Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 29.10. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. V brněnském Arrakisu je ze stejného důvodu zavřeno i 27.10. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Padlé město aneb Londýn v plamenech, Vic Jamesová: Padlé město (Temná nadání 2)

Jamesová Vic: Temné nadání 02: Padlé město
Sanderson Brandon: První kontakt 01: Radujme se

Luk byl odsouzen za zločin, který si nepamatuje a čeká ho osud horší než smrt. Na své sídlo si ho odvezl Crovan, známý svým krutým trestáním vězňů. Abi, Lukova starší sestra, cítí vinu za to, že ho obvinili z vraždy kancléře. Opustí své rodiče a vydá se na osamělou cestu, aby dokázala nevinu svého bratra. Hledá pomoc u Mocného, který zná Luka nejlépe, ten však přišel o veškerou svou Sílu, když se snažil Luka už jednou zachránit.

Odboj, který vznikl v pracovním táboře, funguje dál, ale je značně oslaben. Jejich vůdce přišel o svou Sílu. To jim však nezabrání v tom, aby se pokusili zachránit Luka, avšak neúspěšně. Jejich boj má za následek první oběti a svoboda, které chtějí dosáhnout, je v nedohlednu. Abi brzy pochopí, že to nezvládnou sami a potřebují pomoc. Ale komu se dá věřit v tomto boji o moc a slávu?

Vic Jamesová opět nechává příběh vyprávět z pohledu několika postav. Nahodile přeskakuje z postavy na postavu a z místa na místo a ve chvíli, kdy se příběh některé z postav začíná slibně rozjíždět, ho utne a začne se věnovat postavě jiné. To narušuje nejen plynulost děje, ale v některých čtenářích to může vyvolat až nutkání knihu přestat číst. To je podpořeno i tím, že se autorka snaží uměle vytvořit spletitý příběh, a pak ho postupně rozkrývat, ale ve výsledku se do něj zamotává hlavně ona sama.

Velká část vyprávění je věnovaná Lukovi, ač tato pasáž není nijak akční a bohužel ani zajímavá. Soustředí se na jeho uvěznění v Crovanově sídle, na ostrově, z kterého se nemůže dostat živý. Zahrávají si s jeho pamětí, a Luk tedy zapomíná, co se stalo. Čtenář ovšem ne, což by si autorka mohla uvědomit. Takto se stále opakuje to samé. Více prostoru tentokrát dostala Abi, která se přidá k odboji a pomalu se začne vyvíjet její osobnost. Otázka je, zda její postava umožní čtenáři se dějem ztotožnit. Sice je popsána jako chytrá dívka, ale ve skutečnosti působí spíš naivně, možná i trochu dětinsky.

Vic Jamesová v pěti bodech

  1. Vystudovala historii a angličtinu na Oxfordu, poté se přestěhovala do Říma, kde dokončila svůj doktorát.
  2. Strávila pět let v Japonsku, kde pracovala jako novinářka.
  3. Má ráda adrenalin a sušenky.
  4. Psaní se věnuje na plný úvazek.
  5. Padlé město je druhý díl trilogie Temná nadání.

A právě ty postavy, které nedostaly tolik prostoru, jsou v důsledku nejvíc zajímavé. Otázkou je, zda jim Vic Jamesová nedá více místa v posledním díle. To by mohlo danou sérii posunout na zcela jinou úroveň. Nejslibněji se jeví postava Silyena Jardina, který zkoumá Sílu, a to bez ohledu na okolní pletichaření. A jak naznačuje konec knihy, mohl by být jedním z těch, kteří zamíchají karty děje závěru trilogie.

I přes místy pomalý děj a další nešvary, lze vyzdvihnout, že si autorka dala záležet na vývoji postav. Razantní změna se netýká jen jedné z nich, ale jistým a navíc smysluplným vývojem jich prochází celá řada. A to je přesně to, co vyzdvihuje kvalitu knihy. Díky tomu tak Padlé město nepředstavuje jen typickou vycpávku mezi prvním a posledním dílem série. A celou trilogii posouvá zase o něco dál. Pokud si autorka udrží nastolený trend, vypadá to pro závěrečný díl hodně slibně.

  • Vic Jamesová: Padlé město (Temná nadání 2)
  • Fragment, 2019
  • překlad: Milena Hordinová
  • 380 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
11. května 2020, Ivana Scholzová

Temné nadání 02: Padlé město

Temné nadání 02: Padlé město
Vložit do pytle na zboží  Koupit 369 Kč 332 Kč