Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

[Nikdyuš], Jessica Townsendová: Nikdyuš – Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Townsendová Jessica: Nikdyuš

Morrigan Crowová je desetiletá dívka, kterou celý svět nenávidí. Zcela bez nadsázky se dá říci, že vše špatné, co se stane ve státě, kde žije, je její vina. Stačí jediný její pohled a máte problém. Kolem ní umírají zvířata i lidé, kazí se potraviny a vlastně může za každé neštěstí. Ale její život, který je pro ostatní jen přítěží, nemá mít dlouhého trvání. Prokleté děti žijí jen 12 let. V den svých dvanáctých narozenin zemře, stejně jako všechny ostatní prokleté děti. Tento den však přijde o rok dřív.

Pro svou rodinu je jen přítěží. Babičku téměř nevídá, její matka nežije a otec ji vidí jen jako překážku ve své kariéře. Záleží mu víc na úspěchu v politice a nové ženě. Při večeři, která má být pro Morrigan poslední, jí macecha oznámí, že čekají novou rodinu. A jí nezbývá nic jiného, než s tímto vědomím čekat na smrt. Jenže v tu chvíli se u nich objeví Jupiter North, podivný zrzek, který dívku vezme do světa Nikdyuš. Zde je v bezpečí, ale aby tu mohla zůstat trvale, musí se dostat do Divinské společnosti. Aby se tak stalo, musí splnit tři úkoly a přesvědčit ostatní o své výjimečnosti, ale jak to udělá, když o svém daru neví ani ona sama?

Jupither North se stane patronem Morrigan. Sám je členem Divinské společnosti. Jedná se o uznávanou skupinu lidí, kteří jsou něčím výjimeční a každý má svůj dar. Ten jeho spočívá v tom, že vidí věci takové, jaké jsou. Na první pohled se zdá, že tak věci vidí všichni, ale on vidí mnohem víc. Pokud vidíte jen zelenou konvici na čaj, on vidí, kdo ji vyrobil; šťastné a nešťastné okamžiky, jež zažili její majitelé. Proto také dokáže vidět pravou sílu Morrigan, i když ostatním přijde zcela obyčejná.

Jessica Townsendová v pěti bodech:

  1. Žije na Slunečním pobřeží v Austrálii, několik let však strávila i v Londýně.
  2. Osm let byla reklamní textařkou a ještě předtím šéfredaktorkou dětského časopisu o přírodě.
  3. Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová je její první román.
  4. Román psala 10 let.
  5. Jedná se o první díl trilogie.

Divina. Pro celý svět nepostradatelná věc, díky které mají energii. Vyrábí se z ní stroje, železnice, používá se ve zdravotnictví a papír s divinou, který spálíte, se sám duplikuje. Je to nepostradatelná věc a bez nadsázky se dá říci, že kdo ji ovládá, ovládá i svět. Veškerá moc spočívá v rukou jediného muže. Ezra Squall je divomor. Divina se k němu sama snaží najít cestu a on ji dokáže ovládat. Divomorové byli vždy vážení a snažili se lidem pomáhat, až na toho posledního. Způsobil smrt bezpočtu lidí a změnil se v nestvůru. I když byl vykázán z Nikdyuše, stále tam venku číhá a čeká na svou příležitost.

Morrigan dostala příležitost žít. Nikdy nemyslela na budoucnost, pro ni žádná neexistovala. Ovšem ve chvíli, kdy dostala šanci, nehodlá se jí vzdát. Statečně se vrhne vstříc osudu a zkouškám, které dívku mají prověřit v mnoha ohledech. Čeká ji dlouhé cesta, při které najde nové přátele, ale i nepřátele. Hawthorne, jezdec na drakovi, se stane jejím nejlepším přítelem. Stejný talent má ovšem i na to dostat se do maléru, když dělá další ze svých neplech.

Kniha vyšla v rámci projektu Zásilky z Knihozemě.

Kniha je často srovnávána s Harrym Potterem. Jedenáctileté výjimečné dítě, magický svět a zloduch, který je hlavním hrdinou posedlý. Ale tady podobnost končí. Jessica Townsendová vytvořila svět plný neobyčejných tvorů, dopravních prostředků a s originální zápletkou. Příběh je hodně pohádkový a postavy rozdělené na dobré a zlé. Divomor, hlavní padouch, se v knize vyskytuje jen okrajově. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl trilogie, jistě dostane v pokračování mnohem více prostoru se čtenářům představit.

Příběh je napsán čtivě z pohledu hlavní hrdinky. Kniha je plná vtipných momentů, přátelství, dobrodružství i nečekaných zvratů. Má své osobní kouzlo, které nadchne nejen fanoušky série o mladém čaroději. Je ideální jak pro mladší čtenáře, tak i pro ty starší, kteří si rádi přečtou něco oddechového.

25. srpna 2018, Ivana Scholzová

Nikdyuš

Nikdyuš
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč