Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

John Geary je během setkání s ufounskými sousedy znovu Ochráncem lidstva, Jack Cambell: Ochránce (Ztracená flotila – Za hranicí 2)

Campbell Jack: Ztracená flotila - Za hranicí 02 - Ochránce

Alianční flotila vedená admirálem Black Jack Gearym dostala nový, velmi nebezpečný úkol. Má zjistit co nejvíce o nepřátelské inteligentní rase enigma a optimálně s ní navázat kontakt. Jenomže emzáci se s lidmi odmítají bavit. Jediné, co od nich flotila dostává, jsou vraky jejích kosmických lodí. Při útěku z mimozemského území čeká její posádku nové překvapení – další ufoni.

Mezigalaktický konflikt John Geary sice zažehnal, to však neznamená, že by se on či jeho posádka doma ohřáli. Alianční flotila byla odlifrována na další cestu bez návratu. Její kosmické lodi daleko za zenitem použitelnosti jsou zapletené do politických intrik, které lámou vaz posádkám, jež jsou frustrovány nekonečným smrtícím nebezpečím, na doraz s morálkou a jež zoufale toužící po návratu.

Literární série military science fiction Za hranicí, z pera bývalého amerického mariňáka Jacka Campbella, znovu nadchne ctitele tohoto fantastického žánru. Stejně jako všechny ostatní milovníky akce, dramatických vojenských střetů, překvapivých tajemství i oblíbených hlavních postav.

Zelení nebo šedí ufouni, je to jedno

Zbožňovaný admirál Black Jack Geary byl odklizen i s nepohodlnou posádkou na výzkumnou, záchrannou a diplomatickou misi. Tajemná civilizace enigma, ovládající vesmír za hranicemi Syndiků (bývalých admirálových protivníků), na mírové výzvy flotily nereaguje – pouze útočí. Aliančním křižníkům nezbude nic jiného, než prchnout na ještě vzdálenější území nikoho – tedy někoho. I zde je čeká neúprosný mimozemský útočník. Ten sice komunikuje, ale dost ošklivě. John Geary se svými „lidmi“ se musí znovu postavit ufounským střelám, jejichž účinky podporuje i únava materiálu a lidí. Ústup se rovná útěku směr domů, ale překvapením zdaleka není konec. Těžko říci, jestli chrabrý admirál a jeho „mužstvo“ dokáže skousnout další velké kopající sousto.

Pokračování v super rychlém tempu

Druhý díl navazující série Ztracená flotila – Za hranicí jede přesně v tom stylu a směru, který dříve určily šestidílný cyklus Ztracená flotila a úvodní kniha Za hranicí I. – Bitevník. Sympaťák bez bázně a hany, ideální vůdce s autoritou i lidskou tváří, admirál John „Black Jack“ Geary opět hraje prim.

Zdatně mu sekundují ženy jeho života – novomanželka Táňa (jeho pravá ruka a kapitánka vlajkového křižníku) i vyslankyně Rianová (toho času sžíraná obavami o zachráněného manžela a jeho tajemství), ale v neposlední řadě také příliš riskující neteř hledající samu sebe.

Jack Campbell v pěti bodech

  1. Vlastním jménem John G. Hemry je autorem vojenské a válečné sci-fi.
  2. Při psaní využíval svých zážitků důstojníka amerického námořnictva, zejména v sérii Stark‘s War a Paul Sinclair (JAG ve vesmíru).
  3. Ztracenou flotilu napsal pod pseudonymem Campbell a jejích šest částí Neochvějný, Smělý, Odvážný, Chrabrý, Neúprosný a Vítězný vydal v letech 2006 – 2010.
  4. Kromě ní napsal i další dvě série – Za hranicí a The Lost Stars.
  5. Mimo sérií válečné sci-fi napsal i mnoho povídek a několik antologií.

Stejně tak Gearymu na stránkách nového románu sekunduje celý zbytek loajální posádky – od veteránů přispívajících k hladkému průběhu kosmických bitev a všech vítězství, přes hvězdné nováčky (lodníci, mariňáci i specialisté na mimozemské rasy) až k vysloveně neschopným sabotérům.

Bez výjimky ale všichni věří, že přes nesmyslné a smrtící intermezzo u vesmírných sousedů (které spískali politikové), se s nimi admirál opět vrátí domů. Díky této neotřesitelné jistotě se zatím daří předcházet mnohým mezilidským střetům, je však otázka do jaké míry a na jak dlouho.

Není třeba měnit zavedené a osvědčené

Již dříve naznačené problémy se, dle pravidel žánru i sériové tvorby, ještě více komplikují, prohlubují a rozrůstají i košatí; zkrátka drtí nebohého vůdce alianční flotily čím dál více. Je s podivem, že John Geary ještě neskončil ve svěrací kazajce. A možná by jeho neutuchající entuziazmus, vůle jednat správně, o všechny se postarat a nikomu neublížit, ale také jeho bohorovnost, s níž většinou přijímá sebevážnější problémy, čtenáře mohla už i štvát.

Kdyby se ovšem na chudáka Black Jacka nehrnula jedna katastrofa za druhou. (Jak si i on několikrát v soukromí postěžuje – když se mu podaří jeden problém vyřešit, objeví se deset dalších.) Jenomže, bez ohledu na admirála a jeho lidi (kterým je třeba se omluvit alespoň v duchu), to je právě to nejlepší, co se čtenářům může stát.

Původní cíle mise se totiž povážlivě komplikují – komunikovat lze jen s tím, kdo odpovídá (ať již enigma nebo druzí emzáci), a zachránění VIP zajatci (dřívější admirálové i další nejvyšší důstojníci) působí vesměs spíše problémy (subordinace, nespokojenost i potenciálně smrtící tajemství) a mění svěřený úkol v krkolomný útěk vesmírem.

Útoky na flotilu sice jsou stále častější, mocnější a sofistikovanější, ale naštěstí pro alianční hrdiny se jim daří pořád stejně účinně bránit. A natěšení ctitelé kosmické fantastiky si užívají šťavnaté smrtící střety flotil, grandiózní souboje, nebezpečné výsadky a boje s přesilou, napjaté chvíle čekání na reakci nepřítele i ohlušující výbuchy cupující vesmírné lodě na další a další kusy.

Čtenáři prožívají chvíle štěstí s přeživšími i jejich bolest ze ztráty, ale také tají dech a namáhají mozky, když se snaží přijít na to, jak by si s touhle beznadějnou situací sakra Geary mohl poradit. Usmívají se, když admirál opět přijde s taktickou vychytávkou, kterou díky autorovu vypravěčskému umění pochopí i přesto, že o cestování a válčení mezi hvězdami vědí méně než nic.

Třebaže jde i v další Campbellově knize pořád o to samé – tedy přepravit se z bodu A do bodu B – jde o veskrze zábavné, napínavé i emotivní čtení. Mohlo by se dokonce zdát, že autor byl natolik spokojený přijetím Ztracené flotily, až se pustil do série Za hranicí. A ta se stala jejím vymazlenějším pokračováním, které v mnohém posouvá úroveň svých předchůdců o level výše díky novým nápadům, záhadám i nečekaným zápletkám.

  • Jack Cambell: Ochránce (Ztracená flotila – Za hranicí 2)
  • FANTOM Print, 2014
  • překlad: Jiří Matyskiewicz
  • obálka: Michael Komarck
  • 304 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 202 Kč)
8. února 2015, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ztracená flotila - Za hranicí 02 - Ochránce

Ztracená flotila - Za hranicí 02 - Ochránce
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 202 Kč