Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kůstci stojí proti armádě, uchvatiteli moci a včelám, Jeff Smith: Hledači pokladů (Kůstek 6)

Smith Jeff: Kůstek 6 - Hledači pokladů

O kvalitě dobrodružství, která prožívají stvoření s bambulatým nosem, si nikdo ani nemůže dovolit pochybovat. Zástupy velkých i malých čtenářů tak jistě už dlouhou dobu kontrolují výlohy svých oblíbených knihkupectví v naději, že zahlédnou další díl. A teď se konečně dočkali. Hledači pokladů mají sice jen 160 stránek, stejně ale stojí za to.

Hledači pokladů začínají pěkně zhurta a to důvodným podezřením velitele vojáků, že Lucius je zrádce a vede přeživší ze Starcovy jeskyně místo do Atheiy přímo do pasti. Mezitím Kůstci s Trnkou a Babčou do města již doráží, ale přivítání hodné princezny se jim rozhodně nedostane. Město je zchátralé, vojáci zkorumpovaní a moci se ujal Tarsil, kapitán královniny stráže, jenž spolu skupinkou věrných postavil veškeré dračí vědění mimo zákon.

Skupinka tak musí zůstat inkognito a nenápadně dát vědět spiklencům věrným právoplatné dědičce koruny. Mezitím poznání, že ulice města nejsou dlážděny zlatem, Podfu značně zklame, a aby si to vynahradil, rozjede další zaručeně výdělečný podnik, do něhož nezapomene zatáhnout ani Švandu. A ten má už tak víc než dost starostí s Barnabášem. Ferda se zase prostě jen snaží z toho všeho kolem nezbláznit.

Jeff Smith v pěti bodech

  1. Narodil se v McKees Rocks v Pennsylvánii, ale vyrůstal ve městě Columbus v Ohiu.
  2. Když mu bylo deset, začal pracovat na komiksech s postavou Kůstka.
  3. V roce 1991 založil vlastní společnost, Cartoon Books, aby mohl svého Kůstka vydat.
  4. Mezi lety 1991 a 2004 vydal celkem padesát pět dílů tohoto epického příběhu, které byly později sebrány i v podobě devíti knih.
  5. Smithův Kůstek vyhrál desetkrát Eisner Award, jedenáctkrát Harvey Award a podle magazínu Time patři mezi sto nejlepších knih století.

Jak se blíží příchod Locusty a voje vedené Šípkou k bráně Atheiy, situace se zdá beznadějná. Navíc to vypadá, že nepřítel stojí i na druhé straně hradeb. Atmosféra je dramatická a situace vyostřená. Celý příběh prošpikoval jeho autor napětím a ze stránek se dá vycítit, že se schyluje ke skutečně epickému závěru celé ságy. Ostatně Hledači pokladů končí ve chvíli, kdy zazní strážní rohy a čtenář tak opustí komiks se zatajeným dechem a plný očekávání.

Samozřejmostí je velká škála nových charakterů, z nichž některé jsou přinejmenším tak absurdní jako kůstci samotní. Dojde na skeptického velmistra s velkým nosem, teatrálního majitele střešní jídelny a na závěr také na velice rozzuřený roj přerostlých včel. Takové panoptikum postav neslibuje jenom zajímavé dialogy, ale také minimálně tolik srandy, jako v předchozích dílech.

Postavy tvoří též kresba a té nelze opět nic vytknout. Styl Jeffa Smithe se nezměnil, prostředí města mu ale umožňuje předvést čtenářům, že kreslení krajiny není to jediné, v čem vyniká. Zaplněné ulice Atheiy přetékají tak různorodými stvořeními, že je radost na ně pohledět. Spousta těchto existencí balancuje na hranici mezi karikaturou a seriózní kresbou, a tak kůstci už zdaleka tolik nevybočují z davu.

Předposlední Kůstek je stejně skvělý, jako díly předchozí. Navrch přihazuje ještě atraktivní prostředí a příslib velkolepého závěru. Pro fanoušky série je to jasná povinnost – opustit příběh takhle těsně před koncem by byl totiž učiněný nesmysl. Teď už jen zbývá, aby byl poslední díl skutečně tak famózní, jak se dá očekávat.

  • Jeff Smith: Hledači pokladů (Kůstek 6)
  • Crew, 2014
  • překlad: Michael Bronec
  • 160 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
27. dubna 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kůstek 6 - Hledači pokladů

Kůstek 6 - Hledači pokladů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč