Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Sedmý syn, Orson Scott Card

Card Orson Scott: Příběhy Alvina Tvůrce 1 - Sedmý syn

Některé kvalitní tituly mají prostě smůlu a z nějakého neznámého důvodu se špatně prodávají. Možná za to mohou temné magické síly. Nakladatelství Laser-books se jedno takové prokletí rozhodlo zlomit a vydalo znovu román Sedmý syn, první díl ságy o Alvinu Tvůrci. Přejme novému vydání lepší osud, však je taky proč. Kniha, potažmo celá série, patří mezi to nejlepší, co kdy oblíbený a uznávaný Orson Scott Card napsal.

Začátek devatenáctého století je na americké půdě ve znamení velkého přílivu přistěhovalců ze starého kontinentu. Jejich vztahy s indiány nejsou vždy idylické, přesto má rudý národ v rámci USA svůj vlastní stát. Kromě dobrodruhů se přes oceán vydávají psanci, ale také lidé nadaní nadpřirozenými schopnostmi. Ani pro ně už není v upjaté křesťanské Evropě místo. Jenže církev se snaží projevy přírodní magie potírat i v Novém světě. Rovněž rodina mlynáře je podobným způsobem drobně nadaná, a tak není divu, že se stává trnem v oku místnímu knězi, oddanému pánbíčkáři a horlivému vymítači ďábla. Legenda praví, že sedmý syn sedmého syna bude obdařen obzvlášť silnou schopností. Pověra se ukáže pravdivou, když se mlynáři narodí syn Alvin, jenž si vyslouží přídomek Tvůrce, protože se umí ponořit do jádra věcí a změnit je. V první knize cyklu sledujeme jeho dětství, zvláště pak období, kdy na statku jejich rodiny tráví čas potulný vypravěč a básník William Blake. S jeho pomocí dokáže Alvin pochopit vlastní moc i následnou tíhu zodpovědnosti. Tvůrce se už jako dítě zaváže slibem, že bude bojovat proti všudypřítomnému Ničiteli.

Alternativní svět je pojatý s velkou invencí, ale je pravda, že skryté souvislosti odhalí jen ten, kdo dobře zná historii Spojených států. Ostatním aspoň trochu pomůže Andrzej Sapkowski ve svém doslovu. Cardův Nový svět je možná příliš utopický, ale silnou protiváhou je mu zde zobrazení tvrdé reality tehdejšího života. Díky tomu, že autor píše realisticky, zahaluje také pohádkovou podstatu příběhu. Série je sice určena spíše mládeži, ale i dospělý si v ní najde své. Děj je podaný bravurně – má spád a napětí, akci střídají myšlenkově bohaté rozvahy a nechybí ani sympatičtí hrdinové.

Sedmý syn je možná tradiční fantasy o nadaném chlapci, ale díky Cardovým nápadům, trefným úvahám a skvělému vypravěčství by román neměl minout čtenáře všech věkových kategorií.

  • Orson Scott Card: Sedmý syn
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2009
  • přeložil: Petr Kotrle
  • obálka: Mark G. Harrison
  • 288 stran / 199 Kč

Recenze je převzata z magazínu Pevnost 5/2009.

30. září 2009, Ondřej Jireš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Příběhy Alvina Tvůrce 1 - Sedmý syn

Příběhy Alvina Tvůrce 1 - Sedmý syn
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč