Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 29.10. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. V brněnském Arrakisu je ze stejného důvodu zavřeno i 27.10. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nechť Kolem času otáčí Pán chaosu!, Robert Jordan: Pán chaosu (Kolo času 6)

Jordan Robert: Kolo času 6 - Pán chaosu

Šestý díl nového vydání Jordanovy fantasy monstr-ságy Kolo času je na pultech. Jeho stránkami se prohání Pán chaosu a je to stejně dobrodružné čtení jako obvykle.

Tak Moirain je mrtvá. A Lanfear je mrtvá. A Kolo času se točí dál.

Šestý svazek téhle čtrnáctidílné fantasy ságy je skoro stejně dlouhý jako Stín se šíří, ale na rozdíl od něj, kde se věci konečně daly do pořádného pohybu, představuje Pán chaosu spíše zklidnění. Robert Jordan po jistých unáhlených dějových kličkách v předchozí epizodě dostal neukázněný vývoj událostí opět do svých otěží a rozhodl se znovu rozestavit figury na šachovnici, aby s nimi mohl rozehrát ještě zajímavější hru. To ovšem neznamená, že by nová kniha nudila.

Ve skutečnosti se totiž šestý díl snaží ve chvíli, kdy Stín vyčkává, vyřešit dilema mezi Drakem Znovuzrozeným, dvěma nesmiřitelnými frakcemi Aes Sedai, aielskými moudrými a Mořským národem. Ani jedna ze stran nechce byť o píď ustoupit ze svých podmínek, což vede jednak k několika napínavým (a zároveň jaksi zvráceně humorným) scénám a jednak k monumentálnímu finále svazku, v němž se opět spojí dohromady mnoho volných konců. I tentokrát se na něj vyplatí čekat.

Jordan se navíc v rámci přípravy nové šachovnice tu a tam vytasí s ne zcela předvídatelným dějovým zvratem a navíc na stránky příběhu vrátí řadu oblíbených postav, které v Ohni z nebes chyběly a na které fanoušci série čekali jako na smilování: Verin, Alannu, Berelain, Loiala a především Perrina s Faile. Pravda, někteří z nich se stránkami spíše mihnou, protože většina pozornosti se soustředí na Randa, Egwain a Nyneivu s Elain, přesto je to velmi oproti předchozímu dílu osvěžující.

Robert Jordan v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1948 v Jižní Karolíně a zde i v roce 2007 zemřel.
  2. Jméno Robert Jordan je pseudonym, jeho pravé jméno zní James Oliver Rigney, Jr.
  3. Psal také jako Reagan O’Neal, mimo jiné i romány o Conanovi.
  4. Právě jako Robert Jordan stvořil rozsáhlou sérii Kolo času, která se řadí k jedněm z nejslavnějších „nekonečných“ ság epické fantasy.
  5. Kolo času autor nestihl před smrtí uzavřít a poslední tři knihy (z nichž ta závěrečná vyšla v USA v roce 2013) za něj dokončil spisovatel Brandon Sanderson.

Navzdory tomu, že Pán chaosu má řádově poklidnější tempo, než čtyřka a pětka – ono chvíli trvá, než si tolik postav řekne k vývoji děje svoje – jeho stránky ubývají překvapivě svižně. Takřka všechny dějové linie totiž řeší něco zajímavého, což je po Ohni z nebes, v němž jisté osoby strávily podstatnou část vystupováním v cirkuse, dozajista příjemná změna. Jordan dokonce místy i opomíná pořád dokola popisovat neustálé nepochopení mužů ženami a žen muži. Ani Nyneiva se netahá za cop tak zhusta.

Vadu na kráse Pána chaosu vlastně hyzdí jen jediná chybička, a to fakt, že se autor rozhodl zavést ve svém fiktivním světě globální oteplování. Postavy tudíž každou chvíli nadávají na to, jak jim vedro komplikuje denní agendu, což vede nakonec k tomu, že jsou jisté Aes Sedai vyslány hledat mísu, která zřejmě dokáže ovládat počasí. Teď jen doufat, že tím Jordan sleduje jakousi složitější dějovou linii, která pouhým čtenářům dosud připadá, když už ne absurdní, tak alespoň nadbytečná.

Sečteno podtrženo, třebaže Pán chaosu představuje zklidnění a nové rozestavování figur na šachovnici, je to překvapivě zábavné čtení. A po jeho finále se budou čtenáři jistojistě třást na události dalšího dílu, který pod názvem Koruna z mečů vyjde v novém vydání už v dubnu 2014.

  • Robert Jordan: Pán chaosu (Kolo času 6)
  • Fantom Print, 2014
  • překlad: Dana Krejčová
  • obálka: Luis Royo
  • 608 stran, 499 stran (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)
30. března 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Příště varujte!
Vojtíšek - 01. 04. 2014 17:14

Tak pěkně děkuju za spoiler hnedka na začátku, myslel jsem že je to recenze a te´dka todle! :-(
RE: Příště varujte!
Jan Nohovec - 02. 04. 2014 08:49

Dobrý den, je to recenze na šestý díl série. Smrt Moirain i Lanfear se odehrály na konci pátého dílu série. Omlouvám se, ale je logické, že recenze na šestý díl série bude opakovat spoilery na díly předchozí.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kolo času 6 - Pán chaosu

Kolo času 6 - Pán chaosu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 349 Kč