Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Rytíři Jedi vpřed! Svět Star Wars se vrací zpět v čase, Charles Soule: Star Wars – Vrcholná republiky. Světlo rytířů Jedi

Soule Charles: Star Wars - Vrcholná Republika 01: Světlo rytířů Jedi

Nová knižní série ze světa Star Wars obrací svůj zrak do dávné minulosti předaleké galaxie, do časů, kdy galaktické republice vládlo světlo. Jenže z přílišného světla bolí oči!

Není žádným překvapením, že příběh ze světa Star Wars musí mít nějakého padoucha, reprezentujícího zlo, anebo rovnou temnou stranu síly. Ani v tomto případě tomu není jinak. Tentokrát je však padouch zastřen neprůhlednou rouškou tajemství. Celý děj totiž začíná záhadnými výbuchy v jednom ze světů vzdáleném galaktickému centru. Nutno podotknout, že autor se v této úvodní fázi pěkně vyřádil. Než se podařilo situaci vyřešit, více než čtvrtina stránek knížky byla pryč. Zápletka nikde a hlavní postavy se dějem jen mihly. Zato spektakulárních vesmírných výbuchů se servírovala opravdu bohatá tabule.

Takto rozvláčný úvod se v dnešní době opravdu příliš často nevidí. Na druhou stranu dá vyniknout plíživé zákeřnosti hlavních padouchů, kteří však prim zahrají až v dalším pokračování série. Děj v knize opravdu graduje a samotný závěr nešetří zvraty a je skutečnou lahůdkou. Jelikož se jedná o první díl série, tak takováto gradace opravdu zaslouží smeknout cylindrem hluboce pod pás. Obzvláště proto, že i přesto se neztrácí napětí, jak to všechno bude dál.

Příprava k tomuto povedenému finale grande je však trnitá a lemovaná autorskými postupy, které úplně obvyklé nejsou. V prvé řadě je kniha vzhledem k rozsahu unikátem v množství představených postav, jejichž život je však dlouhý jednu až dvě kapitoly. Prostor pro několik rytířů Jedi, k nimž se obrací název knihy, je poměrně malý. Přestože se jedná o sympatické hrdiny se vším, co fanoušek Star Wars očekává, sotva je možné se s nimi čtenářsky sžít, jak je v tomto žánru obvyklé. Určitá rozvláčnost se u vícedílných sérií očekává, ale v tomto případě působí docela podivně – jinak to snad ani nazvat nejde. Kvantitativně orientovaní čtenáři budou potěšeni podle zásady čím víc, tím líp, ostatní budou především zvedat obočí.

Příčina možná tkví v tom, že Seul je romanopiscem začátečníkem, ale zároveň zkušeným profesionálním spisovatelem. V minulosti se však věnoval především komiksové scenáristice a tato škola je jeho hmatatelným rukopisem i v branži bez obrázků. Krátké dialogy postav se střídají s popisy dění v rytmu komiksového scénáře, čehož by si nevšiml snad jen čtenář, který zná komiksy jen z obálky Čtyřlístku spatřeného za výlohou trafiky během nákupu cigaret. Samotný požitek z knihy to rozhodně příjemně zpestřuje a text jako takový oživuje.

Světlo rytířů Jedi je skutečně v prvé řadě návnadou na další pokračování série. Takový je už osud Star Wars knih. Zarytí fanoušci nemají žádný důvod tento titul přehlédnout. Pokud však v někom záře světelného meče nevyvolává tak euforické pocity jako v mnoha milionech skalních příznivců Star Wars, nemusí za knihu utratit své poslední republikové kredity.

10. srpna 2022, Radim Červenka

Star Wars - Vrcholná Republika 01: Světlo rytířů Jedi

Star Wars - Vrcholná Republika 01: Světlo rytířů Jedi
349 Kč 314 Kč