Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Růže a dýka – Ostří zbraně je klíčem ke spasení a k životu, Renée Ahdieh: Růže a dýka (Pomsta a rozbřesk 2)

ruze-a-dyka

Hlavní město Chorosánu padlo za oběť velké bouři, jež si sebou, kromě jeho staveb, odnesla i mnohé lidské životy. Za všechnu tuhle zkázu přitom může jen jeden chlapec, král dítě – Chálid. Právě na něm totiž lpí strašlivě mocná kletba, která ho nutí brát si životy svých manželek, právě ona z něj udělala všemi nenáviděného vládce.

Přesto přese všechno je panovník odhodlán své město chránit. Pod rouškou noci se sám a v přestrojení vkrádá do jeho ulic, aby zde pomohl s opravami a přiložil ruku k dílu. Manuální práce mu totiž pomáhají zapomenout na všechny útrapy, a především pak na Šecherizádu, jeho manželku, která je teď bůhvíkde, v daleké poušti v rukou Tárika, jejího bývalého přítele.

Druhý díl je na rozdíl od svého předchůdce trochu méně romantický, jistě láska mu nechybí, ale není jí tu tolik. Ke slovu se totiž dostávají intriky, pikle a nelítostný boj o moc. Parthie a Chorosán jsou na pokraji války, války, v níž jedna z velmocí krutě padne. Zdá se, že není cesty zpět, ale Šází se nevzdává a je odhodlaná prolomit brutální kletbu, zachránit svého milovaného manžela, a zabránit tak zbytečnému maření lidských životů.

Další pozitivum, které v sobě pokračování nese, představuje magie. Konečně se totiž dostává ke slovu, zatímco v Pomstě a rozbřesku se objevovaly pouze její mírné náznaky, zde se o ní dozvídáme daleko víc. Co byste řekli na takový létající koberec či knihu plnou kouzelných zaříkadel? Dávejte však pozor, neboť za každé, byť sebemenší kouzlo, se musí platit. A někdy jde dokonce o cenu životu nebezpečnou.

Co se autorce rozhodně upřít nedá, je právě její styl vyprávění. Ani na vteřinu totiž nemá čtenář pocit, že by se mohl začít nudit. Příběh rychle odsýpá, napětí by se dalo krájet a stránky jsou provoněné orientem. Exotické koření, daleká poušť a cizokrajné mravy na čtenáře totiž dýchají doslova odevšad.

Renee Ahdieh v pěti bodech

  1. Žije v Severní Karolíně se svým manželem Viktorem a jejich psem Mushu.
  2. Ráda vaří, tančí salsu a působí zmatek v hlavách svých knižních postav.
  3. Je členkou spolku Sci-fi a fantasy amerických spisovatelů.
  4. Mezi její nejznámější knihy patří duologie Pomsta a rozbřesk.
  5. K Pomstě a rozbřesku vydala i několik doplňujících novel.

Renee Ahdieh je navíc opravdu umělkyně, neboť si dokáže naprosto výborně poradit se slovy. Bravurně je skládá za sebe, jako drobné dílky lego stavebnice, a vytváří tak opravdu skvostné věty, na které zůstává radost pohledět.

Pokud jste četli první díl, tak je pro vás Růže a dýka přímo nezbytností. Popusťte uzdu své fantazii a nechte jednotlivá slova, aby se vám rozplynuly na jazyku jako sladké ovoce Blízkého východu. Nechte Šazí vejít do své mysli a užijte si další z jejich krásných příběhů. Vždyť, co může být silnější než pravá a nefalšovaná láska?

Je trochu škoda, že kniha nemá pokračování, protože by si ho opravdu zasloužila. Jedná se o skutečně kvalitní sérii, kterou lze přečíst na jeden zátah a od jejíhož příběhu se nejde odtrhnout. Nelze než doufat, že Renee Ahdieh nedáváme v českých luzích a hájích sbohem, byla by to totiž nesmírná škoda, aby se na tak talentovanou ženu zapomnělo. Neváhejte proto a běžte si tuhle kouzelnou „pohádku“ o šťastně až na věky přečíst, nebudete toho litovat.

  • Renée Ahdieh: Růže a dýka (Pomsta a rozbřesk 2)
  • CooBoo, 2017
  • Překlad: Adéla Špínová
  • 424 stran, 349 Kč
14. září 2017, Anastasja Vištalová