Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Paladinovo proroctví: Probuzený Will musí zachránit svět. Hrozí mu nebezpečí odjinud, Mark Frost: Probuzení (Paladinovo proroctví 1)

Frost Mark: Paladinovo proroctví - Probuzení

Každý snil o dokonalé škole, která nabízí vše, na co člověk pomyslí. Sporty, velikánské archivy, přednášky, které rozšíří obzory a hlavně učitelé, kteří se pokaždé usmívají a ochotně věnují svůj čas. Tato škola je to nejlepší, co se ve Spojených státech najde, a její premianti pracují jako viceprezidenti, ministři a světoznámí politici. Studentům se dostávají ty nejlepší možnosti. Ale co se odehrává za kulisami tohoto nádherného a dokonalého místa? Je možné, že existují lidé, kteří studují a zároveň se snaží ohrozit náš svět?

Patnáctiletý Will se ráno probudí s jistotou, že to bude další nudný den plný školy, úkolů a běžeckého tréninku. Během ranního běhu si ale všimne, že ho sledují záhadní lidé v černých autech. Jak by udělal asi každý, utíká před nimi a ani si neuvědomuje svého skvělého výkonu, kterého dosáhl. Tím vše ale začalo.

Ve škole se dozvěděl, že výsledky jeho inteligenčního testu byly nejlepší v celé historii, co se test píše. Nabízí se mu možnost studovat na exkluzivním gymnáziu. V průběhu dne si ale začíná všímat podivného chování jeho matky, která se stýká s podivnými lidmi v černém. Will se ocitá v ohrožení, a proto pospíchá do Centra integrovaného studia, které se jeví až moc dokonale. Utíká před svou vlastní rodinou a řídí se pravidly, které mu vštěpovali od mládí. Místo toho, aby se v Centru schoval, se dovídá, že není až tak bezpečné, jak se mu zdálo.

Hlavním místem dění Probuzeného je jdylická škola kdesi ve Spojených státech. Nikdo o ní doposud neslyšel, ale přesto už funguje několik desítek let. Vykazuje ty nejlepší výkony studentů, kteří se z bohatých rodin sjíždí sem, do vzdělávacího ústavu, který by nafoukaní potomci označili za vězení. Tvrdé příkazy, kterými se musí řídit, zakazují používání mobilů a notebooku. Autor tímto chce upozornit na fakt, že komunikace z očí do očí v reálném světě ochabuje a je třeba ji nějakým způsobem zachránit. Jak taky jinak než tím, že se elektronika spojující školu se světem zabaví?

Paladinovo proroctví může místy připomínat spíše takovou patlaninu všeho, co známe. Mark Frost totiž do knihy zasadil tolik prvků, že jde z toho až hlava kolem. Začátek se zdá trochu zmatený a vypadá to, jako kdyby si autor neurčil, o čem bude vlastně psát. Vše se událo tak rychle, že by člověk ani nemohl uvěřit.

Mark Frost v pěti bodech

  1. Narodil se v New Yorku, vystudoval režii a scenáristiku.
  2. Proslavil se seriálem Twin Peaks, na kterém se podílel společně s Davidem Lynchem.
  3. Některé jeho knihy vyšly i v češtině. Mezi nejznámější patří třeba Golfový sen a Přísně tajný cíl.
  4. Paladinovo proroctví: Probuzení je prvním dílem trilogie thrilleru s paranormální­mi prvky.
  5. Momentálně žije se svou ženou a synem v Los Angeles.

Jakmile se ale Will dostaví do Centra, vše se uklidní a autor si začíná hrát s příběhem samotným. Nechává čtenáře, aby byli napnutí a čekali, co je čeká na další stránce. Do dnešního světa přidává technologii zítřka, o které si zatím můžeme všichni nechat zdát. Na pohled nudná škola se ve skutečnosti jeví jako opravdu nebezpečná. A je toho ještě více…

Jednotlivé postavy, se kterými hlavní hrdina navazuje přátelství, jsou odlišné. Nenajde se nikdo, kdo by byl někomu podobný, ať už vzhledem, chováním nebo samotnou povahou. Postavy rozhodně nejsou jednotvárné a některé z nich zahaluje více tajemství, než samy chtějí. Kdyby svět zjistil, koho vlastně škola zaměstnává a nechává studovat, zničilo by ji to skvělou pověst, kterou tak dlouho buduje.

Probuzení si čtenář uvědomí přerod z uzavřeného Willa na toho nového, otevřeného a ochotného se podělit o své tajemství se svými přáteli. Na začátku působí jako ustaraný kluk, kterému rodiče vštěpují, že by neměl nikomu věřit. Ale jak může nikomu nevěřit, když jeho rodiče nejsou v pořádku a on neví, co má dělat? Chvíli se sice zdráhá a podstupuje vnitřní boj v samotném Willovi, zda se otevřít a důvěřovat. Jeho noví přátelé jsou ale jediní, koho má.

Paladinovo proroctví je opravdu zajímavý thriller, ve kterém ožívají fantastické prvky. V knize se najde od všeho trochu, a i přes svou vlastní originalitu, je příjemná a čtivá. Budete při zrodu nového přátelství a mladé lásky. A sem tam se stane, že autor překvapí něčím zcela novým, i když je děj většinou předvídatelný. Probuzení je ale koneckonců pouze prvním dílem z trilogie o Willovi a jeho přátelích.

  • Mark Frost: Probuzení (Paladinovo proroctví 1)
  • Jota, 2013
  • překlad: Jan Kozák
  • 400 stran, 358 Kč (v e-shopu Fantasye již za 322 Kč)
16. května 2013, Filip Faja

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Paladinovo proroctví - Probuzení

Paladinovo proroctví - Probuzení
Vložit do pytle na zboží  Koupit 358 Kč 322 Kč