Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jen Spojenectví ochrání před útokem z jiného světa, Mark Frost: Spojenectví (Paladinovo proroctví 2)

Frost Mark: Paladinovo proroctví - Spojenectví

Minulost tíží každého z nás. Často se zdá, že jsme se jí zbavili, a žijeme dál, ale ona si vždy najde způsob, jak nás dohnat. A vynese na světlo věci, které by měly zůstat raději skryté…

Je konec roku a Will se ještě doposud vzpamatovává z podzimních událostí. Protože nechce, aby jej Paladinův řád, tajná organizace školy, dostihla, je odhodlán začít cvičit s trenérem Jerichem. Ten Willovi pomáhá zvládat jeho schopnosti, probouzet nové a uvědomit si, proč byl tímto darem obdařen. Vše se ale změní v okamžiku, kdy se z kómatu probere Lyle, jeho úhlavní nepřítel, který touží po odplatě. A největší síla vždy pramení z pomsty a vzteku.

Po tomto probuzení se kolem Willa a jeho přátel začnou opět objevovat tajemné střípky informací, které mohou vést k velkému odhalení sekty Rytířů Karla Velikého. Cesta hlavní hrdiny zavede k muži, který pracuje ve škole jako správce nářaďovny a který je odhodlán jim sdělit pravdu. Ale jen pokud získají jakýsi klíč, který pro něj znamená více než život. Aby tento klíč získali a dozvěděli se pravdu, budou se muset přátelé vydat do podzemí a odhalit temné tajemství, které ukrývá. Tajemství starší než samotný svět.

Mark Frost je již znám díky Probuzení, prvnímu dílu Paladinova proroctví, který Willův příběh otevřel. Zatímco autor mnohé na počátku šetřil, neboť se snažil vytvořit prostředí a postavy, Spojenectví je mnohem svižnější. Již od první stránky autor vhazuje čtenáře do příběhu, který se s každou další přečtenou stránkou stále více zamotává.

Protože Spojenectví začíná pouze pár měsíců po skončení jedničky, je přečtení předešlého dílu naprostou nutností. Právě tam se stalo více událostí, než je u tohoto žánru zvykem, na které autor neustále poukazuje. Mark Frost navíc stejně jako v Probuzení nechává čtenáře, aby se sám pokoušel spojovat různé střípky informací, ze kterých vznikne mozaika těch nejméně předvídatelných pravd, které jsou často více než šokující.

Mark Frost v pěti bodech

  1. Narodil se v New Yorku, vystudoval režii a scenáristiku.
  2. Proslavil se seriálem Twin Peaks, na kterém se podílel společně s Davidem Lynchem.
  3. Některé jeho knihy vyšly i v češtině. Mezi nejznámější patří třeba Golfový sen a Přísně tajný cíl.
  4. Paladinovo proroctví je trilogie, která spadá do žánru thrilleru s paranormální­mi prvky.
  5. Momentálně žije se svou ženou a synem v Los Angeles.

Autor svůj příběh ovšem okořenil prvkem, který sice načal již dříve, ale teprve až teď ho pořádně rozvedl. Každá z hlavních postav má určité nadpřirozené schopnosti – nadprůměrnou sílu, dokonalou paměť, nebo mentální komunikaci – a tím dochází k jakémusi spojení dvou žánrů, které jdou již dávno ruku v ruce, sci-fi a fantasy. Hlavní hrdinové se kvůli tomu chovají až nereálně dospěle, ale co se dá čekat od nadprůměrně inteligentních dětí, které v sobě skrývají tajné schopnosti, o nichž nesmí nikdo vědět? Každá z postav má svůj vlastní charakter a navzájem se od sebe liší, takže je pouze na čtenářích, kterou si z jednotlivých postav oblíbí.

Zatímco se první díl odehrával v areálu školy, ten druhý přináší novinku v podobě tajemného hradu, na kterém se odehrává většina příběhu. Autor z určité části upustil od velké dávky akčních scén a soustředí se na děj. Nejen, že vše okořenil poměrně velkou špetkou tajemství a atmosféry, ze které leze mráz po zádech, ale nechal i hlavní postavy čelit temnému nebezpečí v podobě skrytého světa, jež se nachází pod hradem. Tato skutečnost mu dovolila zkombinovat jedny z nejzajímavějších prvků vůbec: mytologii, anděly a příšery žijící pouze v naších snech.

Spojenectví se může s radostí řadit mezi další povedenou knihu celé série. Nejen, že autor zkombinoval fantastiku a technologii, ale taktéž v příběhu nechal několik nevyřčených a nezodpovězených otázek, na které by chtěl každý fanoušek této série najít odpověď. Šokující odhalení nejsou pro Marka Frosta žádnou překážkou, neboť během čtení lze těžko odhadnout, jakým směrem se bude příběh odvíjet a jak vše vlastně skončí. Pokud hledáte sérii, do které se začtete a budete se bát, stejně jako držet pěsti hrdinům, bude Paladinovo proroctví tou správnou volbou. Trocha akce a tajemství, které může pohnout světem, nikdy neuškodí.

  • Mark Frost: Spojenectví (Paladinovo proroctví 2)
  • Jota, 2014
  • překlad: Jan Kozák
  • obálka: Hilts
  • 304 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)
3. června 2014, Filip Faja

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Paladinovo proroctví - Spojenectví

Paladinovo proroctví - Spojenectví
348 Kč 313 Kč