové pokračovaní.

Archie Goodwin v pěti bodech

  • uznávaný komiksový scénárista, editor a kreslíř se narodil se 8. září 1937 a zemřel 1. března 1998
  • pracoval na Fantastic Four, Iron Manovi a Star Wars
  • má na svědomí adaptaci i dalších sci-fi (Vetřelec, Blade Runner…)
  • pracoval jak u Marvelu, tak u DC
  • byl inspirací pro Jima Gordona

První části příběhu dělaného podle filmu se nedá nic vytknout. Je to zkrátka standard typický pro Star Wars, vyšperkovaný věcmi jako myšlenkový přesah, které se do filmu zakomponovávají velice špatně. Ryze vlastní část vytvořil Marvel také skvěle. Má zajímavý, chvílemi celkem napínavý a i trochu smutný děj. Charakteru hlavních postav se drží absolutně špičkově. Luke stále zůstává klukem, který se chce po vzoru otce a učitele stát Jedim. Solo se ze začátku stále snaží zůstat stejným pašerákem, kterým byl před Hvězdou smrti, i když srdcem již patří k rebelům. A princezna Leia… zůstává princeznou Leiou. Charaktery nových postav zpracoval Archie zajímavě, občas si jsou ale možná až příliš podobné. V dobře zpracovaných, doprovodných textech se nachází vše důležité. Občas ale působí přespříliš konkrétní a zbytečně popisují přesně to, co se děje na obrázku nad nimi. Čtenář tak může nabýt dojmu, že jej autor považuje za úplného slepce či idiota.

Postarší grafika, která se nezabývá přílišnými detaily, může odradit nadšence současného komiksu. K Lukovi a Solovi však neodmyslitelně patří starší provedení a to jak ve filmu, tak ve statických obrázcích. Moderní vzhled by jim zkrátka neslušel. Jen zpracování mečů není úplně jasné: jednou je růžový, podruhé žlutý nebo bílý, a s klasickými barvami se lze setkat pouze na obálce.

Star Wars: Před dávnými časy… 1 lze jedině doporučit. Má skvělý děj, zajímavé postavy a krásnou, nostalgickou grafiku. Nadšence jistě potěší nový děj a originální nápady autorů. Pro neznalé tahle kniha však není nejlepším způsobem, jak být zasvěcen do příběhu Star Wars, kvůli ději de facto paralelnímu s originálem.

  • Glut Don, Goodwin Archie a Thomas Roy: Star Wars – Před dávnými časy… 1
  • BB/art s.r.o., 2012
  • překlad: Tomáš Jeník
  • obálka: Doug Wheatley
  • 495 stran, 990 Kč (v e-shopu Fantasye již za 891 Kč)
1. prosince 2012, Jakub Kunc

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Star Wars: Před dávnými časy… 1

Star Wars: Před dávnými časy… 1
990 Kč 891 Kč