Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Sníh nebo popel – Zimané, je čas povstat a bojovat za svou svobodu, Sara Raaschová: Sníh nebo popel

Raaschová Sara: Sníh nebo popel

Jaro patří mezi období plné naděje a druhých šancí, je krásné, laskavé a plné života. Možná takové kdysi opravdu bývalo i ve světě Sněhu nebo popela, ale časy se změnily. Nyní jarnímu království vládne nelítostný vládce, který si podrobil všechny a všechno, včetně svého zimního souseda. Jejich zemi rozmetal v popel a prach, jejich lid zotročil a nyní touží získat do svých spárů i ty poslední z přeživších, kteří tehdejší kruté genocidě uprchli. Jedině tak totiž získá tu vysněnou opojnou moc, po které tolik touží.

Meira je jednou ze šestnácti přeživších, i když teď už se jejich počet snížil jen na osm jedinců. Z celého srdce touží poznat pravé sněhové vločky, cítit jejich chlad na své kůži a radovat se z bělostných závějí. Svou domovinu nikdy nepoznala, jako malou ji totiž z pekla lidských těl a nářků zachránil Sir, jeden z věrných poddaných Jejího Veličenstva zimní královny. Celý svůj život prožila v uprchlickém táboře na území nikoho, vyrůstala po boku korunního prince Mathera a o svém domově slýchala jen z vyprávění. Nyní je připravená postavit se nepřátelům čelem, bít se, seč jí síly stačí, aby zachránila to, co nikdy neměla šanci poznat. Zima ji totiž potřebuje a ona nehodlá jen nečině přihlížet a chce zpátky to, co jí bylo odňato.

První díl trilogie Sníh nebo popel pochází z pera americké autorky Sary Raaschové, která psaní opravdu miluje. Zatímco si její kamarádi snažili přivydělat prodáváním citronády, ona nabízela vlastnoručně vyrobené knihy. Její záliba ve tvoření a velké množství představivosti tak udělaly své a Sara se dočkala vydání první knižní série, která se okamžitě stala bestselerem.

To, že se nejedná jen tak o obyčejný průměrný příběh, je vidět hned od samého počátku. Spisovatelka si se svým čtenářem umně pohrává a vytváří svět osmi království. Ve čtyřech z nich se roční období střídají, v těch zbylých však najdeme pouze jedno jediné. A je nutno také podotknout, že každé z nich užívá svých specifických slovních spojení, jakými jsou třeba „sníh na výsostech“ či „zlaté listy“. Nechybí ani vlastní historie a špetka té magie, která je tak trochu příčinou vzájemných nešvarů mezi šlechtickými rody jednotlivých panovnických celků.

Sara Raaschová v pěti bodech

  1. Již v pěti letech naprosto věděla, že je předurčena k tomu, aby se stalo spisovatelkou.
  2. Kromě toho je to talentovaná výtvarnice.
  3. Patří mezi nadšené fanoušky Assassin’s Creed.
  4. Chystá novou knižní sérii s názvem „Stream Raiders“.
  5. Narodila se roku 1989 v Ohiu v USA.

Za zmínku určitě stojí i povedená mapa, která se nachází na předsádce knihy a pomáhá k lepší orientaci v ději. Hlavní devízou ale zůstává neskutečná čtivost příběhu, která neustále nutí najít si na knihu alespoň ždibec času. Jistě, originální a ničím nepoznamenanou fantasy byste dnes hledali asi těžko, i proto zde najdete náznaky mnohých nemálo známých děl, jako je třeba Pán prstenů, Skleněný trůn nebo Ledová krev. Avšak pokud se přes tento fakt dokáže přenést, tak si úvodní díl jistě náležitě užijete.

  • Sara Raaschová: Sníh nebo popel
  • CooBoo, 2017
  • překlad: Zdeněk Uherčík
  • obálka: Jeff Huang
  • 296 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
15. října 2017, Anastasja Vištalová

Sníh nebo popel

Sníh nebo popel
299 Kč 269 Kč