Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Proměna Mary Dyerové přinese další kupu otázek a něco málo odpovědí, Michelle Hodkin: Proměna Mary Dyerové

michelle-hodkinova-promena-mary-dyerove

Prozření Mary Dyerové skončilo extrémně nepříznivě jak pro hlavní hrdinku, tak pro čtenáře. Ale čekání je u konce. Mara ve druhém dílu ke svému zděšení zjistila, že se začíná nenápadně měnit. Ale není to v brouka.

Mara Dyerová si myslela, že je jenom blázen. Musí být blázen, protože jinak by to znamenalo, že je Jude naživu a hodlá se jí pomstít. Znamenalo by to, že její přání ohledně něčí smrti se dokáží vyplnit. Ale jedno je jisté: jestli je to všechno pravda, pak jí pravidelné skupinové terapie rozhodně nepomůžou.

Proměna Mary Dyerové začíná podobně jako první díl. Mara se probouzí v nemocnici a nepamatuje si, jak se tam dostala. A podle podobného scénáře jako Prozření se Proměna drží i dále. Mara má podivné vize. Mara neví, co se s ní děje, a pochybuje, jestli náhodou není blázen. A spolu s ní pochybuje i čtenář – v polovině série autorka stále úplně nevyloučila možnost, že je to všechno jen výplodem Mařiny choré mysli. Ale rozhodně to není nuda.Nejistota střídá pochyby

Čtenář hltá stránku za stránkou a emoce se v něm střídají prakticky nadzvukovou rychlostí. Zmatení, podezření, vymýšlení (konspiračních) teorií, které každou chvíli smetou ze stolu nové skutečnosti, takže to celé může začít nanovo. To všechno zahalené do tajuplné, místy až hororové atmosféry, která je příznačná pro celou sérii.

Jedním z nejzajímavějších prvků v prvním díle byly Mařiny flashbacky. Když si na konci knihy konečně na všechno vzpomněla, dalo se očekávat, že v druhém díle už se jich nedočkáme. Ale to by nesmělo být na obálce jméno Michelle Hodkinové. Ta totiž nikdy neudělá to, co od ní všichni očekávají, a vrací se do ještě vzdálenější minulosti, která kromě obligátního Co se stane dál? vybízí k další otázce: Jak to všechno souvisí s Marou?

Ticho před bouří

Druhé díly trilogií pro mládež bývají často vyplněny nezáživným plkáním hrdinek (a autorů) o tom, jak se protagonistka nemůže rozhodnout, který z kluků, jenž o ni mají zájem, má hlubší oči. Michelle Hodkinová se s ničím takovým neobtěžuje, protože na to v moři záhad, které hlavní hrdinku obklopují, snad ani nemá čas. Objekt romantického vzdychání stále hraje jen Noah, který je od minulého dílu jen o něco méně záhadný a úplně stejně zábavný. Druhá půlka knížky se romantice věnuje o trochu více, a někoho to může poněkud nudit, ale ve skutečnosti je to jen ticho před bouří.

Michelle Hodkinová v pěti bodech

  1. Vyrostla na Floridě a vystudovala práva v Michiganu.
  2. Debutovala s knihou Prozření Mary Dyerové
  3. Ta byla podle autorčiných slov inspirovaná skutečnými událostmi.
  4. Pokud zrovna nepíše, můžete ji najít, jak se snaží vytrhnout rozmanité předměty jednomu ze svých tří mazlíčků.
  5. Její webové stránky najdete na michellehodkin.com.

Tou bouří je závěrečných pár stránek, kdy se všechno otřese v základech (doslova), čtenář konečně na něco dostane odpověď a pak knihu dočte s otevřenou pusou a pocitem, že by se nejradši vrhl na závěrečný díl. Na něj si ale ještě bohužel počkáme. V originále vyjde v průběhu roku 2014 a jsou okolo něj podobné tajnosti jako s receptem na Coca-Colu.

  • Michelle Hodkinová: Proměna Mary Dyerové (Mara Dyerová 2)
  • Brio, 2013
  • překlad: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová
  • obálka: Lucy Ruth Cummins
  • 424 stran, 299 Kč
15. února 2014, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).