Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Magnólie a démon se podle Haniny Veselé nesnášejí nejlépe, Hanina Veselá: Magnólie a démon

Veselá Hanina: Magnólie a démon

Sexy psionička Magnólie ovládá telepatii i zakázanou nekromancii a na rozkaz mentora Zvina tajně velí oživlým mrtvolám. Všichni čarodějové s nějakým postavením, se obávají probuzení dávného zla a není jasné, jak s ním souvisí právě Noly. Zvin temnou historii zná nejlépe, ale nesvěří se ani své oblíbenkyni neznámého původu, ostrého jazyka a bujných tvarů. Sleduje své vlastní cíle.

Tuzemská fantasy scéna se v debutovém románu Haniny Veselé dočkala nové hrdinky s magickými schopnostmi, šarmem a velkou porcí drzosti i věrnosti. Magnólie nejedná v rukavičkách s kolegy, nadřízenými ani s klienty, za sebou má záhadnou minulost a čeká ji nepředvídatelná budoucnost. Pro zaklení tahle holka nejde daleko, ale je k nakousnutí, což jí připraví nejednu pernou chvilku.

Prastaré zlo se probouzí s černou magií po boku

Magnólie/Noly dokáže číst myšlenky, vzpomínky i představy kohokoli, kdo nemá dost silný magický štít. Patří k žákům Modrého čaroděje Zvina, z nichž každý má nějakou psionickou schopnost – ne jen magii, jejíž základy se může naučit kdokoli. Noly je svéhlavá, tvrdá, ale i loajální a dokáže přátele vysekat z lecjaké šlamastyky. Zkrátka osobnost. Cvičí se v telepatii i v nekromancii, jež je v Plaveně postavená mimo zákon, a oboje uplatní při odhalování stejných praktik na dvoře sousedního Alendoru. Čeká ji boj se zástupem zombií, se špióny, ale i se zlem nesrovnatelně horším.

Chladné mrtvoly dokážou živým pěkně zatopit

V současnosti se příliš mnoho výrazných tuzemských osobností ve fantasy neobjevuje. Tím méně ženského pohlaví. Ale stejně, jako se v posledních letech stal módním upíro-vlkodlačí trend, objevují se v naší literatuře nové prototypy ženských hrdinek. Kromě toho, že se tyhle magicky nadané krásky od rány vyjadřují bez servítků, mají také své vnitřní démony a pravidelně několik žhavých obdivovatelů, což jejich životní dobrodružství zasazuje do škatulky paranormálních romancí.

Postavy z nejnovějšího románu Haniny Veselé, zejména Magnólie, se však mezi romance moc zařadit nedá. Asi nejvíce se blíží svým protějškům od Petry Neomillnerové, protože hrdinky obou jsou samorostlé ženy s četnými vnějšími i vnitřními šrámy. Příliš štěstí si v životě neužily a jsou odsouzené užít si ran, bojů i neštěstí vrchovatě, protože mnohdy měly, mají a budou mít ve svých rukách mnohem více, než jen vlastní život.

Hanina Veselá v pěti bodech

  • Narodila se v roce 1983 v Praze, kde dodnes žije.
  • Sama o sobě prohlašuje, že v sobě spojuje skoro neslučitelné profese a záliby – je historičkou, právničkou, literátkou a snílkem.
  • Mezi její další záliby patří fotografie, cestování a chov „žab ve skořápkách“ (jak nazývá želvy).
  • Zviditelnila se humornou fantasy Mrakulin grimoár, která v roce 2012 vyšla také jako ebook.
  • Ke psaní dobrodružství rebelky Magnólie ji inspiroval ryze český herní svět Asterion (z něho napsala i povídky do sborníků Hry s příběhem, Derteonský roh a Plavenský div, plánuje také povídku s názvem Drikův druid). Zúčastnila se několika literárních soutěží.

Zejména Noly má před sebou ještě nespočet nelehkých bitev o vítězství světla nad tmou a jen budoucnost ukáže, na jakou stranu se nakonec přikloní. Autorka v prvním dílu Magnóliina cyklu načrtla několik dějových linek, z nichž některé mají počátek již staletí před hrdinčiným narozením, ale ovlivňovat budou budoucnost její i celého světa kolem. Je otázka, jak dobře je dokáže Veselá využít, protože hrozí riziko, že se do nich může pěkně zamotat. Zatím se jí ale daří.

Kdo zná minulost, může změnit budoucnost

Armády probuzených zombií vedly v minulosti k zákazu nekromancie, protože se celé lidstvo ocitlo na pokraji vyhubení. Nic však není černobílé a mnoho zamotaných historií se může během času pomalu rozmotat a ukázat protichůdné strany ve zcela jiném světě. Jen další díly ukážou, kdo je ten zlý a kdo jen vsadil na špatného koně.

Příběh telepatky a nekromantky Magnólie se odehrává ve světe, jenž se zdá být až příliš zajímavým místem pro život i neživot. Zatím z něj však příliš neodhalila a jen podle autorčiných drobných náznaků, se toho příliš usuzovat nedá. Snad jen to, že pokud je finální boj hlavní hrdinky s hordou zombií a magií jen malou ochutnávkou, mají se čtenáři opravdu na co těšit.

Také ostatní hrdinové s magickými schopnostmi i bez, ještě mohou s dějem dost zamíchat a jistě doteď neukázali všechny své trumfy. Zajímavou linkou je i špionážní část, která má velký potenciál, protože odhaluje dění a zvraty ve všech společenských vrstvách. Přibližuje čtenářům život u dvora, ve Zvinově škole pro nadané psioniky, dost podobné Xavierovu zařízení v X-manech, ale i v prachu ulice. Příjemně překvapí i nejeden zajímavý detail týkající se využití psionických schopností, magie či magických předmětů.

  • Hanina Veselá: Magnólie a démon
  • Mytago, 2012
  • obálka: Roman Kýbus
  • 352 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
16. března 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Magnólie a démon

Magnólie a démon
269 Kč 242 Kč