Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Když se filmový Assassin´s Creed vydává na stránky knih, Christie Golden: Assassin´s Creed - filmová novelizace

Golden Christie: Assassin´s Creed - filmová novelizace

Je to již deset let, co se fanoušci videoher mohli poprvé pustit do fascinujícího boje mezi templáři a asasíny. Za tu dobu se stala tato videoherní série doslova kultem, a tak není divu, že následovalo nevyhnutelné – asasíni opustili obrazovky počítačů a konzolí a vydali se na filmová plátna. Výsledek tohoto snažení už nějakou dobu známe. Nyní však filmový příběh přichází i v knižní podobě, kde má alespoň malou šanci na reparát.

Čtenáři tak po nedávno vydaném Kacířství dostávají do rukou druhý příběh, který nevychází z herní předlohy. A stejně jako předchozí knihu, i filmovou adaptaci obstarala ostřílená Christie Golden, která je u nás známá především díky svým knihám ze série Warcraft nebo Starcraft. Na rozdíl od Kacířství měla však tentokrát ruce zcela svázané pevně daným dějem, který nalinkovali scénáristé filmu v čele s Michaelem Lessliem, Billem Collagem a Adamem Cooperem.

Zatímco hry se už při migrování staletími podívaly do dob křížových válek, vrcholné renesance, viktoriánského Londýna nebo Velké francouzské revoluce, filmová adaptace zavítala do Španělska 15. století ovládaného inkvizicí. Pokud vás však na Assassin´s Creed baví především tato historická linie, čeká na vás stejně jako v případě filmu menší zklamání. Výlety do Animu jsou oproti předchozím dílům značně omezené, dokonce se dá říct, že hlavní dějová linie leží především v současnosti, což je u této série značně neobvyklé. Jak již bylo ale řečeno, autorka měla v tomto ohledu svázané ruce, tudíž se jí nedá moc co vyčítat.

Hlavním hrdinou je v tomto případě Callum Lynch. Vězeň odsouzený k trestu smrti za vraždu, jenž má za sebou problematické dospívání, které ho přivedlo na scestí. V den vykonání popravy smrtící injekcí je ale pouze uspán, i když oficiálně je prohlášen za mrtvého. Do spárů se však dostává Sofii Rikkinové a Abstergo Foundation, kteří touží po jeho vzpomínkách ukrytých hluboko v jeho mysli, které dokáží vyvolat pomocí přístroje zvaného Animus. Ten Cala přenáší právě do zmíněného Španělska v 15. století, kde se vtěluje do jednoho ze svých předků, asasína Aguilara de Nerhy. Odvěký boj asasínů a templářů se tak může opět rozjet na plné obrátky a ani tentokrát nejde o nic menšího, než o samotné Jablko Ráje.

Menší rozsah výletů do minulosti však není jediným rozdílem oproti předchozím dílům série. Dalším výraznějším odkloněním je i samotný Animus – zapomeňte na pohodlné křeslo, do kterého hlavní hrdinové ulehali, v tomto případě jej nahradilo prapodivné rameno, na kterém dělá Callum doslova psí kusy. Ostatně pokud jste již měli možnost shlédnout samotný film, moc dobře víte, o čem mluvím.

Díky těmto dvěma věcem bude mít řada fanoušků z této knihy rozporuplné pocity stejně jako z filmu. Na druhou stranu lze říct, že samotný příběh v knize funguje tak nějak lépe, plyne svižným tempem kupředu a nikde se zbytečně nezdržuje. Za tuto „plynulost“ a „lehkost“ můžeme vděčit především Christie Golden, která má na celkovém výsledku lví podíl. Ostatně Assassin´s Creed není její první filmovou adaptací, nedávno stejně obstarala i novelizaci filmu Warcraft: První střet. Navíc knižní podoba přece jen dává více prostoru pro vlastní fantazii čtenáře. Pokud vám tedy ve filmu nesedlo více věcí, zde máte alespoň malou možnost poupravit si je k obrazu svému.

Stejně jako v případě předchozích knih je i filmová novelizace po příběhové stránce relativně jednoduchá, nikam zvlášť neodbočuje a jde přímočaře ke svému cíli. A i přes zápory zde zmíněné se nový Assassin´s Creed čte opravdu dobře, děj odsýpá a ve své podstatě nic důležitého nechybí. Christie Golden tak svůj úkol splnila v rámci možností více než dobře. Celkový dojem je pak na každém z nás a především na tom, do jaké míry nám bude vadit odklon od zajetých pořádků, které máme s touto sérií spojené.

8. července 2017, Petr Čapek

Assassin´s Creed - filmová novelizace

Assassin´s Creed - filmová novelizace
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 140 Kč